Od ledna kvůli kontrolnímu hlášení zdražujeme, otevřeně přiznávají účetní firmy

10. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Podnikatelé, kteří využívají externí účetní firmu a budou povinně podávat kontrolní hlášení, se musejí připravit na další náklady. Účetní firmy budou zdražovat.

Administrativní zátěž a také velká odpovědnost, takové břemeno padne od ledna na externí účetní firmy. Ty otevřeně přiznávají, že novinka v podobě kontrolního hlášení, které začne platit už ledna, bude něco stát. Podnikatelé si budou muset za služby externí účetní firmy připlatit. 

Účetní totiž předpokládají, že automatický systém kontrolního hlášení nebude bez chyb a Finanční správa bude především zpočátku rozesílat výzvu k vysvětlení či opravě kontrolního hlášení, na které však účetní budou mít pouhých 5 dnů. 

Čtěte také: To jsou prostě české firmy. Kontrolní hlášení zatím neřeší

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Už si dopředu spočítejte kolik kvůli kontrolnímu hlášení zaplatíte na účetních službách více. 

Vyšší riziko při kontrolním hlášení služby účetních firem zdraží 

Pod hrozbou pokut se tak budou řešit marginální chyby a nesrovnalosti, které vyplývají z komplikovanosti systému DPH a nebude tomu často možné zabránit. Je tak nutné se připravit na to, že kontrolní hlášení zdraží i účetnictví zpracované externím dodavatelem. Většina účetních firem nyní vyčísluje zvýšení pracnosti a rizik a nezbude jim, než za tuto novou práci předložit účet svým klientům, říká Josef Pomrhonc daňový poradce ze společnosti KODAP.

Kontrolní hlášení totiž přichází s řadou přísných sankcí. Těm, kteří kontrolní hlášení nepodají, hrozí až desetitisícové pokuty. Pokud plátce nepodá kontrolní hlášení, ale svou chybu napraví ještě před výzvou finančního úřadu, bude mu udělena fixní pokuta 1000 korun. Pokud tak učiní až po výzvě, dostane pokutu 10 000 Kč. Jestliže nepodá hlášení ani na základě výzvy finančního úřadu, zaplatí pokutu 50 000 Kč. Ve výjimečných případech pak bude moci sankce dosáhnout až půl milionu korun, říká poradkyně Blanka Štarmanová ze společnosti TaxVision.

Čtěte také: Senátoři dali kontrolní hlášení k ústavnímu soudu, zákon přitom sami podpořili

Klient účetních firem si musí přesně vymezit odpovědnost účetní firmy za chyby v kontrolním hlášení

Zákonnou odpovědnost za nepodání kontrolního hlášení či podání s nedostatky vůči správci daně nese vždy plátce DPH. Záleží pak tedy na smluvním ujednání mezi klientem a poradenskou firmou, v jakém rozsahu odpovědnost zpracovatel kontrolního hlášení přebírá. Případné pokuty, penále a jiné škody tedy musí poradenská firma uhradit, pokud za jejich vznik nese smluvní odpovědnost, vysvětluje Josef Pomrhonc.

Pokud firma spolupracuje s externí účetní společností, je tak důležité si smluvně definovat zodpovědnost za případné chyby v kontrolním hlášení a kdo ponese náklady na práci s jejich odstraněním.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Čtěte také: Kontrolní hlášení podáte i přes datovou schránku, která se vyplatí kvůli pokutám

První termín kontrolního hlášení se už blíží

Podle odhadů Finanční správy České republiky vzrostou po zavedení kontrolního hlášení daňové příjmy asi o 10 miliard korun ročně. Právnické osoby a živnostníci, kteří platí DPH měsíčně, musí kontrolní hlášení podat vždy do 25. dne následujícího měsíce. První kontrolní hlášení tak musí podat do 25. února 2016. Živnostníci, kteří mají zdaňovací období čtvrtletní, podávají hlášení čtvrtletně. Poprvé tak budou muset učinit příští rok do 25. dubna.

Autor článku

Michael je šéfredaktorem Podnikatel.cz a jeho doménou jsou rozhovory. Zajímá se o marketing, e-commerce a nové technologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).