V článku není o nulovém zisku ani slovo, píše se tam, že neplatí daně, což při paušálu 60% a slevě na dani prostě tak vychází, osvč s příjmem do částky cca 414 000 Kč vychází nulová daň. A pokud je to kancelářská profese, kde sou skutečné náklady výrazně nižší než 60%, tak taková osvč může mít čistá ruka víc než má zaměstnanec s průměrnou mzdou.
Myslím standardní slevu na poplatníka. Proč by mělo být něco špatně, sem řekněme účetní, ročně vyfakturuju 420 000, dělám to doma, takže potřebuju akorát nějaký program, čas od času nový počítač, tiskárnu, s náklady se v pohodě vejdu do 10%, ať se to hezky počítá, řekněme, že vydám ročně 42 000. Uplatním si paušál 60 % a podle zdejší kalkulačky zaplatím 360 Kč daně, 24 528 Kč sociální a 20 967 Kč zdravotní pojištění. Takže po odečtení výdajů a odvodů mi zbude 332 145 Kč, což je 27 679 Kč měsíčně čistého. Z toho bych si měl něco odkládat na důchod, protože s odvody jaké mají osvč bych se dost divil, ale z tohohle se vyžít dá celkem obstojně
Nemocenské pojištění je u OSVČ dobrovolné, klidně si to může platit, ovšem vzhledem k tomu jak se stanovuje základ je vyplácené pojistné nízké, a díky tomu, že prvních 14 dní platí zaměstnavatel (tedy osvč nedostane nic), tak je to produkt poměrně nevýhodné a komerční pojištění obvykle vyjdou lépe, pokud má někdo tuto potřebu.
Každopádně výše nemocenského pojištění je ve srovnání s tím zbytek v podstatě marginální.
zajimave nemocenskou neuznavate protoze ji plati zamestnavatel, ale odvody zamestnavatele na sp/zp si pocitate jakobyste je platil vy :)))
vite co prectete si tento clanek, kde vypocty osvc vs zamestnanec spocital nekdo kdo tomu narozdil od vas trosku rozumi a pak mudrujte.
ps: pokud vas to tak trapi, proc uz nemate zivnostak a nepredvedete nam jak je to snadny. ale chapu placena dovolena, placene svatky, placena nemocenska, dvojnasobne placene prescasy ci nocni, obedy/stravenky max za 45% nominalni ceny, placene osetrovne, nemoznost ztraty zamestnani pri nemoci/materske, vyssi duchod, moznost ziskani ruznych socialnich davek ..... mam pokracovat?
takze chtit aby mela osvc stejne odvody jako zamestnanec je naprosta kravina. osvc totiz stejne musi odvest nejmene 45k za rok (sp+zp) a jako bonus necerpa od statu ani korunu.
Ja nerikam ze neco neuznavam. Proste tvrdit ze zamestnanec plati vyssi socialni a zdravotni kvuli proplaceni dovolene a nemocenske je naprosta hovadina, protoze se to z toho pojisteni neproplaci(u dovolene vubec, u nemocenske se to plati ze socialnoho pojisteni az po 14 dnech).
To odkazovane srovnani ma za ukol vypocitat srovnatelny vydelek na zaklade hrube mzdy zamestnance, neporovnava absolutni miru zdaneni. To by nesmelo vychazet z hrube mzdy, protoze tam chybi odvody zamestnavatele. V cem se lisi to co papirove odvadi za zamestnance zamestnavatel od toho co "plati" zamestnanec? Kdyby to vsechno papirove platil zamestnavatel, tak bude zamestnanec vlastne bez jakychkoliv dani(hura!)? Rozdeleni na hrubou a superhrubou mzdu je jen laciny podvod na hlupaky*(nic ve zlem), aby zamestnancum nebylo na prvni pohled zrejme, ze jim stat znarodni skoro polovinu toho, co si vydelaji.
Kontrolni otazka:
FAKTA: Aby zamestnanec dostal cistou mzdu 30000, musi zamestnavatel zaplatit 54000.
OTAZKA: Jake je zdaneni prace zamestnance?
Ten článek je dost zcestný, srovnávají se tam nesmysly - hrubá mzda s fakturací OSVČ. Už ten titulek Chci mít průměrný příjem zaměstnance, kolik musím jako OSVČ fakturovat? je úplně idiotský - je naprostý nesmysl srovnávat hrubou mzdu s obratem živnostníka, ten může být diametrálně odlišný, pokud živnostník dělá práci s vysokou přidanou hodnotou a nebo provozuje maloobchod.
Napsal se mu tam komentář a až pak si všiml, že je to rok a půl staré.
Podnik bez zisku muze fungovat naprosto bez problemu, kdyz penize navic proinvestuje a rozda na odmenach zamestnancum. Pro podnik jsou vsechny vydaje naklady spojene s podnikanim(mzdy zamestnancu, najem, material, ...).
OSVC ma ale mnoho vydaju, ktere s podnikanim nesouvisi(napriklad zivi sebe a rodinu). To si do nakladu proste dat nemuze, to musi jit ze zisku!
Jistě že může, ale dlouhodobý smysl? Budete provozovat podnik, co je dlouhodobě ve ztrátě? Pak je třeba se ptát, proč? Nemůže být důvod u toho živnostníka podobný? Udrží třeba obchod na vesnici, dá práci pár lidem? A sám nemusí být nutně ve ztrátě, jen mu po odečtech slev na dani nevyjde žádná daň, stejně jako každému z nás včetně zaměstnanců do určitého výdělku. Zdravotní a sociální přitom platí, tam jsou minima. Ovšem na rozdíl od zaměstnance odvádí tato "pojištění" ze zisku (přesněji z 50% zisku), nikoliv z osobní spotřeby analogicky ke mzdě. Koupím auto nebo drahý stroj a i z této částky odvedu sociální a zdravotní a další roky i zálohy na ně. Můžete namítat, že se to při odepisování později vrátí, jenže to díky minimálním platbám tak být nemusí. To jen pro ilustraci, že nelze srovnávat neporovnatelné... Navíc si po 22 letech práce na volné noze troufám tvrdit, že z peněz, o které snad takto "obere" živnostník stát profitují z velké části zákazníci ve formě nižší cenové hladiny - bohužel, ke smůle živnostníků, ti to poznají na důchodech...
Jisteze muzu bez problemu provozovat podnik bez zisku. Mzdu si vyplacet preci muzu. A kdyz dam vsechno co zbyde do investic, tak neni problem te nuly dosahnout. Motivace je jasna... nebudu si zbytecne kupovat tryskac, kdyz muzu jeste dalsich dvacet let budovat firmu.
Zivnostnik ale ve ztrate byt nemuze, protoze by nemel na jidlo. Muze mu vyjit nulova dan, ale aby byl delsi dobu ve ztrate proste nejde. Leda by mel jeste jiny zdroj prijmu.
Statni duchod z mladsich lidi neuvidi nikdo. Jediny rozdil je v tom, ze podnikatele tolik nedotuji ty soucasne duchodce.
Ale živnostník je podnik jako každý jiný, motivace může být stejná. Žije z platu partnera, z úspor a něco vybuduje, místo hromadil hotovost, která může ztratit hodnotu za dne na den... Ale myslím, většina drobných živnostníků spíš bojuje přežití...tím nemyslím bídu, ale výdělky jsou prostě nízké. Jakékoliv zhoršení podmínek, byť v zájmu "spravedlnosti" způsobí zánik nezanedbatelné části živností a zvětší frontu na ÚP. A zhoršení podmínek zaměstnanců ve formě větší konkurence v nabídce pracovní síly.
Ale ještě budu pokračovat...populismus? Ano, to rozhodně je...odboráři se takto zviditelní a jen přispějí k naplnění přísloví "rozděl a panuj". Ale odbory jsou od toho, aby hájily zájmy zaměstnanců u zaměstnavatelů, nebo snad ne? Co tak doslova ždímání zaměstnanců u některých, hlavně velkých firem, za mizerné mzdy, zaměstnávání jen na zkušební dobu, práce přesčas zadarmo a podobně? Docela často to vidím. Tím, že odboráři teoreticky vymůžou 12 tisíc od každého živnostníka na daních za rok navíc do státní kasy, to zaměstnanci nějak blahodárně pocítí? Není právě toto ten populismus?
Za to zdimani zamestnancu ale velkym dilem mohou sami odborari. Kdyz je dneska obrovsky problem se zbavit zemestnance, tak si zamestnavatel dobre rozmysli nabirat.
Penize navic od zivnostniku asi zamestnanec nijak nepociti. Jen se malicko priblizi danova zatez. Vzhledem k tomu, ze se ale stejne vsechno rozkrade, tak je uplne jedno kolik se vybere.
Citace :
OSVC ma ale mnoho vydaju, ktere s podnikanim nesouvisi(napriklad zivi sebe a rodinu). To si do nakladu proste dat nemuze, to musi jit ze zisku!
Ano, tak nějak to je .... přesto si dovolím jako OSVČ postřeh, že paušály jsou v některých případech (řeknu - profesí) luxusem !
To je pravda. Ja jsem ale nepsal o nulove dani, ale nulovem zisku. Asi to nebude moc casty pripad. Ze jsou danove ulevy stejne pro vsechny neni tak uplne pravda. Vetsine OSVC se vyplati vydajovy pausal a to znamena, ze pak mohou pouzivat nezdanene penize i mimo podnikani. Nebo treba nakup auta - ten je pro zamestnance fakticky dvakrat nakladnejsi, nez pro OSVC. OSVC staci na novou oktavii vydelat 400 tisic, zamestnanec musi vydelat asi 700.