Dobrý den,
pokud máte opravdu na myslí pouze zdravotní pojištění (a nikoli zdravotní a sociální pojištění dohromady), v případě záloh 3000 Kč na zdravotní pojištění bude poskytnuta sleva ve výši minimálního pojištění, tedy 6 měsíců 2352 Kč. Rozdíl (3000-2352) bude nutné příští rok po podání přehledu doplatit.
DM
Dobrý den,
jsem z informací, které se každý den mění, již dost zmatený. Tak se zkusím aktuálně zeptat, co bych potřeboval zjistit jak to tedy je...
Když jsem OSVČ druhým rokem a podnikání mám jako vedlejší činnost, musím tedy platit zálohy na zdravotní pojištění, které mám vyměřené? V článku se stále hovoří o tom, že když je OSVČ jako vedlejší, tak zálohy neplatí v prvním roce a proto se na něho tato úleva nepltí, ale pokud již podníká druhým rokem a zálohy má výměřené, tak je to jak?
Děkuji za vysvětlení.
Osobně jsem OSVČ vedlejší a mám souběh se zaměstnáním, a zálohy jako OSVČ vedlejší se zaměstáním, na zdravotní pojištění musím platit. A Vy mi tady tvrdíte, že tito OSVČ už nyní stejně žádné zálohy neplatí. Tak teď jsem z toho úplný jelen. Pro rok 2020 mám na základě příjmu z roku 2019 vyměřené povinné měsíční zálohy na zdravotní i sociální pojištění. Co vy na to? :-)
Já na to, že vám někdo někdy zřejmě podal chybné informace :-)
Pokud jste OSVČ a máte souběh se zaměstnáním, zálohy na pojistném z samostatně výdělečné činnosti platit nemusíte (už před novelami). Tak to prostě je, viz § 8, odst. 3 zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění: "Osoba samostatně výdělečně činná, která je současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů, není povinna platit zálohy na pojistné; pojistné zaplatí nejpozději do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o příjmech a výdajích podle § 24 odst. 2 za kalendářní rok, za který se pojistné platí."
Odkaz na zákon https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-592-1992-sb-o-pojistnem-na-vseobecne-zdravotni-pojisteni/uplne/#p8
Zálohy platit NEMUSÍTE, ale samozřejmě MŮŽETE. Pokud OSVČ, která má souběh se zaměstnáním, zálohy neplatí, musí pak samozřejmě více doplácet po podání přehledu.
Snad už to je srozumitelné.
DM
Pane Morávku, Kategorické tvrzení že "Pokud jste OSVČ a máte souběh se zaměstnáním, zálohy na pojistném z samostatně výdělečné činnosti platit nemusíte (už před novelami).", nemusí být vždy pravdivé.
Jedna z obezliček může být (ale nemusí) za jakých okolností může být za hlavní zdroj příjmů považováno zaměstnání. Neb s tím může souviset, za jakých okolností "samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů" z titulu souběhu se zaměstnáním.
A, zjednodušeně řečeno, zaměstnání může být "hlavní" činností pro účely zdravotního pojištění jen tehdy, pokud je ze zaměstnání za tuto osobu odvedeno zdravotní pojistné alespoň z minimální mzdy.
Mám osobní zkušenost se změnou z vedlejší SVČ z titulu zaměstnání, z něhož bylo pojistné odváděno v dostatečné výši, a proto jsem zálohy neplatil, na vedlejší SVČ z titulu, že je za mne plátcem pojistného stát kdy zálohy platím (pravda, spíše symbolické). Došlo k tomu, když jsem začal pobírat předdůchod, čímž jsem se stal státním pojištěncem bez určeného minimálního vyměřovacího základu, a současně si zkrátil pracovní úvazek v zaměstnání na 1/8, s příjmem pod úrovní minimální mzdy). Pokud bych se zkrácením úvazku a snížením výdělku ze zaměstnání nezačal současně pobírat předdůchod, stala by se má SVČ z pohledu zdravotního pojištění činností hlavní (z důvodu nízkého odvodu ze zaměstnání).
Reagoval jsem konkrétně na pána, který psal, že je OSVČ vedlejší. Ale ano, aby to bylo obecně pravdivé, i vytržené z kontextu, mělo by tam být správně napsané: "Pokud jste OSVČ a máte souběh se zaměstnáním a SVČ není hlavním zdrojem vašich příjmů.." Ale dával jsem tam i citaci ze zákona, kde se to píše: "Osoba samostatně výdělečně činná, která je současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů."
Tak to je pro mě zcela nová informace. Daňové přiznání jsem si nechal zpracovat daňovým poradcem, který mi tedy předal špatné informace. Musím se ho na to ještě zeptat. Každopádně mě předal výpočet doplatku zdravotního dle zisku z předchozího roku, a současně na tom formuláři byl výměr záloh na letošní rok a řekl mi, že vypočtenou sumu musím teď platit měsíčně. Z toho důvodu vznikl můj dotaz a měl jsem za to, že jsem povinný plátce ZP.
Pořád se točíme okolo jedné věci. Mám souběh, zálohy na zdravotko tedy platit nemusím (ale platím si je, aby to při přiznání tolik nebolelo). Můžu si tedy při podání přehledu něco odečíst (6 x něco) , nebo ten zákon jako obvykle v tomhle státě vymýšlel blbec a jako obvykle pominul několik set tisíc lidí?
Díky za perfektní shrnutí. Přesně tyto informace jsem marně zatím hledal. Dovolím se jen zeptat na věc nepřímo související. Jsem osoba s vedlejším příjmem OSVČ (hlavní zdroj příjmů zaměstnání), zálohy na zdravotní neplatím, zálohy na soc. si tedy můžu stanovit na 0 od dubna do srpna 2020. Mám i příjmy z pronájmu ( neplatí se z toho zdravotní ani sociální, jasně). Můžu si ale i v tomto případě souběhu příjmu ze zaměstnání, příjmu vedlejší OSVČ i příjmu z pronájmu (par.9) posunout daňové přiznání na 1.7.2020? Děkuji.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na výpočet zdravotního pojištění u OSVČ za 2020 v případě, že mám zkrácený úvazek u zaměstnavatele a jsem zároveň vedlejší OSVČ, jehož příjmy jsou tak malé, že neplatím zálohy, ale v rámci daňového přiznání doplácím zdravotní pojištění za uplynulý rok.
Děkuji.
S přáním hezkého dne
Petra
Mám dotaz - Mám stále aktivní živnostenský list, daňové přiznání jsem několik let nepodával. V současné době jsem v evidenci na ÚP. Pokud budu chtít využít 6 měs. zproštění platby zdr. a soc. pojistného (začít opět podnikat), tak se musím pravděpodobně odhlásit z úřadu a udělat ještě něco ? Např. ve vztahu k FÚ ? Děkuji za radu Zemánek.
Dobrý den,
položte, prosím, tento dotaz do nějaké z daňových poraden, které nabízíme (odpovídají v nich certifikovaní odborníci na daně) a které jsou zdarma.
https://www.podnikatel.cz/poradna/
Děkujeme.
S pozdravem
DM
"Jak ale upozorňuje daňový expert Jan Molín, text schválené novely nehovoří v tomto ohledu úplně jasně a dá se interpretovat více způsoby. Osobně bych se snažil vyložit zákon pro tyto osoby „konformně“ tak, že těmto osobám jsou podle § 8 odst. 2 zálohy sice vypočteny, ale jen nemají povinnost je platit (§ 8 odst. 3). Tedy, že jim bude od ročního pojistného „odečtena“ hodnota jejich záloh (vypočtených, ale neplacených) za měsíce březen až srpen, podotkl Jan Molín.
Server Podnikatel.cz proto ještě u ministerstva zdravotnictví zjišťuje reakci na tento výklad."
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli se Vám už někdo ozval. Díky
Dobrý den,
dnes mi ministerstvo konečně odpovědělo, doplněno do textu. Ministerstvo zdravotnictví trvá na svém výkladu, že OSVČ se zaměstnáním, které neplatily zálohy už před novelou zákona, budou muset po podání přehledu doplatit celé zdravotní pojištění a nebudou moct bohužel nic odečíst.
S pozdravem
DM
U takových článků mě vždy nehorázně štve, že zde není odkaz na zákon/y. Tak ho sem dávám ohledně důchodového pojištění: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-136
A dávám varování pro osoby na vedlejší, odpouštění záloh není spojeno s dobou vyloučenou, tedy hrozí, že některé osoby vedlejší nebudou mít půl roku dobu pojištění.
Zdravím, bohužel z nastalé situace nejsem příliš moudrá. Pobírám částečný invalidní důchod, k tomu pracuji na poloviční úvazek a jsem zároveň také OSVČ (a platím si zálohy na zdravotní i sociální). Platby na sociální mi tedy budou prominuty, ale zdravotní mám platit dle výpočtu z letošního daňového přiznání dál? Nebo je můj trojitý souběh ještě jiná kategorie?
Za radu díky.