Neodvadis, nebudes mit duchod. Potud to je fer. Problem je ale v tom, ze to socialni pojisteni nejde nikam do prasatka, ze ktereho si to clovek v duchodu vybere, ale pouzije se na vyplatu soucasnych duchodcu. Zamestnanci tedy plati duchody rodicum a prarodicum OSVC.
A ted poprosim o poradne ukamenovani za to, ze jsem rekl pravdu.
P.S. Jsem OSVC
Já jsem čekala, kdy tohle přijde... Ale nemáte pravdu. OSVČ, který si za měsíc vydělá třeba jen 15 tisíc, tak zaplatí sociální 2.544,- Kč. Nikdo se ho totiž neptá, jestli si vydělal alespoň na minimální vyměřovací základ. Když má zaměstnanec mzdu taky jen 15.000, tak na sociálním odvede jen 975,- Kč. Ano, další odvod za něj odvádí zaměstnavatel, ale to nejde z peněz zaměstnance, ale zaměstnavatele, zaměstnanci se ze mzdy skutečně srazí jen těch 975,- Kč.
Pořád máte pocit, že zaměstnanec platí víc?
Co to melete? Jaký primitivní účetní trik? Bavte se o tom, z čí kapsy jdou peníze. OSVČ všechno platí sám. To, že za zaměstnance část odvodů platí zaměstnavatel, je nepopiratelný fakt. A zaměstnavatel je bere ze svých peněz, ze svých výdělků. Naopak, všichni Ti žvanilové, co tvrdí, že zaměstnanec odvádí víc, používají primitivní triky - a to ty, že peníze zaměstnavatele vydávají za peníze zaměstnance. A pak se to vesele vykládá primitivům, kteří neumějí počítat. Jen slepě závidí OSVČ, kteří si prý žijí jako prasata v žitě. Dělají pár hodin denně, státu nic neodvedou a jen přepočítávají závratné výdělky. Proboha, už se probuďte!!!
Zamestnavatel to plati dobrovolne? Platil by to, i kdyby zamestnance nemel? Jsou to proste odvody za zamestnance na ucet jeho zdravotni pojistovny a na zamestnancovo jemno u CSSZ. Kdyz se uplne zrusi odvody "za zamestnance" a vse se prevede do kolonky "hradi zamestnavatel", tak to znamena, ze zamestnanec neodvadi vubec zadne dane? Kdyz si OSVC najme ucetni, pres kterou pujdou vsechny faktury a odvody, tak to taky znamena, ze OSVC neplati zadne dane?
Mě osobně zvýhodňování OSVČ nevadí. Beru to jako dotaci za to, že část společnosti není přímo ovládaná státem, nebo ještě hůře korporacemi.
Ale primitivní účetní trik to samozřejmě je. Dejme tomu, že se zaměstnavateli vyplatí, když na mě vynaloží 120 tisíc měsíčně. Mě by se líbilo, kdyby mi ty peníze dal všechny jako je dá OSVČ, jenže to nejde, protože musí dát větší část státu a mě zaplatí na účet třeba 60 tisíc ( nejsem mzdová účetní, takže je to extrémně hrubý odhad ). Z toho stát zaplatí školku pro děti OSVČ co optimalizují účetnictví, důchody pro jejich rodiče atd., což vlastně schvaluji.
Nepracuji pro podnikatele. Pracuji pro obří, mezinárodní, politicky korektní a pokrokovou korporaci patřící bůh ví komu, nejspíš důchodovým fondům a ropným šejkům. Já jen aby vás nenapadlo mi tvrdit, že mě snad jako OSVČ nějak živíte.
A v jakém státě žijete vy? ZAMĚSTNANEC odvede ze 44 000 Kč hrubého 4842 Kč za SP a ZP, ZAMĚSTNAVATEL odvede ze svého zbylých 14 872 Kč. 44 000 Kč jsou peníze, které vám jako zaměstnanci dle smlouvy náleží a z toho se odečtou zálohy na sociální, zdravotní a daň z příjmu. Zaměstnavatele tato sranda stojí dohromady 58 872 Kč, takže informace, že zaměstnanec odvádí víc než OSVČ je poměrně směšná.
Nějaké možnosti určitě jsou - když úřady uvedete v omyl o tom, že žijete mimo čr - ale je to dost krkolomné. Nebo můžete odvody snížit tím, že se každý lichý měsíc přihlásíte na ÚP a každý sudý se z něj odhlásíte :-) to je taky krkolomný. Konkrétně by mě to také zajímalo, zda existují ještě nějaké další možnosti? (a ne - lámat nohy si fakt nechci - stejně tak se nechci ženit za nějakou cizinku).
7. 2. 2020, 16:33 editováno autorem komentáře
Má. A to ten, že jsou to peníze zaměstnavatele, nikoliv zaměstnance. Ano, až se bude celé pojistné (tzn. za zaměstnance a zaměstnavatele) srážet z hrubé mzdy zaměstnance a zaměstnanec dostane skutečně o toto menší čistou mzdu, tak teprve potom budete mít pravdu. Zatím vykládáte nesmysly, jste úplně mimo mísu.
Zkuste malinko popremyslet. Kdyby se zrusila hruba mzda, zamestnanec "dostaval" superhrubou a z te se odvadely dane v soucasne vysi, tak co se realne zmeni? Zamestnavatel zaplati stejne, zdravotni pojistovna dostane stejne, CSSZ dostane stejne, FU dostane stejne a zamestnanec dostane stejne jako dnes. Kdyz zamestnanec ukonci pomer, nebo dostane vypoved, tak nedostane nikdo nic. Hruba mzda je jen trik, jak pred hloupymi lidmi skryt, kolik vlastne stat zamestnancum sebere. Opravdu se nad tim zkuste alespon malinko zamyslet. Verim, ze to date a konecne vam to docvakne.
Jenže tak to není, tak prosím nelžete. Superhrubá mzda existuje a její rozdíl oproti hrubé mzdě platí ji zaměstnavatel. Pokud zaměstnavatel přijme například zaměstnance z úřadu práce, získává ON úlevy ze superhrubé mzdy, nikoliv zaměstnanec a zaměstnanci tím nevzniká nárok na navýšení mzdy. Vaše teorie jsou klasické "coby kdyby", které se ovšem nijak nestřetávají s realitou! Je to stejně hloupé uvažování, jako kdybyste náklady, které má zaměstnavatel na úklid prostor rozpočítával do mzdy zaměstnance, protože kdyby uklízečka nebyla a zaměstnanci si po sobě uklízeli, dostávali by o to vyšší plat. Tak to samozřejmě není. Zaměstnavatel má povinnost!!! odvádět za zaměstnance a tuto povinnost nesnižuje zaměstnanec například svojí úlevou na dani atp., ale je regulována na straně zaměstnavatele.
8. 2. 2020, 14:02 editováno autorem komentáře
"Superhrubá mzda existuje a její rozdíl oproti hrubé mzdě platí ji zaměstnavatel"
A kdyz tam ten zamestnanec nebude, tak nikdo ty odvody "od zamestnavatele" platit nebude. To zdravotni, co "plati zamestnavatel" jde na ucet pojistovny zamestnance. Stejne tak socialni, ktere "plati zamestnavatel" se zapocitava pro ucely vypoctu duchodu daneho zamestnance.
Zkuste odpovedet na jednoduchou otazku... co se realne zmeni, kdyz se zrusi hruba mzda, zamestanec bude dostavat jen superhrubou a na ucet FU, ZP a CSSZ se budou posilat penize ve stejne vysi jako doted? Vsichni budou mit stejne a najednou zamestnanec odvadi stati 45 % ze sveho prijmu. Je to jenom papirovani navic. No tak... neni to tak slozite.
??? Já nevim už jako... Když tam ten zaměstnanec nebude, tak zaměstnavatel nemá povinnost to platit. Ano, ty peníze jdou na účet pojišťovny zaměstnance a platí je furt zaměstnavatel. Zaměstnavatel také platí vodu, kterou zaměstnanec vypije/prosplachuje. Také to berete jako součást jeho mzdy která je přímo spojená se zaměstnavatelovými náklady na zaměstnance, jež zaměstnanec přímo užívá? Ne, že? Skutečně nevím, co na tom nechápete.
Na otázku co se reálně změní, když se zruší superhrubá mzda je absolutně nesmyslné odpovídat, protože v současnosti tu superhrubá mzda je a její rozdíl oproti hrubé mzdě platí zaměstnavatel, nikoliv zaměstnanec. Takže si laskavě odpusťte coby kdyby, které v současnosti neexistují. O komentář výše jsem vám ukázala, že stát k tomu přistupuje tak, že to platí zaměstnavatel, takže si laskavě odpusťte tyto nesmyslné úvahy jako "co když" - navíc očividně vůbec nevíte, o čem mluvíte, protože výpadek superhrubé mzdy neznamená navýšení platů automaticky o tu danou část a s tím navýšení daňové odpovědnosti jednotlivých zaměstnanců, ale v případě Schillerové tam hraje roli například progresivní danění a odpouštění části daňových odvodů určité skupině obyvatel. Takže opět jste naprosto mimo i v tom vašem hloupém příkladě.
Tady neresime zadnou vodu, ale odvody na socialni pojisteni. To uz je jak retardovany argument z clanku "na rozdíl od zaměstnance živnostník nepřestává řešit své podnikání odchodem z pracoviště".
Cele je to o tom, ze je kazdy rok potreba vybrat dost penez, aby se mohly vyplacet duchody a z 90 % to tahnou odvody zamestnancu. Jako zamestnanec jsem na socialnim pojisteni odvadel pres 20 tisic. Dnes odvadim zlomek. Ty penize pak logicky nekde musi chybet.
Svým způsobem máte pravdu oba, ale závěry trochu zavádějící.
Je pravda, že odvody ze superhrubé platí "zaměstnavatel", nicméně je platí "za zaměstnance". Tedy celkový odvod per capita je vyšší, to je holý fakt. Na druhou stranu IMHO superhrubá existuje pouze proto, aby zaměstnanec ani OSVČ zřetelně neviděli, kolik stát celkově ukradne. Proto "kdyby se" měla některá rušit, musela by to být právě supehrubá, a pokud by pak nedošlo automaticky k úpravě odvodů a snížení celkové daňové zátěže, hrozil by nejenom pí Maláčové stejný osud jako Martinicovi a Slavatovi.
Dovolím si citovat volební slogan jedné nejmenované strany, který se paradoxně otočil vůči ní.
"Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla."
No a co potom všichni, co nepracují a pobírají dávky, těm paní maláčová raději přidá. Bude to správně. Přesně podle socanů. Paní maláčová, raději běžte tvořit hodnoty vlastní prací a ne nesmysly na ministerstvu. Tady je malý výpočet částky, kterou každý měsíc odvedu za 1 zaměstnance.
Zaměstnanec pobírá hrubou mzdu 35.000 měsíčně.
Čistá mzda 26 185 Kč
Hrubá mzda 35 000 Kč
Superhrubá mzda (základ daně) 46 830 Kč
Sociální pojištění zaměstnavatel 8 680 Kč
Zdravotní pojištění zaměstnavatel 3 150 Kč
Sociální pojištění zaměstnanec 2 275 Kč
Zdravotní pojištění zaměstnanec 1 575 Kč
takže zaměstnanec zaplatí 2275,-
já za zaměstnance zaplatím 8680,-
ZDÁ se Vám to paní MALÁČOVÁ, že OSVČ neplatí???
7. 2. 2020, 01:12 editováno autorem komentáře
No, při přiznaném příjmu 25000 Kč (hrubého) je to 12,5% - počítat snad umíte. Mj, těch, co nic od státu nechtějí a vydlají si na sebe a mzda jim vychází na nějakých 18-20000 Brutto není zase tolik. Většina OSVČ odvádí více, než minimální. Tohle je zase jen štvavá kampaň - protože když se dva vadí, třetí se směje ... nějdřív rozeštvat Zaměstnance a OSVČ a pak se jen smát. S tím přišli Socani (viz jejich výrok o parazitech) a ANO to převzalo jako fakt dobrý nápad. :-(
Chtěl jsem ukázat absurditu toho, že Vás stát potrestá za to, že vytvoříte pracovní místo a zaměstnáte člověka, který alespoň chodí do práce.
trest v podobě Sociálního pojištění, které odvedete jako zaměstnavatel za zaměstnance
je to prostě paráda.
srovnání pracovního dne státního úředníka a OSVČ
úředník: ráno příjde do uklizené kanceláře, kde je teplo a světlo, počítač na stole požírá elektřinu a čeká, až úředník začne "tvrdě pracovat". Ale ještě je potřeba si dát z kávovaru, který je v kanceláři jako hmotný majetek, dát nějaké cappuccino. Mléko a káva je samozřejmě hrazeno úředníkem :-)
OSVČ: ráno přijde do kanceláře a musí si nejprve vydělat nájem, pak rozsvítí ( taky něco stojí) a trochu přitopí, aby nebyla zima, zapne počítač, který si musel koupit. spustí nějakou aplikaci, aby mohl vystavit fakturu / taky nejsou zadarmo), no a tak bych mohl pokračovat.
závěr?
úředník příjde a má vše zaplaceno od lidí, kteří tvoří hodnoty.
OSVČ příjde do kanceláře a musí si na všechno nejdříve vydělat, aby mohl začít vydělávat :-)
JK
Paní Maláčová žije v nějakém virtuálním světě, jinak si to neumím vysvětlit.... Evidentně to souvisí s tím, že má sice vystudovaných několik vysokých škol, ale praxi z reálného života evidentně nemá.
Já jsem také OSVČ, navíc vedu účetnictví ostatním živnostníkům, takže vidím, kde se pohybuje realita. Jen od roku 2017 do roku 2020 stouply minimální odvody o 1.000,- Kč měsíčně. A já ty odvody zaplatit musím, i když si nevydělám ani korunu. Minimální odvody jsou už téměř 5.000 za měsíc. A ty musíte zaplatit a stát vůbec nezajímá, že třeba nemáte zakázky, nebo že Vám někdo nezaplatil apod. A vydělat 5.000 není žádná legrace. Jestli si paní Maláčová myslí, že ráno vstanu z postele, přečtu si emaily a v ten okamžik mi nějakým zázrakem na účtu naskočí pět tisíc - tak nenaskočí. Tohle funguje jen u jisté skupiny obyvatel, která se ráno probudí, zajde si na úřad a ejhle - najednou jsou korunky na účtu nebo v kapse.
Místo aby si vážili lidí, kteří pracují, nic od státu nechtějí - kromě toho důchodu po celoživotní dřině, v podnikání riskují všechno co mají - tak na živnostníky pořád budou nasazovat, pořád je budou očerňovat... Je mi z toho smutno... Ne - jinak... Jsem z toho znechucená a pěkně nas....
Nechápu, proč se nikde neuvádí, co vše musí živnostník platit. Zaměstnanec přijde do práce a pracuje. Já jsem si musela zařídit provozovnu, vybavit nábytkem i materiálem, už jen to mě stálo bezmála jeden milion. Materiál musím kupovat průběžně, je to dalších několik tisíc měsíčně. Musím dát lidem o sobě vědět, abych vůbec mohla pracovat, to znamená investici do marketingu. Každý měsíc platím šílený nájem. Když jsem na dovolené, nemám ani korunu. Nemocná nejsem, protože OSVČ jsou v průměru o 2/3 méně nemocní, než zaměstnanci. Kdybych měla platit větší odvody, už dávno bych byla na úřadu práce, protože by mi nic nezůstalo. Po státu za těch 26 let, co podnikám, jsem nikdy nic nechtěla, neměla jsem nárok ani na přídavky na děti. Jen ten důchod a ten mi nakonec taky nedají?
Víte, já začínám být přesvědčená, že to všechno, co se proti živnostníkům dělá, má celkem jasný cíl. Znechutit je natolik, že podnikání ukončí a nechají se zaměstnat. Stát totiž nepotřebuje samostatně myslící lidi (a to živnostník být musí, jinak by neměl šanci). Stát potřebuje stádo, které se nebude ptát proč a jak - prostě jen ráno přijde do práce, odkroutí si hodiny a jde domů. Proboha, hlavně nemyslet!!! Od myšlení jsme tady my dva/tři (myšleno Babiš+Schillerová/Maláčová) :-)
7. 2. 2020, 06:55 editováno autorem komentáře
Já bych chtěl započítat do mého důchodu 2 roky, neboť jsem od 16 let platil ve výplatě sociální pojištění kdy jsem pracoval v Mc Donaldu při studiu. A za další rádoby premiér Nečas zavedl 3 pilíř důchodové pojištění kvůli kterému všem obyvatelům i návštěvníkům ČR zvedl DPH na 15% s tím že navýšena částka jde na důchod. Pilíř zrušen, peníze nikde Navýšena daň zůstala. A to se nestydíte říct na důchod NIC nedostanete. Zavedené EET s tím že KAŽDÉMU důchodci zvednete důchod
7. 2. 2020, 07:07 editováno autorem komentáře
Čím víc přemýšlím nad tím, co Maláčová vymyslela, tím víc se ve mně vaří vzteky krev. Tak si tak představuju její myšlenkové pochody...
"Hele, a co kdybysme řekli živnostníkům, že když platí jen povinné minimum, že jim nedáme důchod... To je super řešení - buď si ze strachu o důchod budou platit víc, nebo nebudou - a pak jim zase nemusíme žádný důchod dát. V každém případě budeme mít víc peněz, které můžeme proj..at..."
Uf, to mi dalo, takovouhle .... vymyslet :-)
Já jako OSVČ si už začínám pohrávat s myšlenkou, že prostě uvedu úřady v omyl a budu dělat jako že jsem mimo ČR a tím se mohu odhlásit z placení odvodů (sociálního a zdravotního) - u zdravotního musíte prokázat pojištění někde jinde a to za každý den což lze asi řešit komerčním mezinárodním pojištěním, které je v mnoha případech levnější než to naše zdravotní. U socálního to přesně nevim jak to je - asi byste museli nabýt dalšího občanství (což lze) a vybrat si stát, kde toto platit nemusíte, což prý tak má Panama. Dále si pohrávám s myšlenkou, že bych mohl v liché měsíce přihlašovat na ÚP a v sudé se zas odhlásit, tím si odvody snížíte :-) ale to běhání na ÚP. Mají v podmínkách, že se na ÚP můžete přihlásit a odhlásit maximálně 6x, což akorát vychází.
Sebere Maláčová důchod i OSVČ v důchodu, kteří mají tak nízký důchod, že si musí do smrti přivydělávat, aby měli na nájem? Nebo si budou muset platit z důchodu minimum, aby dostali minimum?
Většina OSVČ pracuje o dovolených, nepřetržitě, nemarodí a od tužky počínaje si vše musí nakoupit buď s DPH nebo bez něj a to jsou nemalé částky, o kterých nemá žádný zaměstnanec ani šajna, natož p. Maláčová.
Vážení,
s většinou příspěvků nelze než souhlasit.
ždímají nás kde to jen jde. A navíc, jen rozeštvávají lidi. Ale co by jste od těch idiotů mohli čekat. Jejich rozum stačí tak na to, aby něco domysleli tak do konce volebního období. Ale co by jste měli jiného čekat. Maláčová je už od pohledu na dolní hranici stupnice IQ, Babiš hrabe jenom pro sebe, úředníci kradou jak na běžícím pásu, státní zakázky předražené a podobně. Toto není stát , toto je žumpa. Jinak se to nazvat nedá.
Jsme pro všechny pouze paraziti. Jen by mne zajímalo co by ti chytrolíni žrali, kdyby jsme v jednom měsíci neodvedli daně.
Omlouvám se za použití ostřejších slov. Ale to co se tu děje je opravdu k nasr…..
Paní Maláčová také zapomněla na docela podstatnou věc, OSVČ nakupuje materiál k podnikání což znamená DPH do státní kasy. Generuje zisk a odvádí daň do státní kasy, a potom také zaměstnává Ty co zase generují zisk a odvádí do státní kasy, A stát potom nemusí těmto vyplácet dávky. Zaměstnanci nakupují a tím zase platí státu DPH. OSVČ neodvádí státu pouze povinné odvody. OSVČ je pro stát důležitým článkem a stát by jim měl být vděčný. Ať seberou důchod těm co celý život nepracovali a na úřadu práce stojí každý měsíc. Zisky negenerují, ti vědí jak stát očůrat. OSVČ nemá čas vymýšlet hovadiny, OSVČ musí makat, a shánět odbyt.
Nejsem podnikatel, ale znám soukromé podnikatele, kteří tzv. ,,podnikali" celý svůj život tzv. ,,pro sebe" v umělecké a restaurátorské činnosti za Komoušů povolené. A odváděli za sebe takové odvody, že dnes mají ten nejnižší možný důchod. A přitom si ,,vydělali" na dva domy: Jeden rodinný a jeden činžovní! - Tak jak to je?
Nemusíte nepracovat celý život, stačí "pouze" 10 let před důchodem, aby to nebylo moc nápadné :-D
Pak se důchod automaticky počítá z průměrného platu.
P.S.: Moje maminka pracovala celý život jako státní zaměstnanec (učitelka) a posledních cca 10 let měla dle tabulek již velice slušný plat. Při odchodu do důchodu (ne předčasného) si pak nechala spočítat, kolik bude dostávat. Výsledek? Necelých 12 tisíc. To je holt daň za to, že si dovolila (neplánovaně) mít mé nejmladší bratry (dvojčata) a zůstat s nimi cca 3 roky doma. Ono se totiž nezapočítává do odpracované doby, pokud matka zůstane doma s dítětem, které je čtvrté a další v pořadí. Pak kolem sebe vidíte lidi, kteří měli jako zaměstnanci 18.5 tisíce čistého za nekvalifikovanou práci, nebo kteří nepracovali vůbec, s důchody o třetinu či polovinu vyššími.
Je toho hodně, co stát dělá pro OSVČ :-)
Podělím se o konkrétní zkušenost, kdy stát mohl ukázat, že mu záleží na svých lidech a dokáže pochopit situaci, do které se jeho poplatník dostane.
Jsem měsíční plátce DPH. Platím vždy v termínu a nemalé částky.
nedávno mi zemřela žena se kterou jsem žil 18 let.
Kdo tu situaci zažil, tomu nemusím nic vysvětlovat. Prostě jsem zapomněl zaplatit v tom měsíci DPH. Finanční úřad se po 9 měsících ozval a vyměřil mi řádné penále. Požádal jsem o prominutí penále s odůvodnění toho, co se stalo.
Finanční úřad ukázal jak dokáže být empatický, jak dokáže pochopit poplatníka a má možnost se zachovat trochu lidsky
tak jsem dostal ještě penále za dobu, kdy jsem žádal o prominutí penále.
Podnikání je prostě tak jednoduché. :-§
Josef Kovář
Soudružka Venezuela vymýšlí hlouposti. A ti, co srovnávají tzv. "zisk OSVČ" se mzdou zaměstanance zcela pomíjejí fakt, že OSVČ a jejich příjmy mají "duální charakter", a tedy tito lidé jsou současně, zjednodušeně řečeno, firmou i zaměstnancem v jedné osobě. A že je tedy srováno nesrovnatelné, jelikož pouze přibližně polovina "zisku" OSVČ je srovnatelná se mzdou, zatímco duhá polovina přibližně odpovídá" korporátnímu zisku" u s.r.o., a.s. a podobně *). Ještě podotýkám, že bez zisku není investic a bez investic nelze zvyšovat produktivitu práce, tedy ani mzdy.
Nicméně, pokud by "Venezuela" a spol. "zaklekla" na OSVČ dle svých představ, posune se hranice výhodnosti podnikání prostřednictvím s.r.o. z dnešních cca 80 % mediánové mzdy k výrazně nižším hodnotám. Což bude mít ten důsledek, že se sníží počet středně příjmových OSVČ (vysokopříjmoví jsou spíše rarita, protože ve srovnání s korporací je tam minimum možností daňové optimalizace). A skutečně podnikající OSVČ převedou podniky na s.r.o., což je dnes "brnkačka". A u těch nízkopříjmových OSVČ hlavních dost pravděpodobně nastane situace, že nebudou schopni zvýšené požadavky státu uplatit, ukončí činnost a začnou se živit jinak. Někdo v montovně či jiné robotárně, někdo v šedé zóně. A pak bude divení, že akce neměla levičáky očekávaný efekt. A bude se o to více řešit, jak dotovat prodejny a základní služby na venkově, protože tam se ten problém přerušení činosti objeví jako první. Ale kdo chce kam....
OSVČ vedleších (kterých je cca 45 %, na což se v úvahách zejména ČSSD a odborů zapomíná) se to dotkne asi méně a jak koho. Nicméně, pokud se týká odvodů, je dobré si uvědomit, že tito lidé platí odvody a daně jak ze zaměstnání, tak ze SVČ. A v průměru tedy odvádějí více, než "pouze zaměstnanci", což znamená, že jejich důchody opravdu nejsou v ohrožení.
( * Kromě OSVČ žádná jiná "firma" nejen že ze zisku mimo korporátní daně nic neodvádí, ale dokonce se jí vyplacené mzdy, včetně daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění počítají do nákladů, a tedy účetně zisk snižují. To sice za zaměstnance OSVČ také, ale ne již u příjmu za vlastní práci podnikatele.)
Bohužel, tento krok odnesou i lidé, kteří jsou zaměstnaní, byť si to prvděpodobně neuvědomují (soudím podle komentářů zde).
Co se totiž stane? Spousta živnostníků pověsí práci na hřebík a půjde dělat to samé, ale do firem a spousta bude muset zvednout hodinovou sazbu. Služby od firem vychází dráž než služba od živnostníka (ve většině případech). Tudíž se zvednou ceny na celém trhu a za ty budeme muset zaplatit všichni, ať už jste zaměstnanec nebo živnostník. Tím pádem se víc odvede na dani a Máláčová bude doufat, že díky tomu bude z čeho zamáznout důchodová krize.
To je lumpárna. Jsem zaměstnanec. Moje dcera a syn jsou živnostníci. Pracují v oborech, ve kterých se práce na zaměstnanecký poměr shání opravdu jen velmi těžko. Po jejich práci je poptávka, přesto jsou období, kdy se na práci čeká. Musí na to myslet a našetřit si. Byli by rádi, kdyby mohli být zaměstnanci, ale většina firem v tomto oboru si na práci najímá živnostníky. Vidím u nich, že to živnostníci vůbec nemají lehké. Nejde o svobodu. Oni by rádi pracovali po celý rok a se všemi výhodami, které nese zaměstnanecký poměr. Ale to by museli změnit obor podnikání. Ale proč? Dlouho na to studovali a umí něco, co každý neumí. Jenom bohužel to není práce na zaměstnaneckou pozici.
V tom případě chci veškeré zaplacené zálohy za socku a daně na účet 3 pracovních dnů, každý další prodlený den 10% z celé částky navíc, a následující zálohy odmítám platit! Proč taky, když nebudu mít důchod?! Zdrávku rovněž, vše si stejně musím hradit sám! To je neskutečné Ludolfovo číslo ta ženská! Ročně dám státu přes 80 tisíc a nákupem dalších 21% a ani důchodu se nedočkám? Jako kde to jsme? Stejně se důchodu dožije málokdo, když to pořád posouvají a nebo na pár týdnů maximálně let...a ani z té almužny nelze vyjít! Nejvyšší čas to tu zabalit a jít do zahraničí, tam mohu mít i 5x tolik, ceny potravin a služeb nižší než zde a i důchod bych dostal.