Vlákno názorů k článku Offline režim místo #EET? Podnikatelům přinese paradoxně více papírování od ow - Jistě, sleva není zadarmo. Na druhou stranu má-li...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 3. 2018 13:33

    ow (neregistrovaný)

    Jistě, sleva není zadarmo. Na druhou stranu má-li držitel ŽL státní pojištěnec i zaměstnanec provádějící svou živnost jako vedlejšák naprosto stejná práva i stejný přístup na trh jako držitel ŽL provádějící svou živnost jako OSVČ, nechápu, proč by neměl mít i stejné povinnosti. Osobně se do prvních třech podmínek vejdu s přehledem. Asi bych se s odřenýma ušima vlezla i do počtu prodejů. Spadám do čtvrté vlny, ale k EET jsem se dobrovolně přihlásila před vánočními trhy. Prodávám na nich i výrobky kamarádek, které jsou už mino rozsah mého ŽL. Tak než se hádat s případnou kontrolou o tom, co je marginální prodej a co už ne...
    Finanční náklady jsou plus šedesát korun měsíčně za nájem, servis HW i SW, uložení dat... (celková suma za provoz zařízení je 362 Kč měsíčně) a rozšíření portfolia služeb mne stálo jednorázově tisícovku. Obsluha zařízení je stejně složitá, jako výběr hotovosti z bankomatu. Zařízení funguje jen na akubaterky i za mrazů deset hodin s přehledem bez vypínání, vyzkoušeno letos v únoru. Bez úhony zvládne vysokou vzdušnou vlhkost (listopadové mlhy) i pár dešťových kapek (letní bouřky). Vejde se do kapsy u bundy či saka. Má integrovanou termotiskárničku na běžně dostupné kotoučky v ceně kolem pěti korun za kus, zde mám roční náklady do padesáti korun.
    Odpadla mi povinnost tahat s sebou sešit prodejů, přemýšlet, jestli mám s sebou dost paragonů. rezervní propisku, kopírák, večer po trhu se už nemusím cackat s daňovou evidencí, štosovat příjmové i výdajové doklady, mít těžkou hlavu z toho, že mi popsaný bloček paragonů zmokl, podařilo se mi ho polít kafem....
    Ale chápu, že tak jak bylo do současnosti pro celkem velkou množinu mých kolegů (živnost jako vedlejšák absolutně všichni, co znám) ohromným problémem vydat bez keců svému zákazníkovi paragon (nechápu proč, to se stydí za svou práci, že na ní odmítají poskytnout záruku a nechtějí se pod ní podepsat?) bude pro ně i offline režim ranou v pravdě egyptskou.
    Zachytila jsem i názor prodejce lapeného v druhé vlně, že odmítá evidováním tržeb dokazovat, že není zloděj a že jej to ponižuje. Hm, stejně by asi protestoval i proti pokladně s fiskální pamětí. U ní kontrola vytáhne nejen kolik, ale i detailně za co.
    Shrnu to. Elektronicky evidovat mne neobtěžuje, šetřím díky tomu celkem dost času, který mohu trávit smysluplněji. Stát ze mne víc, než vyrazil před evidencí, nevyrazí.

  • 21. 3. 2018 2:01

    :) (neregistrovaný)

    Pohádky.
    To jste jako musela čekat až na zákon o EET, když máte takový dlouhodobý problém s papírovými paragony. Dřív ty účtenky vytisknout nešlo?

  • 21. 3. 2018 11:52

    Pavell+ (neregistrovaný)

    Těší mě, že někdo novou administrativu zvládá za pár korun. Asi děláme něco špatně, ale u nás ve firmě nové požadavky stály doposud 60 000 Kč. Jsou to peníze vyhozené, ze kterých neni žádný užitek a tvoří zbytečný náklad. (vyšší cena pro zákazníka)
    Také jste zvolila úžasné zařízení. Rad si povidám s lidmi a našim zákazníkem byl i jeden stánkař
    Pokud teplota klesla pod -10 jeho zařízení bylo nefunkční.

  • 21. 3. 2018 12:21

    ow (neregistrovaný)

    Měla jsem požadavky IP5 a vyšší, práce minimálně 8 hodin bez připojení vnějšího zdroje v teplotním rozmezí +50/-30°C. Připojení bez účasti WIFI, nejlépe jen telefonní "linka" pro její robustnost i sílu signálu. Plus samozřejmě co nejmenší rozměry a hmotnost. Provozní náklady nízké. A aby to nebyla aplikace do mobilu či tabletu. Trvalo to, ale podařilo se.
    Fakt jsem ráda, že nemusím psát paragony a že se pak už večer nemusím věnovat dopisovaní údajů do daňové evidence.
    No a taky mne čím dál víc (a jo, to slovo by mi robot nevzal, tak jemněji) kakají kolegové podnikající na vedlejšák. Našli si ďouru, že doklad jen na vyžádání a mně fakt vadí žebrat o paragon za každej blbej košík či ošatku, co potřebuji k načančání svého zboží. Nejedu na paušál, ale na náklady. Zajímavé je, že OSVČ dávají doklad vlastně automaticky a chráněné dílny snad ani netuší, co to paragon je.
    Něco takovýho mrňavýho odolnýho spolehlivýho levnýho jsem hledala už před EET. Nebylo. Logicky. Chyběla masivní poptávka. No a protože EET není nijak (na rozdíl od kas s fiskální pamětí) provázáno se skladovými kartami (z toho jsem měla panickou hrůzu, protože byznys plán mám postavený na upcyklaci, nemohla jsem přijít na to, jak udělat skladovou kartu na tašku darovaných trik a jak pak dělit, že rukáv skončil v tomhle a záda v támhletom a tak podobně), tak jen duševně velmi pomalý může věřit tomu, že povede ke zefektivnění výběru daní z příjmu. Ale čas to šetří, to jo. A taky štábní kultura účtenky povýšila :-) o její čitelnosti nemluvě :-D

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).