Během loňského roku provedli pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení 146 000 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopných. Krácení nebo odnětí nemocenského dopadlo na 2609 lidí. Nejčastějšími důvody bylo nedodržení lékařem stanovené doby vycházek, neoznačení zvonku a bytu jmenovkou, nepřítomnost v místě pobytu z důvodu zdržování se na jiné adrese a práce související s údržbou bytu nebo zahrady.
Nemocenské, které je dávkou nemocenského pojištění, nahrazuje lidem příjem v okamžiku, kdy kvůli nemoci nemohou vykonávat práci, a to za předpokladu, že dočasná pracovní neschopnost trvá déle než 14 kalendářních dní. Aby nedocházelo ke zneužívání, musí být kontrolováno plnění základní povinnosti, kterou je dodržování režimu dočasně práceneschopného pojištěnce, takzvaného léčebného režimu. Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení provádějící kontrolu se přitom nezřídka setkávají s agresivním chováním lidí. Značná část kontrolovaných také za účelem vyhnutí se postihu používá různé výmluvy, kterými se snaží omluvit své jednání,
říká Jana Buraňová, mluvčí Státní správy sociálního zabezpečení.
Dále čtěte: Od roku 2014 budou zaměstnavatelé platit náhradu mzdy opět kratší dobu
Dojde-li k porušení povinnosti, je možné nemocenské krátit nebo ho odejmout. Stejně tak i v případě, že člověk při kontrole režimu dočasně práceneschopného pojištěnce neposkytuje nezbytnou součinnost k provedení této kontroly. Poskytnutím součinnosti se rozumí zejména označit potřebnými údaji místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné kontrolu provést. Vedle uvedených povinností mají lidé, kteří pobírají nemocenské, i další povinnosti související s kontrolou léčebného režimu. Jsou povinni takovou kontrolu umožnit a také jsou povinni předem požádat ošetřujícího lékaře o povolení změny místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti z důvodu zdržování se na jiné adrese. To si lidé, kteří pobírají nemocenské, často neuvědomují. Jestliže je při kontrole zjištěno porušení režimu dočasně práceneschopného pojištěnce, je o této skutečnosti ve formě písemného záznamu vyrozuměn pojištěnec, jeho ošetřující lékař i zaměstnavatel.
Dále čtěte: Nemocenské pojištění je nově i pro ty, kteří dělají bokovky
V minulém roce se počet pracovních neschopností zvýšil. Česká správa sociálního zabezpečení evidovala více než 1,3 milionu ukončených dočasných pracovních neschopností. Ve srovnání s rocem 2012 jen to o 9 % více. Naopak průměrná doba trvání jednoho případu dočasné pracovní neschopnosti se zkrátila o více než 2 dny na průměrných 43 dnů.
Dále čtěte: Práce nade vše. Proč makáme i při nemoci?
Průměrná doba trvání jednoho případu dočasné pracovní neschopnosti se tradičně liší u mužů a žen. Ženy stonaly v průměru o 3 dny déle než muži. Nejčastějšími nemocemi jsou ty, které postihují dýchací soustavu. Proto mají kratší průběh. Mezi další časté důvody neschopenek patřily v loňském roce nemoci pohybové soustavy.