S novými mimořádnými opatřeními proti šíření koronaviru by měla vláda obnovit programy podpory, které by zabránily výraznému propouštění zaměstnanců. S takovým požadavkem přichází Hospodářská komora České republiky.
Podle ní by pomoc měla směřovat pouze do těch oborů, které vláda preventivně uzavře – jako jsou divadla, kina nebo sportoviště, nebo kde výrazně omezí možnost podnikat a pracovat, jako v případě dalšího omezení otevírací doby stravovacích zařízení a počtu lidí u jednoho stolu. Velkou chybou je také podle ní to, že vláda uzavře či omezí vybrané provozy už od půlnoci, čímž podnikatelům, kteří mají vládní opatření aplikovat v řádu hodin, vůbec neumožnila na to své provozy připravit.
Na to, že jsou opatření připravena bez náležitých ekonomických kompenzací, bez nichž se ve většině restaurací či v kulturních zařízeních prohloubí existenční problémy, upozorňuje také Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Podle něj celkem sedm měsíců omezování provozu, bez možnosti plánování, je pro oblasti gastronomie a kultury v mnoha případech likvidační.
Kompenzační bonus pro OSVČ a ošetřovné
Vláda by v souvislosti se skluzem zavedení kurzarbeitu měla zvážit znovuobnovení programu Antivirus C, tedy novou aktivaci zákona o prominutí sociálního pojistného. Hospodářská komora podporuje novelizaci zákona o prominutí pojistného na sociální zabezpečení, který u malých zaměstnavatelů umožňoval prominutí sociálních odvodů za červen až srpen 2020.
Bez ohledu na účinnost nového kurzarbeitu musí v podmínkách nouzového stavu a mimořádných opatření, budou-li účinná i po 31. říjnu, pokračovat dále i režim A Antiviru.
Zejména pokud bude nový lockdown některých provozů trvat déle, bude na místě otevřít zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ nebo modifikovat program COVID – Nájemné. Podpora by ale měla být adresnější, neměla by mít plošný záběr kompenzačního bonusu. Pokud by vláda v následujících dnech přikročila i k uzavírání škol, tedy 1. stupně ZŠ nebo mateřských škol, bude třeba znovu aktivovat na MPO program „Ošetřovné“ pro OSVČ.