ZLOBA ZAMĚSTNANCŮ NA OSVČ JE nespravedlivá při stejném zdravotním základu a socialních odvodech dosáhne podnikatel cca na 5000 důchod a zaměstnanec na 10500,tedy osvč podniká na zaměstnance a ne naopak .ale je tu vládní loby která jako vždy kvůli volbám podkuřuje většině -nikdy se to nezmění protože nevyhrají voby -volby vyhrává ten kdo pohladí cikány,důchodce a dělníky -proto jsou dotace a křivý podmínky tečka
Myslím si, že důležitější, než kdo komu přispívá na důchod je ta skutečnost, že ať OSVČ nebo lidé
kteří pracují jako zaměstnanci, kteří řádně platí daně, nakonec nebudou mít důchod žádný!!!.
To všichni ví a přes varování, všechny vlády se o důchody nestaraly a místo aby něco vymyslili
tak Bohapustě utrácely. (Jen tato vláda ČSSD "projela" následující: zrušila poplatky ve zdravotnictví
a převedla je na stát. Zvýšila platy všem kteří vládnou, zvýšila počet státních zaměstnanců a vše
platí státní kasa, zvýšila odvody za pacienta a na co sáhla, to ji stojí peníze. Jedná se o klasickou
ukázku nezodpovědnosti a za to by je měli soudit!!!!!!.
Nechápu, jaké že to máme zástupce v parlamentu, kteří vše schvalují a nastarají se, že Titanik se
potápí a myslí si asi, "že nějak bude". A důchody?. To je jim asi u zadku!. Zrušili 2. důchodový
pilíř a zase-už se nestarají.
Takže na co platíte daně?. Oni je rozhází a rozkradou a na nás kašlou. Jim jsme dobří, jen když
je zvolíme a pak budou pokračovat a povlečou nás do bídy.
No to bude asi tím, že zaměstnance se nikdo neptá, kolik daní chce odvést neboť se to vypočítávalo z hrubé nyní ze super hrubé mzdy. Podnikatel si to ošetří tak, aby na daních odvedl co nejméně neboť pro něj je rozhodující vytvářet zisk a ne platit nějaké daně. Ti opravdu bohatí raději nedaní nic a vyhřívají se v daňových rájích. a nebo vyvádějí peníze svým mateřským firmám sídlícím v zahraničí Těm na důchodu nezáleží, mohou se v penězích utopit. Jo kdyby to bylo tak, že mě nezajímá, kde firma má sídlo, ale danilo se podle toho, kde zaměstnává lidi a nebo, kde vytváří zisky tak se toto nemusí řešit. Peněz by bylo dost a na všechno. Dokonce by nebyly ani dluhy, když tak minimální. Na zdravotním býval limit milion a potom se už neodvádělo. No neberte to.
Tahle "pověra" má trochu mezeru. Daně lze optimalizovat, dají se tam dělat různé odpočty (velká část z nich se uplatňuje i u zaměstnanců: nezdanitelná částka na osobu cca 24000, úlevy na děti, odpočet hypotéky, dárcovství krve...). Ale na sociální žádné odpočty neuplatníte, platí se ze zisku.
Zaměstnanec odvádí sociální pojištění a zdravotní pojištění z výše hrubé mzdy a zaplatí celkem 11%. Další částku ve výši 34 % hrubé mzdy na sociálním a zdravotním za zaměstnance odvede zaměstnavatel (tj. firma nebo OSVČ pro niž pracuje), a tato částka je dodaňována daní z příjmů. OSVČ na sociálním a zdravotním pojištění zaplatí 29.2 % z poloviny příjmů + případně ještě dalších 2,3% na nemocenské pojištění (zde je platba dobrovolná).
To je jedná velká lež. Tzv. odvody zaměstnavatele jsou jen skrytým zdaněním zaměstnance a jeho práce. Je to úplně totéž, jako kdyby zaměstnanec dostával superhrubou mzdu a všechny daně odváděl sám. Jenže pak by plebs viděl jak hrozdě ho stát odírá, tak se to jako "schová", část mzdy se nevyplatí zaměstnanci, ale zdaní se takto skrytě.
Pokud si zaměstnanec na superhrubou mzdu nevydělá, pracovní místo nevznikne nebo zanikne.
Jestli jste si nevšimli, vše platí zaměstnavatel živnostník OSVČ, myslím jen soukromé zaměstnavatele. Ti jedině dělají přidanou hodnotu a tím i peníze na odvody. Ostatní soudci, učitelé, státní zaměstnanci atd se již platí z těch už jednou vybraných peněz od podnikatelů soukromníků živnostníků OSVČ. Aby bylo vidět co soukromník dává ze své kapsy státu, a zaměstnancům tak proto je ta superhrubá mzda Co je superhrubá mzda- je to co si soukromí zaměsnavatel musí vyndat ze své kapsy, musí si na to všechno vydělat sami a sámi to platí to znamená Superhrubá mzda -mzda pracovníka = odvody státu, A tím stát platí ty své zaměstnance státní úředníky, učitelé, soudce ministry těch 80% a živí těch 80% u nás v Česku jen 20% a to bylo v roce 2014, kdoví jak je to dnes. A proto útočí Babiš a spol na živnostníky protože se v tom vyzná a ví, že ti ministři a ve vládě tomu vůbec nerozumí tak ty OSVČ a živnostníky stát tak může vydírat nesmyslnými lžemi.On B nepotřebuje žádnou konkurenci ani malou. Proto ty estébácké manýry vybírání lidí, kteří udělali tak tak ivančické učiliště . A je to sprostota, že na ty lidí co vlastně státu dávají čisté odvody, vydělávají na ně tak na ně udělali za poslední roky co nastoupil Babiš hon a ti ostatní jen čučí. Kdyby nebyli malí zaměstnavatelé soukromí, tak vůbec nebudou ani zaměstnanci u soukromníků tak teprve potom to poznají ti co Babišovi tleskají, jak jim dá zabrat a až potom začne vykládat to já Vás tady všechny živím to já to já. podnikatel.. Mám 34 tisíc zaměstnanců Pak bude pozdě. a už to začíná
Nepleťte si OSVČ a podnikatele. 16 let jsem fungoval jako zaměstnanec a nyní 6 let jako OSVČ a vypadá to, že se nechám opět zaměstnat. Pouze jeden týden dovolené, 100 tisíc v neproplacených fakturách, u doktora za 6 let ani jednou krom zubaře a jedno jediné auto 12 let starou fábii. Moji zákazníci nepříjemní, že se dožaduji zaplacení faktur,běžně dva měsíce prodlení.
Proč naříkáte? Vy si určíte délku dovolené, vy si určíte jaké auto a jak často si ho koupíte, vy si určíte kdy budete marodit, na vás záleží, jaký budete mít zisk a tak dále. To, že zaměstnanec má placenou dovolenou, placenou nemocenskou a podobně neznamená, žu mu to ze svého platí dobrotivý podnikatel. Na tyto platby si musí zaměstnanec tvrdě vydělat v opačném případě by ho pan podnikatel vyrazil i s futrem.
Ale jděte. To si právě myslí ti, kteří nepodnikají - že všichni OSVČ si žijí jak na růžovém obláčku, nosí drahé obleky, večeří v luxusních restauracích, každý měsíc kupují nové auto, peníze přehrabují vidlemi... Moc takových OSVČ ale kolem sebe nevidím.
Skutečnost je taková, že u OSVČ délka dovolené či marodění, koupě auta nebo výše zisku nezáleží na tom, jak se ten OSVČ svobodně rozhodne, ale na tom, jestli na to bude mít finance. Což se odvíjí od toho, jestli si dokáže sehnat zákazníky a jestli mu pak ti zákazníci vůbec zaplatí.
Zaměstnanec má záruku, že když bude celý měsíc pracovat, dostane výplatu ve sjednané výši. OSVČ sice taky může celý měsíc pracovat, ale po vystavení faktury nemá jak zákazníka přesvědčit, aby mu za odvedenou práci skutečně zaplatil. Takže zatímco zaměstnanec ve stanoveném výplatním termínu dostane mzdu na účet či na ruku a může ty peníze jít roztočit, OSVČ někdy ještě dlouho po datu splatnosti faktury i přes několik urgencí stále nemá ani korunu. Potom si těžko může koupit auto nebo jet na dovolenou někam k moři.
Nehledě na to, že zaměstnanci shání práci zaměstnavatel, zatímco OSVČ si ji musí sehnat sám. A když se mu nepodaří sehnat žádné zakázky, pak taky třeba nemá v daný měsíc vůbec žádný výdělek. Zrovna tak když OSVČ 2 týdny marodí nebo si vezme 2 týdny dovolenou, tak po tu dobu nemá vůbec žádné příjmy, zatímco zaměstnanec dostává náhradu mzdy.
A když už si OSVČ nějakého toho zákazníka sežene, nemůže uprostřed rozpracované zakázky, kterou chce mít zákazník do týdne hotovou, OSVČ najednou říct: "Sorry, já jsem onemocněl, tak teď půjdu na 2 týdny marodit a teprve pak to dodělám", nebo dokonce: "Naskytla se výhodná last-minute nabídka, takže odlétám na 3 týdny na Bahamy, vaši zakázku dokončím, až se zrekreuju." Pokud nedokončí zakázku ve sjednaném termínu, bude brzy bez zákazníků. Takže to, že si OSVČ dovolenou a nemocenskou může určovat sám dle své libovůle, to je samozřejmě nesmysl.
Je s podivem, proč tolik nářku. Všichni jsme si mohli koupit prodejnu v aukcích, ti bohatší si mohli koupit provozovnu, ti jo chytří nemuseli ani krást a svůj podnikatelský záměr se jim splnil. Mají se dobře, nehrají si na hogo fogo.......
Bohužel, dnes když se chce člověk mít trochu lépe, nemůže pracovat ať soukromě nebo jako zaměstnanec ve vyšší funkci jen 8 hodin. To je opravdu moc málo a sám si musím vybrat, co chci. Zaměstnanci si nakoupí cestou na oběd případně svačinu bagety za 35,-Kč....cigára k tomu, co jim vlastně chybí. Ti mají jiné hodnoty života.. Jestli žít jako spodina a nebo nad průměrem.
Ano, přesně tak! Jsem na tom podobně 17 let zaměstanec a nyní práce jako OSVČ, zaplacené faktury nikde!!!! Dovolená žádná !!!!! A pokud volno, tak to platím dvakrát tzn. zaplatím za pobyt a ještě k tomu nefakturuji, takže za 14 dní volna přijdu o X tisíc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Takže krásnou dovolenou u moře vynásobím 2. Přesčasy placené žádné !!!!! Za rok 2015 odpracovaných přesčasů 520 hodin a zaplacené 0 !!!! To je bohužel současná ČR!!!!
Tento názor médií neustále zvyšuje nenávist zaměstnanců vůči živnostníkům. OSVČ má výpočet z 50 % zisku, to kdysi někdo stanovil proto, aby ten živnostník vůbec chtěl do tohoto stavu vstoupit. Každý vidi jen auta, kterými živnostníci jezdí, ale ať si to každý zkusí. OSVČ se denně potýká s problémy a ne malými. Musí si zajistit práci, když mu někdo nezaplatí, má jen možnost soudního řešení,což trvá mnoho let, nemůže si jít pro dávky, že momentálně nemá peníze, protože mu nějaký lump nezaplatil, dovolenou mu také nikdo nezaplatí, nemá stravenky, málokterý živnostník pracuje 8 hod. denně, ale min. 10 - 12 hod. ....Neznám živnostníka, který by si vzal 5 týdnů dovolené a nebo mohl 2 měsíce marodit (vyjma vážných stavů, kdy ani dělat nemůže). Kdyby OSVČ věděli, že při nastavení odvodů z 50 % zisku budou mít i 50 % výpočet důchodu, nikdy by do toho nešli, to tenkrát nikdo neřekl. Navíc ještě jeden rozdíl!! Když živnostník má málo práce a nebo mu odběratelé dluží, stát nezajímá, že má výdělek minimální nebo žádný, musí platit odvody v minimální výši a to je dnes víc jak 4 is. Kč měsíčně. Za OSVČ nikdo neplatí soc. a zdrav. pojištění, za zaměstnance platí valnou část zaměstnavatel, proto mají ze stejného příjmu zaměstnanci vyšší důchody než OSVČ.Kdyby byl stát solidní, tak by při výpočtu důchodu naopak zase měl OSVČ nějak zvýhodnit, Teprve nyní OSVČ poznali, že výpočet z 50 % zisku pro odvody znamená také 50 % výši důchodu - to nikdo nikdy neřekl. Proto dnes , když ti OSVČ co před lety (po r. 1989) začali podnikat, odcházejí do důchodu a vidí tu almužnu, litují, že vůbec začali podnikat. Stát je podvedl, naladil je a při výpočtu důchodu je nakopal. Potom není divu, že budou chybět řemeslníci, je lepší se celý život flákat, brát dávky a nakonec je důchod lepší.Aby mohl živnostník platit takové odvody jako má při stejných příjmech zaměstnanec (včetně toho co za něho platí zaměstnavatel), musel by živnostník účtovat mnohonásobně vyšší sazby za svoji práci, min. 500 - 600 Kč za hodinu , a to by asi zaměstnanci čuměli, kdyby museli instalatérovi za výměnu baterie apod. zaplatit tyto sumy. Ale asi to tak bude, časem.
Úplně přesně je to tak, že pokud bude OSVČ platit přesně tolik, kolik platí zaměstnanec, dostane úplně přesně stejný důchod, jako zaměstnanec.
Takže otázka je, proč OSVČ neplatí stejně? Protože závislost plateb a důchodů není lineární. Tedy za dvojnásobnou platbu není dvojnásobný důchod, ale například jen 1,5 násobek (velmi přibližně!). Takže jestliže osoba O platí 10 a osoba Z platí 20, důchod bude mít osoba O 13,5 a osoba Z 15,5. Čímž se vracíme k nadpisu článku.
Tímto způsobem si OSVČ pouze vygeneruje přeplatek na pojistném, který mu následně po podání daňového přiznání, respektive přehledu o příjmech a výdajích v následujícím roce příslušná OSSZ vrátí. Takže se žádné navýšení důchodu nekoná! Pojem minimální odvod je široce rozšířený omyl, znamená pouze to, že nelze platit méně, než stanovené minimum. A to platí hlavně pro případy, že dotyčná osoba zůstane v určitém období zcela, nebo částečně bez příjmů. Např. z důvodu nižších tržeb, nezaplacených zakázek, případně pracovní neschopnosti kratší než celý měsíc, atd. Prostě zaplatit to musí, ber kde ber. Jediný způsob jak se tomu vyhnout, je pozastavit na nezbytnou dobu živnost a zaregistrovat se na Úřadu práce.
Jestliže bude OSVČ/podnikatel jen tupě posílat na sociální víc než má předepsáno, pak při zúčtování dostane přeplatek zpět, to je fakt.
Ovšem pokud bude OSVČ/podnikatel platit sociálce co má a současně (po návštěvě příslušné úřednice sociálky aby věděl jak) bude platit k tomu dobrovolné odvody na důchod, nebo jak se přesně jmenuje ten institut, tak bude mít důchod stejný či lepší než zaměstnanec.
Já se domnívám, že každý podniká za účelem zisku a vlastního zajištění. Kdo si to zkusí a zjistí že mu to nejde, nebo si vydělá stejně jako zaměstnanec, tak pro něj podnikání nemá význam. Akorát by to měli všichni OSVČ vědět.
Tedy pokud si jako zaměstnanec vyděláte např. 50 000 superhrubé, tak jako OSVČ by jste se neměl pod tuto částku po odečtení nákladů dostat, spíše ji výrazněji překračovat. A samozřejmě ji celou "neprožrat", ale část investovat do svého zajištění na stáří...
Nikoli. Říká se tomu dobrovolný odvod sociálního pojištění. Ale musí to tak být uvedeno, pokud to neuvedeš a jen pošleš na účet sociálky, tak se ti to opravdu započítá jen jako přeplatek.
Také je nutno říci, že to dobrovolné bylo omezeno, protože bylo často zneužíváno k podvodům. Typicky před mateřskou, zřídit si živnostňák, poslat sociálce absurdně vysokou platbu, a poté nastoupit na mateřskou. Ta se počítala z té jednorázové platby, což už dnes nejde. Ale pro dlouhodobé platby pro důchod to jde.
Mateřská dovolená se ale vyplácí z NEMOCENSKÉHO pojištění, nikoliv ze sociálního (důchodové pojištění + příspěvek na státní politiku zaměstnanosti). Toto nemocenské pojištění je nepovinné. A nárok na mateřskou dovolenou má jen ta, která byla nemocensky pojištěna alespoň 270 dní za poslední 2 roky.
Tak to jsi objevila Ameriku. Jako by snad nebylo jasně napsáno, že DŘÍVE... a DNES
Ach jo.
Druhá věc je, že si asi pleteš mateřskou dovolenou, rodičovskou dovolenou a obecné označení "mateřská". Když už chceš slovíčkařit nad obecným hodně letitým pojmem "mateřská". Protože v daném kontextu se více vyplatí(ily) podvody s rodičovskou dovolenou. Nedává smysl se zabývat pouze menší částí příjmu.
Milý pane MVL, na Přehledu, který podnikatel podává na MSSZ, si vypočítá minimální částku vyměřovacího základu pro platbu SP a na dalším řádku si volí, jaký vyměřovací základ chce. Tam může být klidně třeba 5x více, ale většina podnikatelů si volí právě toto minimum. Proto pak budou mít menší důchod, je to jejich volba.
Platit více si OSVČ sice může ale jaký bude výsledek je velká neznámá. Já jsem do systému vstupoval v době, kdy jsem měl odchod do důchdu v 60 letech a dnes je to jinak. Co je ovšem nejhorší výše důchodu měla být stanovena z výdělku v posledních 10 nebo 5 let před důchodem, podle toho co je výhodnější. Byl tedy nesmysl na něco připlácet. Dnes je vše jinak, a je otázka jáký bude důchod u dnešní mladé generace.
Ale musí mít z čeho si ten živnostník přispívat víc. Drobný živnostník (OSVČ) je rád, že se vůbec sám uživí. Možná ve velkých městech ne, ale na vesnicích či malých městech určitě. Zdražit své služby nemůže, ztratil by i těch pár zákazníků, které má, protože i oni musí šetřit (zde běžné platy u mužů 15.000,-). Náklady stoupají (energie, nájmy prostor, poštovné, prostě všechno) a těch více než 4.000,- Kč odvodů na sociální a zdravotní u OSVČ i když ten měsíc nic nevydělá (u sezónních prací třeba 3-4 měsíce), to je likvidační. Potíž je ale mnohdy v tom, že se nemá kde nechat zaměstnat, protože práce je zase jen ve velkých městech, na menších je to problém. Jste-li věku předpenzijního, tak přímo nepřekonatelný. A dojíždět denně 100 km do práce, to je nesmysl. Nejvíc mne ale rozčiluje, že zcela nepravdivě všude uvádějí, že zaměstnanec odvádí víc než OSVČ. Porovnávala jsem a při zhruba stejném nízkém příjmu zaměstnanec odváděl cca 900,- a OSVČ ty cca 4.000,-. Tak jestli to je méně, ať se vrátí do 2. třídy základní školy. Počítají spíš příjmy do státní pokladny, které jsou v součtu zaměstnanec + zaměstnavatel skutečně vyšší. Jenže pokud nejde o státní zaměstnance, kde jsou všechny platby stejně jen čísla, tak zaměstnavatel je zase jiný soukromník, či skupina (firma atd.). A i pro některé menší z nich ty odvody za zaměstnance jsou likvidační. A věřte, že vím, o čem mluvím. Vše, co jsem popsala, mám odžité.
Vše vlastně začalo dopisem ministryně Marksové všem OSVČ a jeho medializací ,běžný čtenář (zvláště pak zaměstnanec ) z toho mohl vydedukovat jací příživnící ti OSVČ jsou.Nemusíme chodit daleko pánové Mládek a Štěch nám to vlastně jinými slovy také sdělovali (všichni jmenovaní ze stejné partaje).
Být zaměstnancem nebo OSVČ má obojí své výhody a nevýhody,každý ať si to zkusí a pak pozná ,co je pro něho lepší.Lepší návod neznám.Když pak nevím, tak je to na úrovni hospodských tlachů.
Zvláštní skupina jsou potom politici a ti loví,každý hlas je dobrý a hlasy většiny se hodí !!!! A pod známým heslem "Rozděl a panuj", toto ve svých vyjádřeních bohatě využívají,někdy skrytě a plíživě.
Pořád zde přetrvává jákési třídní dělení z dob minulých,měli bychom se naučit,že každá dobře odvedená práce má svou cenu a je přínosem pro nás pro všechny.
Možná ,že některá skupina podvědomě tuší cosi o své" užitečnosti "a pak se ji snaží potvrdit nebo dokonce utužit .
Pak je jistě lepší živit větší či menší rozdmýšky.
A na závěr všem voličům,žádný mesiáš NEPŘIJDE.Dobře pak poslouchejte co vám kdo slibuje ,ale hlavně jestli je to vůbec reálné.
A ještě chci dopsat,, že my malí jsme rádi,, že zaplatíme vše a někdy je to doslova o přežití,, podnik skončil činnost,, tak , co zbývalo,, ,v Ostravě velká nezaměstnanost,, tak buď na úřad nebo se snažit a dělat na sebe,, a proto se mi nelíbí,, jak se pořád vyskakuje na OSVČ,, my přece musíme zaplatit také pronájem,, zvýšené energie,, popelnice,, a pak ,, co zbude... a nakonec nás stát pohladí důchodem ,, kdy sociální podpora pro nemakačenka je vyšší,než penze,, a ještě,,, nechápu,, přidává se důchod 308kč,, tak s malým důchodem 180kč a s velkým 500kč,, je to veskrze špatný systém,, a výpočet,,, přece stejně se zdražuje všem,, ale je asi úmysl rozevírat nůžky mezi lidma,,, a pro rýpaly,, mám odpracovano 44 let... i započtených,,,
Je hezké, že živnostníci jsou bráni jako parazité - trochu k smíchu, spíš k pláči -ráda bych upozornila na to, že brečící zaměstnanci nemají odvahu jít podnikat. Nemají prý jistotu. A když tu odvahu někdo má, proč ho nepranýřovat... Ovšem po státu nechceme nic, práci si hledáme sami, nezvyšujeme nezaměstnanost a nechceme žádné sociální dávky. Jen pracujeme. Důchod je pro nás utopie, jelikož žádný nedostaneme. Marodit si nemůžeme dovolit /vyjma vážné nemoci/ a pak to musíme nahradit prací navíc. Dovolenou nám nikdo neplatí a sociální se odvádí podle výdělku - to opravdu zoptimalizovat nemůžeme :-).Pracovní prostředí si musíme vytvořit a zaplatit sami atd.
Tak Vám nevím kdo je na tom líp. Možná by bylo na místě se podívat v jakém luxusu pracují zaměstnanci některých firem, ale i státních orgánů a jaké benefity mají a co si mohou dovolit. Co myslíte, není čas se nad těmi hloupostmi co vyplodil Štěch a jemu podobní zamyslet?
Hell, válka zaměstnanec vs zaměstnavatel nebo OSVČ je věčná ale trapná. Představte si že máte fy s 10 lidmi, kterí odvádějí práce. Jednoho dne se takto pohádáte a oni Vám řeknou, faň, tak si tu stavbu běž dodělat sám, když mi nemáme odvahu podnikat. A hle pokud nesežene rychle jiné lidi, může to své podnikáni okamžite zavřít. A o tom to je. Jedni bez druhých se neobejdou.
Což je ovšem nedobré především pro samotného zaměstnance, pro jeho pověst. Samozřejmě, jde o to, na jaké pozici. Asi u nějakého pomocného dělníka to vadí méně, nežli u kvalifikovanějšího člověka.
Ale ani tomu pomocnému dělníkovi bych to nedoporučil, protože si tak zadělá na problémy s platbami pojištění atd.
Také není pravda, že tohle je nejhorší, co může zaměstnavatel udělat. Může po něm požadovat náhradu škody, pokud nějakou tímto prokazatelně způsobil. Dělat mu obstrukce s papíry. Těch možností má spoustu, ale nebudu nikoho navádět.
Kdepak, nejlépe je zvážit situaci, a podle toho s kým člověk jedná se buď dohodnout na termínu ukončení, nebo pokud jedná s nesolidním člověkem, posledního dne měsíce podat výpověď a vydržet 2 měsíce.
No, poslední možnost je jít na nemocenskou, když už to opravdu jinak nejde kvůli chování zaměstnavatele. Ale neřeší to nástup do nové práce, tam nastoupit v nemocenské nemůže.
No, klidně se utěšuj. Ale obávám se, že ti to nepomůže vůbec nic.
Mimochodem, bavil jsem se o tom s majitelem firmy o také asi 20-ti lidech, a ten přemýšlel, jestli se k lidem chová slušně, že je nemá na švarc, ale na normální poměr.
Ze dne na den skončit obvykle nemůžeš, však takového nic nepíšu. Ale můžeš podat výpověď, a na řešení máš maximálně 2-3 měsíce. Anebo, stalo se módou dávat smlouvy na dobu určitou, a už jsem také viděl, ta otevřená ústa když zaměstnanec řekl, zítra mi to končí, už nepříjdu. Další věc je, že je znakem slušnější firmy a lidí, že se obvykle dohodnou, a takového člověka nedrží po maximální možnou dobu (fakt je, že mě posledně drželi do posledního dne, i s kolegyní - vydržel jsem, ale požadavkům na neplacené přesčasy jsem s upřímně smál).
Co se ti na tom zdá neuvěřitelného? Mají lepší nabídku, tak jdou.
Co tě vedlo k tomu, že to pro tebe tak vyznělo? Ať se dívám, jak se dívám, příspěvek můj, ani nikoho jiného nic takového neříká. A to ani v kontextu.
Jestliže neznáš podrobnosti, nedává my smysl vybrat si jednu z více možných variant, jako jsi učinil ty.
Důležité je, že pro dané téma není podstatné, která varianta se přihodila.
To jsou pořád starosti. Každý živnostník, či podnikatel se pohybuje v rámci pravidel a zákonů, které nastavil stát. Tak ať to stát změní ale se vším všudy, i z nemocenskou, placenou dovolenou a pod. Také ať stát vyřeší platební nekázeň. A bylo by toho víc, musel jsem platit na rozdíl od zaměstnance silniční daň, účetní firmu. Na to jsem musel vydělat, tedy sehnat práci, nabídnout cenu, atd, atd. A je tady i výpočet důchodu, jakýsi koeficient, který je menší, než u zaměstnance.
Uvedu tedy příklad:
hrubý příjem OSVČ i zaměstnance si dáme stejný.......................25000,-- Kč
zaměstnanec zaplatí
zdrav. pojištění............4,5 % . ....tj. 1125,- Kč
+ zaměstnavatel 9 % ......2,250 Kč
OSVČ zaplatí..............13,5 % z 50 % základu........tj. 1687 Kč kdo je zaměstnavatelem OSVČ??????
rozdíl........................ ...o 562,- Kč platí víc OSVČ
sociální pojištění:
zaměstnanec zaplatí......8 % ............. ....tj. 2000,--Kč + zaměstnavatel 26 %....6500,- Kč
OSVČ zaplatí................34 % z 50 % základu..... .....tj..4250,- Kč kdo je zaměstnavatelem OSVČ ?????
-------------------------------------------------------------------------------------.
rozdíl........................................................................o 2250 Kč zaplatí víc OSVČ
Po odvodech zbývá před zdaněním:
zaměstnanci ..................21.875,-- Kč
OSVČ............................ 19.063,- Kč
Z tohoto jednoduchého výpočtu je jasné, že OSVČ platí vlastně víc nez zaměstnanec, to co zaplatí zaměstnavatel se nemůže počítat, to jde z nákladů firmy a ne přímo z mezd!!!
Neměl by tedy stát nahradit OSVČ zaměstnavatele a alespoň přihlédnout při výpočtu důchodu????????????
Vidím to přesně tak jako Vy. K tomu není co dodat. Nikdy jsem nepochopil, jak můžou sčítat dohromady odvody zaměstnance a odvody zaměstnavatele za zaměstnance. Toto státní výpalné čili jak říkám daň z možnost zaměstnávat není součástí mzdy a kdyby to někdo zrušil nikdy by tuto částku zaměstnanci nedostali. Ale k rozeštvávání lidí a získávání voličských hlasů tato demagogie slouží velmi dobře. Se železnou pravidelností toto téma o odvodech socialisté vytáhnou vždy před volbama a letos tomu není vůbec jinak.
"Nikdy jsem nepochopil, jak můžou sčítat dohromady odvody zaměstnance a odvody zaměstnavatele za zaměstnance"
A ja zas nechapu, proc by to melo byt rozdelene*. Je to jenom hra s cisly a zbytecna byrokracie navic. Kdyby se zrusila ta cast co "plati zamestnanec" a odpovidajicim zpusobem zvysila cast co "plati zamestnavatel", tak by to znamenalo ze zamestnanec nema zadne odvody? Vzdyt je to pitomost. Mimochodem i ta cast co "plati zamestnavatel" se samozrejme zapocitava zamestnanci do duchodu.
*samozrejme chapu ze je to proto, aby zamestnanci nevzali vidle a nesli navstivit snemovnu.
Nejlepší by tedy bylo, aby zaměstnanec platil stejně jako živnostník a zaměstnavatel nemusel za něho již jiné odvody dávat. Bylo by to spravedlivé. a zaměstnavatel by mohl buď zvýšit mzdy a nebo přijmout více zaměstnanců, ty odvody jsou totiž "smrtelné". Aby OSVČ platil to co platí na odvodech zaměstnanec spolu s odvody , které za něho platí zaměstnavatel, to by asi OSVČ vzdali, to je nesmysl!!!!
Z 25000 Kč hrubého příjmu by tedy zbylo jak zaměstnanci i OSVČ cca 19000 Kč. Daň ze mzdy by tedy byla 2850 Kč, tzn. čistá mzda (příjem)....16150 Kč. Potom by se k tomu připočítávali úlevy na děti apod.
Zaměstnavatelům by se ulevilo a mzdy by se pak skutečně mohly zvyšovat.
Nejlepší by teda v tomto případě bylo (pokud by zaměstnanec platil stejně jako OSVČ), aby si OSVČ mohla také dát veškeré odvody do nákladů, tak jako má zaměstnavatel veškeré mzdové náklady za svého zaměstnance (včetně odvodů) v nákladech.
Ale úplně nejlepší by bylo, aby sociální pojištění nebylo státní a povinné. Aby bylo jen na komerční bázi - a dobrovolné.
No, pokud je 8500,- méně, nežli 4250,- a 3375 je méně nežli 1687,- tak máš pravdu. Ale nás ve škole učili jinou matematiku, takže... radši nepodnikej, když neumíš ani matematiku pro první stupeň základní školy.
Ani se neodvažuji tě žádat, abys ještě, aby ses zamyslela nad zdravotním. Nemělo by to cenu. Počítat neumíš, a věříš pohádkám o dobrotivých dědečcích, co za zaměstnance platí odvody ze svého, aniž by si na to zaměstnanec vydělal. Asi po nocích chodí na nádraží vykládat vagóny, aby měl na odvody zaměstnanců.
Nemáte pravdu. Musíte vzít v úvahu, že skutečná cena práce zaměstnance je superhrubá mzda. To znamená, že musí vydělat i na odvody, které odvádí zaměstnavatel, popřípadě mnohem víc, aby se zaměstnavateli vyplatil a měl z něho i něco pro sebe. Jinak by nikoho nezaměstnával. Zkuste si to spočítat znovu a vemte v úvahu tu superhrubou mzdu, která s těmi odvody zaměstnavatelem bude cca 33.750,- ( 25.000,- hrubá mzda) a spočítejte si, kolik ze stejné částky 33.750,- odvede OSVČ. Vyjdou Vám úplně jiná čísla než uvádíte a zjistíte, že zaměstnanec opravdu odvádí více. Nehodnotím jestli je horší být zaměstnanec, nebo OSVČ...jen beru v úvahu čísla a fakta.
Tyhle diskuse týkající se OSVČ a zaměstnanců jsou k ničemu! Schopný a rozumě hospodařící živnostník/podnikatel má tu výhodu, že může zisk investovat do rozvoje své živnosti/firmy a poté, co ukončí podnikání (třeba z důvodu stáří), živnost prodá, což mu určitě vynese podstatně víc než nějaký důchodový systém (a k tomu si může platit různé připojištění a tím si také krátit čistý zisk a tím minimalizovat daně) a ze zisku z prodeje pohodlně vyžije a rozhodně není odkázán jen na důchod jako zaměstnanec. Mluvím, prosím o průměrném zaměstnanci, kterých je většina a ne o zaměstnancích se sto tisícovými příjmy, kteří mohou investovat a připojišťovat se také. Jestliže sečtu plusy a mínusy, tak schopný a rozumě hospodařící živnostník/podnikatel je na tom mnohem lépe než průměrný zaměstnanec. Takový živnostník/podnikatel se do podobných diskusí ale nepouští. Plno nářků mají především ti neschopní a obvykle jsou neschopní i jako zaměstnanci. I finished.
No, živnost se nedá tak docela prodat. Prodat se dá s.r.o. nebo a.s., ale nikoli živnost (protože živnostník je fyzická osoba a nemůže prodat sám sebe). OSVČ může prodat svůj majetek (např. vybavení dílny či kanceláře), ale nemůže prodat své zákazníky - ti by všichni museli (dobrovolně) ukončit smlouvy s ním a uzavřít nové smlouvy s jeho nástupcem. I např. když OSVČ předává podnikání svému synovi či dceři, tak se to dá provést jedině tak, že otec ukončí činnost OSVČ a jeho potomek si musí zřídit vlastní živnost, přičemž z pohledu finančáku a dalších institucí se jedná o 2 různé firmy. Můžete sice namítnout, že ten schopný a rozumně hospodařící živnostník už dávno své podnikání převedl pod hlavičku s.r.o., aby těmto problémům předešel, ale potom to už přece není OSVČ...
Zajímavé je, že tu srovnáváte "schopného a rozumně hospodařícího" živnostníka s "průměrným" zaměstnancem. Aby to mělo tu správnou vypovídací hodnotu, měl byste srovnávat buďto "průměrného" živnostníka s "průměrným" zaměstnacem, nebo onoho "schopného" živnostníka s taktéž "schopným" zaměstnancem. Jinak srovnáváte hrušky s jabkama.
Člověku je smutno, když čte některé názory zaměstnanců. Než začnou podléhat populismu politiků, bylo by dobře, kdyby zvážili, že:
1. Pravidla, podle kterých OSVČ odvádějí soc. a zdravotní pojištění si nestanovili sami. Stanovil je stát. A na začátku devadesátých let tato pravidla ještě ani neexistovala. Ti, kteří tehdy s podnikáním začínali, dnes odcházejí do důchodu. A výše důchodu je pro ně nepříjemný šok. Hodně z nich má tak nízký důchod, že budou muset pracovat, dokud nepadnou. Takže ještě na ně dnes kydat špínu - že na ně doplácejí zaměstnanci, to je hnus - především, zvážíme-li dále uvedené argumenty.
2. Stát už měl dávno nastavit výši odvodů OSVČ tak, aby OSVČ s průměrnými příjmy měla i průměrný důchod. Aby mohl OSVČ platit více na odvodech, museli by zdražit svoji práci. A všichni, kdo by konzumovali jejich služby (tedy i zaměstnanci) by jim za jejich služby museli platit více. A to jsou ty chybějící peníze - to by byl příspěvek k tomu, aby OSVČ mohly mít normální důchod. Kdybychom chtěli být demagogové jako pan Štěch, tak můžeme říci, že OSVČ mají dnes nízké důchody jen proto, aby stát zajistil pro zaměstnance levnější služby.
3. Hlavně ale je třeba se zamyslet nad tím dělením na OSVČ a zaměstnance. Toto rozdělení úmyslně zakrývá jádro problému. Protože dělicí linka by měla být zcela jiná. Postatné je, kdo pracuje v produktivním sektoru, kde se musí sám uživit a ještě vyprodukovat zisk (to jsou zhruba zaměstnaci soukromých firem a OSVČ) a kdo pracuje ve neproduktivním sektoru, který je financován ze zisku prvního sektoru (to jsou zhruba státní zaměstnanci). Nikdo nezpochybňuje, že stát by měl zajišťovat určité základní činnosti a k tomu účelu musí mít nějaké zaměstnance. Velký problém ale je, že jejich počet neustále roste. Neustále vznikají nová pracovní místa, ale žádná ve stíátním sektoru nezanikají (naposledy kvůli EET). A mzdy ve státním sektoru neustále rostou a v průměru jsou vyšší než v sektoru, který musí živit jak sám sebe, tak ještě státní zaměstnance. Z tohoto pohledu nejsou OSVČ žádní příživníci, protože si sami na sebe vydělají a nikdo na ně nemusí platit ani korunu. Problémem a příživníky jsou ale nadbyteční zaměstnanci státního sektoru. Ale i zde bychom měli být v používání slova příživník opatrní - jednotlivým státním zaměstatncům nikdo nemůže mít za zlé, že nastupují do státního sektoru. Aby jich nebylo moc, to by měl hlídat stát prostřednictvím ministerstva financí. Nedělal to ale žádný polistopadový ministr financí, včetně toho posledního. Ten navíc ještě - aby odpoutal pozornost od zdanění velkých firem (včetně těch jeho), zavedl ve státě třídní boj - prohlásil, že OSVČ okrádají stát. Místo, aby situaci řešil, tak staví skupiny obyvatel proti sobě.
Mame prubezny system, takze odvody jdou na soucasne duchodce. Co bude za 30 let nikdo nevi a soucasna realita je takova, ze na duchody rodicu a prarodicu zivnostniku vydelavaji zamestnanci. Zamestnanec se muze tesit maximalne na to, ze za dobre konstalace hvezd ze systemu dostane tretinu penez co do nej vlozil*.
Modelovy priklad v dnesnich cenach: S prumernou mzdou odvadi zamestnanec na penze 8000 korun. Kdyz bude pracovat 40 let, tak na duchodovy system odvede 4 miliony. Dostane prumerny duchod 11 tisic. Podle statistik doziti si bude duchodu uzivat tak deset let. Celkem tedy dostane 1.3 milionu.
živnostnikem jsem od padu bolševika platil jsem jak murovaty a tet se duchodu ani nedožilu 1. kde skončí me poplatky (duchod atd?) - ukrade je stat. a tak je to tady sevším kdyby raději snižili daně a zrušli všechny socialisticke doplatky ( eurosocialismus) a nechali nás pracovat a šetřit si na duchod sam a sam si rozhodovat to bych byl spokojeny co si našetřím to mi zustane a dostanouto mi potomci a ne stat.
Sociální pojištění je znakem solidarty. Průběžný systém byl do praxe zaveden ve velkém měřítku již Bismarkem a již v té době byl postaven na systému, že ne každý se může dožít čerpání ze systému. Ne každý má štěstí, aby se dožil důchodu a v klidu si čerpal desítky let. V opačném případě by se totiž systém zhroutil. Na druhou stranu má každý nějakého i vzdálenějšího příbuzného, který čerpá z důchodového systému, takže nějakým způsobem je v šiřším smyslu stále solidarita rodinná. Je tedy krajně sobecké, že zaměstnanec platí více, než OSVČ, neboť je tím zasažen základní princip solidarity, lidské soudržnosti, či chcete-li lidskosti. S nadhledem lze konstatovat, že peníze do důchodového systému neplatíte státu, ale konkrétním lidem, kteří si až na vyjímky ve svém produktivním věku zaplatili "své" jiným příjemcům důchodu. Z jiného pohledu jde o průběžný systém, kde co přiteče, to odteče a takový systém se nejhůře vykrádá, rozkrádá a defraduje. Nechápu proč si zde honím triko ...
Sečíst sumu peněz od zaměstnance (samozřejmě včetně toho, co zaplatí zaměstnavatel), sumu peněz, kolik zaplatí OVČ a např. určit pro oba tomu odpovídající důchod. Protože se důchody vyplácí z jednoho bazénu peněz, do kterého přispívají všichni (samozřejmě vím, že máme průběžný systém financování důchodů a dochází tak k časovému posunu), bylo by hned vidět, kdo na čí účet žije. Nemusím být velký počtář, abych odhadl, že OSVČ parazitují na zaměstnancích (jsem také OSVČ a upřímně mně je líto mých zaměstnaných kamarádů...).
Doporučuji Vám ukončit živnost a předat jakoukoliv zodpovědnost za Váš život zase státu, který je sice velmi špatným hospodářem ale budete mít alespoň jistotu, že dostanete dávky a tak budete mít co jíst.
Jestliže totiž chcete tvrdit, že na Vás doplácejí Vaši kamarádi, jste mimo mísu, protože: A) Vy a Vši kamarádi platíte na současné důchodce. B) Zřejmě se nedokážete uživit. C) Předpokládáte, že Vaši kamarádi nepracují ve státní sféře.
Živnost není pro každého. Jak už bylo zmíněno v bezpočtu názorů výše, máte svobodu volby kdy si vezmete dovolenou, kdy budete nemocní a jak vysoké příspěvky pošlete do "důchodového fondu". Nicméně nikde nemáte jistotu, že budete mít co jíst a z čeho zaplatit minimální odvody, že budete mít dostatek zakázek a kdy je budete mít. Státu musíte platit vždy a stát Vám nezaplatí období, kdy nemáte do čeho píchnout. Proto musíte myslet hodně na budoucnost a mít finanční rezervu v závratné výši, přičemž jako zaměstnanci Vám stačí 3 měsíční rezerva. Nikdo Vám totiž nezaplatí, že jste si jako tesař zlomili ruku na pracovišti. Jak dlouho trvá rehabilitace asi tušíte - jako OSVČ nastoupíte co nejdříve nehledě na své zdraví, protože máte zodpovědnost za to co si na sebe a svou rodinu vyděláte.
Být zaměstnancem má tu výhodu, že nesete o hodně menší zodpovědnost. Chybně se omezení domnívají že jste bez zodpovědnosti a přistupují tak ke své práci. Jednak za svou práci ručíte méně - OSVČ si zkazí pověst vytvořením např nekvalitní střechy, která spadne, a už si v dané lokalitě neškrkne, ve firmě máte systém kdy není lehké zaměstnance vyhodit na hodinu za to že udělal zmetek a firma za to doplácí.
V zásadě je zde nejhlavnější rozdíl v zodpovědnosti. Jako OSVČ za sebe ručíte, za zaměstance ručí firma (myšleno pověstí a finančně).
Proto kdo není šikovný a zodpovědný, nechť radéji zústane zaměstnán, neb přijde o zakázky a pojde hladem.
Jako OSVČ se stanete štvanou zvěří, na niž vyhlásili hon populisté a za tu šikanu a zodpovědnost k tomu co máte, divím se, že někdo ještě do toho jde.
Domnívám se, že mohu OSVČ přirovnat lépe k manažeru firmy, řediteli, nežli k běžnému zaměstnanci. Má volnou pracovní dobu, ale nikoho nezajímá kolik má přesčasů. Takový manažer, pokud mu firma šlape, se má dobře, pomineme-li, že si nosí práci chté nechtě domů, neboť pracuje hlavou. Pokuď však nastopil do firmy která má problémy, je tam do kdy je třeba - čili klidně 20h a spí v kanceláři na gauči. Má volno kdy chce, ale musí počítat že když odejde na dovolenou, tak se může leccos podělat a jak se vrátí bude mít oči pro pláč.
Co se týká toho, že OSVČ jsou paraziti dle tvrzení populistů, navrhuji každému a každého takového vyzývám, nechť ochutná i z této misky a také jde parazitovat a mít se líp.
Vše má svá pro a proti a né každý může dělat všechno.
Proto je jedněm lépe jako živnostníkům a jiným jako zaměstnancům, jako populistům a jako lidem říkajícím, že živnostníci jsou zloději a EET tu mělo být už dávno a kdo ho odmítá (byť pádnými argumenty) ten krade a měl by být upálen na harnici.
Mimochodem, očekávám, kdy vám budou muset vyjet účtenku z EET u lékaře (vystavoval bych ji před ošetřením).
Předně studie (4 strany textu) žádný výpočet neobsahuje, jen se odkazuje a celá říká zhruba toto:
Stát přerozděluje peníze tak že výše odvodů má jen malý vliv na výši důchodu, díky tomu nikoho nenechá umřít hlady, ale pokud slušně vyděláváte tak si koukejte spořit. Divné je že to někoho zaskočí - zdravotní se taky platí poměrem a služby jsou stejné o zbytku daní nemluvě. Že OSVČ je výhodnější transfer peněz než výplata si už dávno spočítal pan Švarc a stát místo toho aby srovnal co sám vytvořil tak raději vyprodukoval zbytečnou byrokracii pro boj s něčím s čím vlastně bojovat nechce. Zaměstnancům nepomohl, všem ostatním uškodil, nicméně rozděl a panuj funguje dobře - diskuze tady i na posledním bulváru jsou jasným důkazem.
Rozhodl jsem se provést analýzu pro vektor částek P, kde P jsou měsíční přjmy z vystavených faktur OSVČ, resp. náklady zaměstnavatele (tzv. "superhrubá" mzda)
předpoklady:
1. u OSVČ počítám s nejrozšířenějším, tj. 60% paušálem pro volnou živnost, pro jednoduchost neberu v úvahu strop paušálu, který pro tento typ živností činí 1200000 Kč ročně, resp. 600000Kč ročně od r. 2017.
2. neberu v potaz další náklady zaměstanvatele, jako je potřebné vybavení např. kanceláře, náklady na účetního apod. Srovnávám pouze tzv. "superhrubou" mzdu.
3. ze slev na dani beru v úvahu pouze slevu na poplatníka, kde výsledná daň nemůže vyjít záporně. Nezapočítávám zde slevu na děti ani žádné jiné další slevy.
Nechť P je vektor částek, které budeme srovnávat:
P=[10000 15000 20000 25000 30000 35000 40000 80000 100000 120000]
Potom odvody zaměstnance jsou následující:
octave:27> [ odvodZ dp_kcZ sp_kcZ zp_kcZ ] = odvodZamestnanec2 ( P )
odvodZ =
3.7585e+03 5.8178e+03 8.4471e+03 11.0763e+03 13.7056e+03 16.3349e+03 18.9641e+03 39.9983e+03 50.5153e+03 61.0324e+03
dp_kcZ =
0.0000e+00 180.0000e+00 930.0000e+00 1.6800e+03 2.4300e+03 3.1800e+03 3.9300e+03 9.9300e+03 12.9300e+03 15.9300e+03
sp_kcZ =
2.5200e+03 3.7800e+03 5.0400e+03 6.3000e+03 7.5600e+03 8.8200e+03 10.0800e+03 20.1600e+03 25.2000e+03 30.2400e+03
zp_kcZ =
1.2385e+03 1.8578e+03 2.4771e+03 3.0963e+03 3.7156e+03 4.3349e+03 4.9541e+03 9.9083e+03 12.3853e+03 14.8624e+03
kde
odvodZ je celkový odvod daní a pojištění v případě zaměstnaneckého poměru
dp_kcZ je odvod daně fyzické osoby finančnímů úřadu
sp_kcZ je celkové sociální pojištění v případě zaměstnaneckého poměru
zp_kcZ je celkové zdravotní pojištění v případě zaměstnaneckého poměru
Pro odvody OSVČ pak vychází:
octave:28> [ odvodO dp_kcO sp_kcO zp_kcO ] = odvodOsvc ( P )
odvodO =
3.9666e+03 3.9666e+03 3.9666e+03 3.9666e+03 3.9666e+03 3.9966e+03 4.5717e+03 9.5620e+03 12.4700e+03 15.3780e+03
dp_kcO =
0.0000e+00 0.0000e+00 0.0000e+00 0.0000e+00 0.0000e+00 30.0000e+00 330.0000e+00 2.7300e+03 3.9300e+03 5.1300e+03
sp_kcO =
2.0609e+03 2.0609e+03 2.0609e+03 2.0609e+03 2.0609e+03 2.0609e+03 2.3360e+03 4.6720e+03 5.8400e+03 7.0080e+03
zp_kcO =
1.9057e+03 1.9057e+03 1.9057e+03 1.9057e+03 1.9057e+03 1.9057e+03 1.9057e+03 2.1600e+03 2.7000e+03 3.2400e+03
kde
odvodO je celkový odvod daní a pojištění v případě OSVČ
dp_kcO je odvod daně fyzické osoby finančnímů úřadu v případě OSVČ
sp_kcO je celkové sociální pojištění v případě OSVČ
zp_kcO je celkové zdravotní pojištění v případě OSVČ
Podělíme-li vektory odvodů mezi sebou, vyjde nám, že pro částku 10000Kč měsíčně jsou odvody OSVČ nepatrně vyšší, než pro zaměstnance. Pro částky od 30 tisíc měsíčně platí na odvodech OSVČ zhruba čtvrtinu toho, co ten samý člověk v případě zaměstnaneckého poměru.
octave:29> odvodO./odvodZ
ans =
1.0554e+00 681.8036e-03 469.5828e-03 358.1146e-03 289.4143e-03 244.6666e-03 241.0688e-03 239.0604e-03 246.8558e-03 251.9646e-03
Výpočet byl proveden v mat. sw. matlab, resp. octave a byly použity následující funkce. Ty zde přikládám pro transparentnost výpočtu:
function [ odvod dp_kc sp_kc zp_kc ] = odvodOsvc ( P )
mm=14116;
sp=0.292;
zp=0.135;
dp = 0.150;
slep = 2070;
danovy_zaklad = P*0.4;
zp_kc = max(zp*mm, zp*0.5*danovy_zaklad);
sp_kc = max(sp*0.5*mm, sp*0.5*danovy_zaklad);
dp_kc = max(0,dp*danovy_zaklad-slep);%-1117-1617;
odvod = zp_kc+sp_kc+dp_kc;
endfunction
function [ odvod dp_kc sp_kc zp_kc ] = odvodZamestnanec2 ( P )
mm = 14116;
spc = 0.065;
spl = 0.250;
zpc = 0.045;
zpl = 0.090;
dp = 0.150;
slep = 2070;
dp_kc = max(0,P*dp-slep);%-1117-1617;
sp_kc = P*(spc+spl)/(1+spl);
zp_kc = P*(zpc+zpl)/(1+zpl);
odvod = dp_kc+sp_kc+zp_kc;
endfunction
Opravdu nemá smysl rozdělovat obě pojištění na částku placenou zaměstnancem a částku placenou zaměstnavatelem. Pojišťovně, resp. OSSZ jde za zaměstnance převodem vždy jen jedna částka. Dále se domnívám, že význam hrubé mzdy je pouze zmatení zaměstnance. Výpočet čisté mzdy by se dal provést mnohem jednodušeji, pokud by to naši zákonodárci umožnili.
Smysluplnou kritiku pochopitelně vítám.
PP
Spravedlivé by snad mohlo být toto řešení: vyměřovací základ OSVČ by byl celý zisk a z tohoto odvody stejně vysoké jako mají zaměstnanci a daňově neuznané. K tomu by OSVČ odvedly za sebe tolik jako zaměstnavatel za zaměstnance, ale toto by již byla daňově uznaná částka. Kromě toho by bylo třeba zvážit nějaké procento snížení za to, že se živnostník stará sám o sebe a nezatěžuje stát