Názor k článku Opravdu přispívají zaměstnanci na důchody OSVČ? Aneb co studie skutečně řešila od LJ - Člověku je smutno, když čte některé názory zaměstnanců....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 7. 2017 16:15

    LJ (neregistrovaný)

    Člověku je smutno, když čte některé názory zaměstnanců. Než začnou podléhat populismu politiků, bylo by dobře, kdyby zvážili, že:
    1. Pravidla, podle kterých OSVČ odvádějí soc. a zdravotní pojištění si nestanovili sami. Stanovil je stát. A na začátku devadesátých let tato pravidla ještě ani neexistovala. Ti, kteří tehdy s podnikáním začínali, dnes odcházejí do důchodu. A výše důchodu je pro ně nepříjemný šok. Hodně z nich má tak nízký důchod, že budou muset pracovat, dokud nepadnou. Takže ještě na ně dnes kydat špínu - že na ně doplácejí zaměstnanci, to je hnus - především, zvážíme-li dále uvedené argumenty.
    2. Stát už měl dávno nastavit výši odvodů OSVČ tak, aby OSVČ s průměrnými příjmy měla i průměrný důchod. Aby mohl OSVČ platit více na odvodech, museli by zdražit svoji práci. A všichni, kdo by konzumovali jejich služby (tedy i zaměstnanci) by jim za jejich služby museli platit více. A to jsou ty chybějící peníze - to by byl příspěvek k tomu, aby OSVČ mohly mít normální důchod. Kdybychom chtěli být demagogové jako pan Štěch, tak můžeme říci, že OSVČ mají dnes nízké důchody jen proto, aby stát zajistil pro zaměstnance levnější služby.
    3. Hlavně ale je třeba se zamyslet nad tím dělením na OSVČ a zaměstnance. Toto rozdělení úmyslně zakrývá jádro problému. Protože dělicí linka by měla být zcela jiná. Postatné je, kdo pracuje v produktivním sektoru, kde se musí sám uživit a ještě vyprodukovat zisk (to jsou zhruba zaměstnaci soukromých firem a OSVČ) a kdo pracuje ve neproduktivním sektoru, který je financován ze zisku prvního sektoru (to jsou zhruba státní zaměstnanci). Nikdo nezpochybňuje, že stát by měl zajišťovat určité základní činnosti a k tomu účelu musí mít nějaké zaměstnance. Velký problém ale je, že jejich počet neustále roste. Neustále vznikají nová pracovní místa, ale žádná ve stíátním sektoru nezanikají (naposledy kvůli EET). A mzdy ve státním sektoru neustále rostou a v průměru jsou vyšší než v sektoru, který musí živit jak sám sebe, tak ještě státní zaměstnance. Z tohoto pohledu nejsou OSVČ žádní příživníci, protože si sami na sebe vydělají a nikdo na ně nemusí platit ani korunu. Problémem a příživníky jsou ale nadbyteční zaměstnanci státního sektoru. Ale i zde bychom měli být v používání slova příživník opatrní - jednotlivým státním zaměstatncům nikdo nemůže mít za zlé, že nastupují do státního sektoru. Aby jich nebylo moc, to by měl hlídat stát prostřednictvím ministerstva financí. Nedělal to ale žádný polistopadový ministr financí, včetně toho posledního. Ten navíc ještě - aby odpoutal pozornost od zdanění velkých firem (včetně těch jeho), zavedl ve státě třídní boj - prohlásil, že OSVČ okrádají stát. Místo, aby situaci řešil, tak staví skupiny obyvatel proti sobě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).