Vlákno názorů k článku Opravdu přispívají zaměstnanci na důchody OSVČ? Aneb co studie skutečně řešila od Elen - Tento názor médií neustále zvyšuje nenávist zaměstnanců vůči...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 7. 2017 10:39

    Elen (neregistrovaný)

    Tento názor médií neustále zvyšuje nenávist zaměstnanců vůči živnostníkům. OSVČ má výpočet z 50 % zisku, to kdysi někdo stanovil proto, aby ten živnostník vůbec chtěl do tohoto stavu vstoupit. Každý vidi jen auta, kterými živnostníci jezdí, ale ať si to každý zkusí. OSVČ se denně potýká s problémy a ne malými. Musí si zajistit práci, když mu někdo nezaplatí, má jen možnost soudního řešení,což trvá mnoho let, nemůže si jít pro dávky, že momentálně nemá peníze, protože mu nějaký lump nezaplatil, dovolenou mu také nikdo nezaplatí, nemá stravenky, málokterý živnostník pracuje 8 hod. denně, ale min. 10 - 12 hod. ....Neznám živnostníka, který by si vzal 5 týdnů dovolené a nebo mohl 2 měsíce marodit (vyjma vážných stavů, kdy ani dělat nemůže). Kdyby OSVČ věděli, že při nastavení odvodů z 50 % zisku budou mít i 50 % výpočet důchodu, nikdy by do toho nešli, to tenkrát nikdo neřekl. Navíc ještě jeden rozdíl!! Když živnostník má málo práce a nebo mu odběratelé dluží, stát nezajímá, že má výdělek minimální nebo žádný, musí platit odvody v minimální výši a to je dnes víc jak 4 is. Kč měsíčně. Za OSVČ nikdo neplatí soc. a zdrav. pojištění, za zaměstnance platí valnou část zaměstnavatel, proto mají ze stejného příjmu zaměstnanci vyšší důchody než OSVČ.Kdyby byl stát solidní, tak by při výpočtu důchodu naopak zase měl OSVČ nějak zvýhodnit, Teprve nyní OSVČ poznali, že výpočet z 50 % zisku pro odvody znamená také 50 % výši důchodu - to nikdo nikdy neřekl. Proto dnes , když ti OSVČ co před lety (po r. 1989) začali podnikat, odcházejí do důchodu a vidí tu almužnu, litují, že vůbec začali podnikat. Stát je podvedl, naladil je a při výpočtu důchodu je nakopal. Potom není divu, že budou chybět řemeslníci, je lepší se celý život flákat, brát dávky a nakonec je důchod lepší.Aby mohl živnostník platit takové odvody jako má při stejných příjmech zaměstnanec (včetně toho co za něho platí zaměstnavatel), musel by živnostník účtovat mnohonásobně vyšší sazby za svoji práci, min. 500 - 600 Kč za hodinu , a to by asi zaměstnanci čuměli, kdyby museli instalatérovi za výměnu baterie apod. zaplatit tyto sumy. Ale asi to tak bude, časem.

  • 20. 7. 2017 10:57

    kos (neregistrovaný)

    V podstatné části máte pravdu, pro objektivitu ale musíte dodat, že živnostníkovi nikdo nebrání si na sociální odvody platit podstatně více, vyměřovací základ je minimální. Pak si samozřejmě i podstatně zvýší budoucí důchod.

  • 20. 7. 2017 12:05

    * (neregistrovaný)

    Úplně přesně je to tak, že pokud bude OSVČ platit přesně tolik, kolik platí zaměstnanec, dostane úplně přesně stejný důchod, jako zaměstnanec.

    Takže otázka je, proč OSVČ neplatí stejně? Protože závislost plateb a důchodů není lineární. Tedy za dvojnásobnou platbu není dvojnásobný důchod, ale například jen 1,5 násobek (velmi přibližně!). Takže jestliže osoba O platí 10 a osoba Z platí 20, důchod bude mít osoba O 13,5 a osoba Z 15,5. Čímž se vracíme k nadpisu článku.

  • 20. 7. 2017 12:22

    MVL (neregistrovaný)

    Tímto způsobem si OSVČ pouze vygeneruje přeplatek na pojistném, který mu následně po podání daňového přiznání, respektive přehledu o příjmech a výdajích v následujícím roce příslušná OSSZ vrátí. Takže se žádné navýšení důchodu nekoná! Pojem minimální odvod je široce rozšířený omyl, znamená pouze to, že nelze platit méně, než stanovené minimum. A to platí hlavně pro případy, že dotyčná osoba zůstane v určitém období zcela, nebo částečně bez příjmů. Např. z důvodu nižších tržeb, nezaplacených zakázek, případně pracovní neschopnosti kratší než celý měsíc, atd. Prostě zaplatit to musí, ber kde ber. Jediný způsob jak se tomu vyhnout, je pozastavit na nezbytnou dobu živnost a zaregistrovat se na Úřadu práce.

  • 20. 7. 2017 13:41

    neee (neregistrovaný)

    Jestliže bude OSVČ/podnikatel jen tupě posílat na sociální víc než má předepsáno, pak při zúčtování dostane přeplatek zpět, to je fakt.
    Ovšem pokud bude OSVČ/podnikatel platit sociálce co má a současně (po návštěvě příslušné úřednice sociálky aby věděl jak) bude platit k tomu dobrovolné odvody na důchod, nebo jak se přesně jmenuje ten institut, tak bude mít důchod stejný či lepší než zaměstnanec.

    Já se domnívám, že každý podniká za účelem zisku a vlastního zajištění. Kdo si to zkusí a zjistí že mu to nejde, nebo si vydělá stejně jako zaměstnanec, tak pro něj podnikání nemá význam. Akorát by to měli všichni OSVČ vědět.
    Tedy pokud si jako zaměstnanec vyděláte např. 50 000 superhrubé, tak jako OSVČ by jste se neměl pod tuto částku po odečtení nákladů dostat, spíše ji výrazněji překračovat. A samozřejmě ji celou "neprožrat", ale část investovat do svého zajištění na stáří...

  • 20. 7. 2017 13:46

    * (neregistrovaný)

    Nikoli. Říká se tomu dobrovolný odvod sociálního pojištění. Ale musí to tak být uvedeno, pokud to neuvedeš a jen pošleš na účet sociálky, tak se ti to opravdu započítá jen jako přeplatek.
    Také je nutno říci, že to dobrovolné bylo omezeno, protože bylo často zneužíváno k podvodům. Typicky před mateřskou, zřídit si živnostňák, poslat sociálce absurdně vysokou platbu, a poté nastoupit na mateřskou. Ta se počítala z té jednorázové platby, což už dnes nejde. Ale pro dlouhodobé platby pro důchod to jde.

  • 23. 7. 2017 20:02

    Ilča (neregistrovaný)

    Mateřská dovolená se ale vyplácí z NEMOCENSKÉHO pojištění, nikoliv ze sociálního (důchodové pojištění + příspěvek na státní politiku zaměstnanosti). Toto nemocenské pojištění je nepovinné. A nárok na mateřskou dovolenou má jen ta, která byla nemocensky pojištěna alespoň 270 dní za poslední 2 roky.

  • 24. 7. 2017 0:03

    xf (neregistrovaný)

    Tak to jsi objevila Ameriku. Jako by snad nebylo jasně napsáno, že DŘÍVE... a DNES
    Ach jo.

    Druhá věc je, že si asi pleteš mateřskou dovolenou, rodičovskou dovolenou a obecné označení "mateřská". Když už chceš slovíčkařit nad obecným hodně letitým pojmem "mateřská". Protože v daném kontextu se více vyplatí(ily) podvody s rodičovskou dovolenou. Nedává smysl se zabývat pouze menší částí příjmu.

  • 20. 7. 2017 15:47

    hašašíra (neregistrovaný)

    Milý pane MVL, na Přehledu, který podnikatel podává na MSSZ, si vypočítá minimální částku vyměřovacího základu pro platbu SP a na dalším řádku si volí, jaký vyměřovací základ chce. Tam může být klidně třeba 5x více, ale většina podnikatelů si volí právě toto minimum. Proto pak budou mít menší důchod, je to jejich volba.

  • 20. 7. 2017 12:34

    kascha (neregistrovaný)

    Vážený pane musel by jste si platit 6000 měsíčně na duchod po dobu podnikání ,a to si neplatíte jen soc .pojištění .Vždyt je to k smíchu ,kde by na to osvč vzali . 43 let odmakaných 7419 Kč duchod .Běžte s tou republikou a vašimi kecy k šípku .

  • 20. 7. 2017 12:54

    Pavell+ (neregistrovaný)

    Platit více si OSVČ sice může ale jaký bude výsledek je velká neznámá. Já jsem do systému vstupoval v době, kdy jsem měl odchod do důchdu v 60 letech a dnes je to jinak. Co je ovšem nejhorší výše důchodu měla být stanovena z výdělku v posledních 10 nebo 5 let před důchodem, podle toho co je výhodnější. Byl tedy nesmysl na něco připlácet. Dnes je vše jinak, a je otázka jáký bude důchod u dnešní mladé generace.

  • 20. 7. 2017 14:40

    sanah (neregistrovaný)

    Ale musí mít z čeho si ten živnostník přispívat víc. Drobný živnostník (OSVČ) je rád, že se vůbec sám uživí. Možná ve velkých městech ne, ale na vesnicích či malých městech určitě. Zdražit své služby nemůže, ztratil by i těch pár zákazníků, které má, protože i oni musí šetřit (zde běžné platy u mužů 15.000,-). Náklady stoupají (energie, nájmy prostor, poštovné, prostě všechno) a těch více než 4.000,- Kč odvodů na sociální a zdravotní u OSVČ i když ten měsíc nic nevydělá (u sezónních prací třeba 3-4 měsíce), to je likvidační. Potíž je ale mnohdy v tom, že se nemá kde nechat zaměstnat, protože práce je zase jen ve velkých městech, na menších je to problém. Jste-li věku předpenzijního, tak přímo nepřekonatelný. A dojíždět denně 100 km do práce, to je nesmysl. Nejvíc mne ale rozčiluje, že zcela nepravdivě všude uvádějí, že zaměstnanec odvádí víc než OSVČ. Porovnávala jsem a při zhruba stejném nízkém příjmu zaměstnanec odváděl cca 900,- a OSVČ ty cca 4.000,-. Tak jestli to je méně, ať se vrátí do 2. třídy základní školy. Počítají spíš příjmy do státní pokladny, které jsou v součtu zaměstnanec + zaměstnavatel skutečně vyšší. Jenže pokud nejde o státní zaměstnance, kde jsou všechny platby stejně jen čísla, tak zaměstnavatel je zase jiný soukromník, či skupina (firma atd.). A i pro některé menší z nich ty odvody za zaměstnance jsou likvidační. A věřte, že vím, o čem mluvím. Vše, co jsem popsala, mám odžité.

  • 20. 7. 2017 11:43

    Rudolf (neregistrovaný)

    Vše vlastně začalo dopisem ministryně Marksové všem OSVČ a jeho medializací ,běžný čtenář (zvláště pak zaměstnanec ) z toho mohl vydedukovat jací příživnící ti OSVČ jsou.Nemusíme chodit daleko pánové Mládek a Štěch nám to vlastně jinými slovy také sdělovali (všichni jmenovaní ze stejné partaje).
    Být zaměstnancem nebo OSVČ má obojí své výhody a nevýhody,každý ať si to zkusí a pak pozná ,co je pro něho lepší.Lepší návod neznám.Když pak nevím, tak je to na úrovni hospodských tlachů.
    Zvláštní skupina jsou potom politici a ti loví,každý hlas je dobrý a hlasy většiny se hodí !!!! A pod známým heslem "Rozděl a panuj", toto ve svých vyjádřeních bohatě využívají,někdy skrytě a plíživě.
    Pořád zde přetrvává jákési třídní dělení z dob minulých,měli bychom se naučit,že každá dobře odvedená práce má svou cenu a je přínosem pro nás pro všechny.
    Možná ,že některá skupina podvědomě tuší cosi o své" užitečnosti "a pak se ji snaží potvrdit nebo dokonce utužit .
    Pak je jistě lepší živit větší či menší rozdmýšky.
    A na závěr všem voličům,žádný mesiáš NEPŘIJDE.Dobře pak poslouchejte co vám kdo slibuje ,ale hlavně jestli je to vůbec reálné.

  • 20. 7. 2017 12:33

    Janina (neregistrovaný)

    A ještě chci dopsat,, že my malí jsme rádi,, že zaplatíme vše a někdy je to doslova o přežití,, podnik skončil činnost,, tak , co zbývalo,, ,v Ostravě velká nezaměstnanost,, tak buď na úřad nebo se snažit a dělat na sebe,, a proto se mi nelíbí,, jak se pořád vyskakuje na OSVČ,, my přece musíme zaplatit také pronájem,, zvýšené energie,, popelnice,, a pak ,, co zbude... a nakonec nás stát pohladí důchodem ,, kdy sociální podpora pro nemakačenka je vyšší,než penze,, a ještě,,, nechápu,, přidává se důchod 308kč,, tak s malým důchodem 180kč a s velkým 500kč,, je to veskrze špatný systém,, a výpočet,,, přece stejně se zdražuje všem,, ale je asi úmysl rozevírat nůžky mezi lidma,,, a pro rýpaly,, mám odpracovano 44 let... i započtených,,,

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).