Opravné položky k pohledávkám: Co byste měli vědět?

25. 9. 2024
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Opravné položky slouží k vyjádření dočasného snížení hodnoty majetku. Tvoří se nejen k pohledávkám, ale také k zásobám nebo dlouhodobému majetku.

Opravné položky k pohledávkám jsou jedním z nástrojů v účetnictví, který umožňuje účetním jednotkám „upravit“ účetní hodnotu pohledávek k aktuálnímu stavu. 

Co se dozvíte v článku
  1. Co jsou pohledávky a jak vznikají?
  2. Účetní versus daňové opravné položky
  3. Účetní pojetí opravných položek
  4. Jak se tvoří účetní opravné položky?
  5. Daňové opravné položky
  6. Kdy lze tvořit daňové opravné položky?
  7. Odpisy pohledávek

Pohledávky, které nejsou splaceny včas, představují pro účetní jednotku riziko, a proto je zapotřebí využít účetních nástrojů k tomu, aby byly účetní informace co nejpřesnější.

Tvorba opravných položek pomáhá zohlednit případné očekávané ztráty z nesplacených pohledávek a také zajistí, aby údaje z účetnictví byly v souladu s účetními principy.

Co jsou pohledávky a jak vznikají?

Pohledávka představuje právo věřitele požadovat plnění od dlužníka. Nejčastěji jsou v účetnictví zachycovány pohledávky peněžité. Pohledávky vznikají nejčastěji v okamžiku, kdy účetní jednotka realizuje výnos, tedy poskytne zboží či služby svým zákazníkům, ale platba za toto plnění je odložena do budoucnosti. Pohledávky mohou tvořit poměrně značnou část aktiv a jejich správná správa je důležitá pro udržení likvidity.

Marketing Meeting AI a tvorba obsahu

Pohledávky mohou nabývat různých podob. Nejčastěji se potom dělí na krátkodobé či dlouhodobé, mohou ale být děleny také na obchodní pohledávky, pohledávky z titulu poskytnutých zápůjček, poskytnutých záloh a další.

Správa a evidence pohledávek zahrnuje nejen sledování jejich splatnosti, ale také zohlednění možného rizika, pokud je jejich úhrada v ohrožení. Právě zde přichází na řadu opravné položky, které pomáhají vykazovat hodnotu pohledávek, jež mohou být problematické anebo nevymahatelné. Je vhodné se před uzavřením jakéhokoli obchodního vztahu věnovat prověřením obchodního partnera.

Autor článku

Lenka je redaktorkou Podnikatel.cz a daňovou poradkyní. Autorsky i profesně se proto věnuje účetnictví a daním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).