Zaměstnavatel může od roku 2011 do svých daňových nákladů zahrnout také motivační příspěvek na vzdělání budoucího zaměstnance, který se pro daného zaměstnavatele připravuje na výkon profese, a to na základě vzájemného smluvního vztahu. Tím může být kupříkladu smlouva o budoucí spolupráci. Motivačním příspěvkem se rozumí stipendium, příspěvek na stravování, ubytování, vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, jízdné v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělávání a na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek. Daňově uznatelný je až do výše 2000 korun měsíčně u středoškoláka, 5000 korun měsíčně u vysokoškoláka. Příspěvek přesahující tento limit nebude považován za daňový výdaj (§ 25 odst. 1 písm. j zákona o daních z příjmů).
Čtěte také: Motivační příspěvek na vzdělávání uplatníte do nákladů. Třeba i na vlastní dítě
Zdanění a odvody na straně studenta
U studenta se jedná o příjmy plynoucí v souvislosti s budoucím výkonem práce ve smyslu § 6 odst. 1 písm. d zákona o daních z příjmů. Jestliže ale nemá jiné příjmy, je pro něj výhodné podepsat prohlášení k dani. V takovém případě mu bude při výpočtu zálohy na daň odečtena základní sleva na poplatníka a slevy na studium (případně další slevy) a daňová povinnost se mu tím zpravidla zcela eliminuje.
Ovšem sociální a zdravotní pojištění se z motivačního příspěvku neodvádí, přestože se jedná o zdanitelný příjem. Příjemce motivačního příspěvku totiž není z hlediska sociálního ani zdravotního pojištění považován za zaměstnance. Jedná se o budoucí spolupráci.
Čtěte také: Přijímáte nové zaměstnance? Proškolte je v rámci stáže ve firmách
Pozor na prázdninovou brigádu
Potíže však mohou nastat při sjednané prázdninové brigádě. Řada zaměstnavatelů si neuvědomí, že sjednáním krátkodobé brigády se studentem, kterému na základě smlouvy o budoucí spolupráci poskytují motivační příspěvek na studium, se ze studenta stane zaměstnanec. I když jen krátkodobě a kupříkladu na dohodu o provedení práce sjednanou na manuální práci.
Jak pro server Podnikatel.cz vysvětlila Renáta Provazníková z České správy sociálního zabezpečení, je možné, aby zaměstnavatel uzavřel s takovým studentem nějakou formu pracovněprávního vztahu, například dohodu o provedení práce. Motivační příspěvek na studium pak bude započitatelným příjmem studenta-zaměstnance, a pokud následně vznikne účast na nemocenském pojištění (u dohody o provedení práce v měsíci, kdy byl zaměstnanci zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10000 korun) odvede se i příslušné pojistné,
dodala Provazníková.
Čtěte také: Dohoda o provedení práce v praktických příkladech