Je to pár let, co nějaký blb na ministerstvu obnovil honbu na Švarc systém a mnoho podnikatelů založilo s.r.o., kde se zároveň stali sami sobě zaměstnanci.
Ale proč v takovém případě rušit ŽL? Ne každý chce službu od sro, mnohým je to úplně jedno. Vlk se nažral a z OSVČ hlavních jsou OSVČ vedlejší.
Kromě 10x většího papírování má sro i své výhody... Člověk třeba nemusí platit minimální zálohy na socku a zdravotní a většina toho, co platí sro z jeho mzdy, je v nákladech. O tom si OSVČ mohou nechat jen zdát. Ze mzdy se rovněž platí více na socku, než na zdravotní, to je zase výhodné pro budoucí výpočet důchodu a životní pojištění jde taky do nákladů sro atd. atd.
Tenhle systém je fakt na hlavu postavený.
U s.r.o. máte širší manévrovací pole, můžete si zvolit kolik si vyplatíte formou mzdy, či odměny jednatele (na tu se nevztahuje minimální mzda) a kolik zdaníte přes vykázání zisku (daň 19% oproti 46% dani ze mzdy) a kolik toho zdaníte paušálem na ŽL.
Budoucnost je totalitní a etatistická, podnikání bude na ústupu, proto mladší by si měli vytvářet podmínky i pro vyšší důchody, ale je to jako každá investice risk.
Od r. 2014 je pro účely ZP a SP odměna jednatele postavena na roveň odměně zaměstnance. SP tedy nepodléhají odměny jednatele menší, než 2500 Kč, které byly v daném měsíci zúčtovány. Z vyšších odměn se SP odvádí a takový měsíc se také započítává jako pojištěná doba pro účely zápočtu doby pojištění pro důchod.
Nicméně, je samozřejmě pravda, že jednatel nemusí mít přiznánu odměnu žádnou. Pak není z titulu výkonu funce placeno ani ZP, ani SP.
Pokud však není za takového jednatele placeno ZP z jiného titulu, je povinen se u své zdravotní pojišťovny přihlásit jako samopláce a odvádět zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z minimální mzdy.