Tak pokud jsi nebyl OSVČ šwarcák, tak jistě musíš uznat, že za ty nasypané peníze dostáváš jistou protihodnotu a klid na duši. Pokud jsi byl šwarcák tak chápu, že platíš více a nezískal jsi nic, ale to by jsi se pak neměl nazývat OSVČ ale spíše zaměstnancem co okrádá stát na daních :)
Co je to OSVČ na švarcák? Já znám 2 typy OSVČ: Jedni si musí shánět (někdy zoufale) zakázky sami, pak dělají od nevidím do nevidím, někdy dostanou proplacené faktury pozdě, někdy vůbec. Pak jsou (většinou tzv. specialisté), kteří mají IČO, ale jsou dlouhodobě najatí nejčastěji velkou firmou na dlouhodobější kontrakty, a docházejí pracovat skoro jak zaměstnanci s tím rozdílem, že nedostávají výplatu každý měsíc, ale fakturují třeba každý měsíc.
Rozdíl je v tom, docházejí pracovat a Jedna firma. OSVČ tařka nikdy nemá Jednoho klienta, má nějaké staré, kterým dělá třeba support/opravy, pak má nové a nebo vezme nového tak velkého, že ho pár let živí a nemá čas brát další. Ovšem furt má více klientů, často má nějaké pasivní příjmy z podnikání apod.
Šwarcák má zpravidla od začátku do konce jednoho klienta, nebo jednoho majitele firem, co fakturuje.
Ten první je prostě podnikatel s kontraktem, ten druhý je zaměstnanec co prostě nechce platit daně. V okamžitém hledisku dělají oba to samé, ale je podstatný rozdíl, jak se oba k té dané práci dostali. A ten švarcák navíc často pobírá i benefity, užívá firemní prostředí apod, protože od začátku je brán jako zaměstnanec.
A ještě jeden rozdíl, který je téměř pravidelně.
Podnikatel nemá od začátku vysoké příjmy, první si musí sehnat klienty a udělat jméno. Příjem SVČ je dán často tím, jaké má renomé.
Švarcák se ale vyznačuje tím, že příjmy má od začátku, kdy to začal dělat takřka konstantní a to hned od chvíle, kdy to začal dělat.
Dovolenou, Důchod, Bezpečí pracovního místa, dle profese mnohem čistší hlavu po návratu z práce, ručení do 5 násobku příjmu, ochranu před dodavatelem (snáze se domůže výplaty, než proplacení faktury), z těch odvodů pak plyne i podpora a další věci, které nastanou při krachu...
Je tam toho ještě více, já jsem byl zaměstnanec jen pár měsíců, mě je proti srsti mít za prdelí neustále nějakého nadřízeného, jinak by zrovna pro mě bylo co se týče stresu, pokud bych byl normální český podpantoflák mnohem pohodlnější být zaměstnanec. Nemám skoro dovolenou, protože když si jí udělám tak se vždy najde klient, co zrovna něco nutně potřebuje. Pracuji kdy je to potřeba a o nějakých přesčasech, nebo nočních příplatcích si mohu nechat zdát. Ručím svým majetkem. Ručím i svým jménem, což je cennější jak ten majetek. Platím odvody i když nevydělávám, tedy v nemoci či o dovolené. Podnikání narušuje do jisté míry osobní život, protože to jde velmi těžko oddělit od života. Partnerka přijde z práce a má klid, já nemám hodinu kdy by někdo nevolal/nepsal a to i ve dvě ráno.
Já osobně bych neměnil, ovšem netvrdím, že se mám výrazně lépe než zaměstnanec, je to něco za něco. V souhrnu je dle mě ten nižší odvod u SVČ dost vykoupen jinde, naopak u zaměstnanců je mnohem snazší život. A další věc, díky SVČ dosáhnu na nižší hypotéku a úvěrové produkty za horší úroky, což jsou druhotně "vydělané" peníze pro zaměstnance.
Dovolenou hradi stat z odvodu? Bezpeci pracovniho mista hradi stat z odvodu? Cistsi hlavu po navratu z prace hradi stat z odvodu? ... A za tohle vam lidi davaji plusy? Jedine s cim se da "souhlasit" je ten duchod, ale rozdil mezi tim co clovek odvede a tim co pak dostane v duchodu je k smichu. Kdyby bylo na vyber, zadny zamestnanec by do statniho duchodu neinvestoval.
Do jisté míry tyhle všechny "služby" hradí stát, vy si to sice neuvědomujete, ale kdyby stát tyhle zákony nevytvořil, tak by jste žádnou z těchto služeb neměl stejně jako jí nemají SVČ. Stát pouze přenesl jak jinak platební povinnost na podnikatele, který Vás zaměstná.
Je to prostě služba druhotná. Platíte za něco, co si myslíte, že je samozřejmé ale ono to prostě samozřejmé není. Kdyby stát nebyl, můžete být klidně otrok a nemít nárok na nic.
On dobrovolně vám dávat více, než musí nikdo moc nebude, od toho je tu stát aby ty zaměstnance chránil a to něco stojí. V případě zaměstnance to je třeba o 20% daní více, než má SVČ, ten výpočet je docela náročný určit, protože SVČ nese náklady sám, zatím co za zaměstnance nese náklady podnikatel a tam se to třeba rozúčtovává různě, takže se nedá v tomto případě porovnávat hrubý a čistý příjem SVČ vs zaměstnance, protože není možné určit jejich reálné náklady, nebo reálnou cenu práce. SVČ si totiž svou práci, svoje sociální ani zdravotní nedá do nákladů, ani další věci zatím co podnikatel si tam zaměstnance šoupne celého, což zase snižuje zdanění firmy a tím pádem klesá reálné zdanění zaměstnance. U SVČ má firma nižší náklad, a tím pádem vyšší zisk který musí zdanit, tím zase naopak stoupá cena práce toho SVČ.
Koneční cena práce od začátku řetězce po konec řetězce není mezi SVČ a Zaměstnanci s přihlédnutím k dovoleným, benefitům a důchodu vůči příjmu státu příliš rozdílná, ale když se čísla vytrhnou z kontextu a každý tvrdí jak podnikatel neplatí daně a zaměstnance dřou z kůže, tak to je pak jasné, že tohle lidi nechápou, že to podnikání zase takový zlatý důl není.
V souhrnu to co jsem psal, dnes prostě cena zboží pro koncového zákazníka vyjde na podobnou cenu a do státního rozpočtu odvede velmi podobné celkové daně, ať už se při jeho výrobě využilo OSVČ nebo jen zaměstnanců. Fakticky často zboží z velkovýroby odvede poměrově více daní, než zboží z malovýroby. Protože s rozměrem firmy stoupají optimalizační možnosti. Tedy do rozpočtu poměrově často dodávají vůči obratu firmy menší peníze než SVČ.