Názory k článku OSVČ platí na penze méně než zaměstnanci. Jenže podnikatelů je také méně

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2023 9:26

    nastvany

    Sice nerozumím, proč v dnešním článku používáte hodnoty z roku 2019. Ovšem co mi vadí je zkreslování reality. Nevím proč do obvodů zaměstnanců počítáte i odvody zaměstnavatele, což je spíše zdanění práce na straně zaměstnavatele a který to má ještě na rozdíl od OSVČ v nákladech. Touto interpretací se pouze nesmyslně rozevírají nůžky mezi odvody což už roky nepřispívá k dobrým vztahům mezi OSVČ a zaměstnanci. Můj názor.

  • 6. 3. 2023 9:54

    Motýl Emanuel

    Já bych chtěl, aby vláda konečně přestala lhát lidem a přiznala, že odvody které platí zaměstnavatel, jsou pouze daň firem, ne daní práce. Reálně zaměstnanci platí menší odvody než osvč.

    Stát pouze neumí firmy zdanit efektivně a zjistil, že čím více se firmě daří, tím více má zaměstnanců a zároveň více jim platí, tím dosáhl efektivního zdanění firem. Až současná digitální doba jim do toho hodila vidle a museli přijít s "digitálními daněmi" jelikož tyhle firmy prostě nepotřebují zaměstnance, pokud by reálně byla zdaněná práce, nic takového nikdy nevznikne. Práce prostě zdaněná není, je zdaněn zisk kterého dosahujete pomocí práce někoho jiného, tedy "bez práce" a proto tohle zdanění je především mířeno na firmy ve formě odvodů zaměstnavatele.

    Podle mě všichni, kdo stále omílají tu písničku o tom, jak zaměstnanec platí horentní sumy nemají příliš nadhled ve fungování státní a daní, a vidí vše jen strojově tak jak jim to stát předkládá v podobě zákonů a vyhlášek, ale už se nikdy nezamyslí nad tím, proč tomu tak je a ještě to není účelové.

    Hlavně všichni tihle teď budou zodpovědní za to, jestli projde státu reálné zvýšení daní z práce, pač ano, zdanění osvč je zdanění práce, pokud osvč nemá zaměstnance. Tedy zdanění osvč přímo odráží míru zdanění práce ve státě, osvč je totiž často soběstačná pracovní jednotka. Osvč je něco jako vrtačka a vrták, zatím co zaměstnanec je vrták a firma je vrtačka. Vrtačkou si nic nezavrtáte, vrtákem bez vrtačky sice jo ale udřete se u toho...

    6. 3. 2023, 09:58 editováno autorem komentáře

  • 7. 3. 2023 13:33

    Jurax

    Já bych chtěl, aby vláda konečně přestala lhát lidem a přiznala, že odvody které platí zaměstnavatel, jsou pouze daň firem, ne daní práce. Reálně zaměstnanci platí menší odvody než osvč, píšete.
    No, odvody na zdravotní a sociální, co platí zaměstnavatel, jsou de fakto též daní práce. Zaměstnanec na ně (a nejen na ně) musi zaměstnavateli vydělat, jinak by se mu nevyplatil. Zaměstnavatel k tomu přihlíží při určování výše hrubé mzdy tak, aby mu práce zaměstnancova pokryla mzdové náklady i všechny režie a ještě generovala nějaký zisk.
    To, že se část odvodů platí přímo zaměstnavatel a ne zaměstnanec, je jenom hra s čísly. Intelektuálně jednodušší si ovšem myslí, že to zaměstnavatel plati "za ně" ze svého a že tedy platí míň než OSVČ.
    Zaměstnanec - stejně jako OSVČ - musí svou prací vydělat na svou mzdu, daně a odvody, dovolenou, stravenky, benefity, zaměstnanec i na případné odstupné a všichni samozřejmě na režie. U OSVČ je to křišťálově průhledné, u zaměstnance skryté a zprůměrované přes celou množinu zaměstnanců firmy. Nicméně firma jiné penize než ty, které získá prodejem tovaru či služeb vytvořených svými zaměstnanci - od generálního ředitele po zametače špón - nemá, leda že by měla ve sklepení tiskárnu na peníze nebo byla (někým, nějak) zvnějšku dotována.
    A když pravíte, ze reálně zaměstnanci platí menší odvody než OSVČ, jak si vysvětlíte oblíbenost tzv. švarcsystému, na nějž stát pohlíží s nelibostí, neboť mu utíkají právě peníze na ty odvody? Na švarcsystému vydělá zaměstnavatel i OSVČ přes něj zaměstnaný - na úkor státu právě díky rozdílu odvodů mezi zaměstnancem a OSVČ.

    7. 3. 2023, 13:33 editováno autorem komentáře

  • 7. 3. 2023 17:59

    Motýl Emanuel

    Asi jste příliš firem neřídil, nebo možná jen malých a úzce zaměřených, je to v praxi dost jinak. Máte třeba 5 zaměstnanců, 2 vydělávají 70% obratu, zbylí tři udělají 30%, jelikož obrat firmy není prostý součet nákladů na zaměstnance, někdy firmy má méně zakázek, někdy má zakázky reklamované, to vše jde z naakumulovaného zisku.

    Normální firma vám nikdy nedá tolik peněz, kolik peněz vyděláte, oni potřebují udělat nějakou práci a dají vám to minimum, za které jste ochotný tu práci udělat. Pokud neseženou někoho za cenu která se jim vyplatí, vezmou někoho, kdo pro ně bude v mínusu ale díky práci kterou udělá, budou mít ostatní zaměstnanci čas na více zakázek výnosných, takže tuhle báchorku o tom, že si zaměstnanec musí na svou mzdu vydělat si nechte do kantýny, protože je hodně daleko od reality. V prvních letech je firma často v mínusu, tak to by tedy zaměstnanci měli dotovat, když si musí na svou mzdu vydělat :)

    A oblíbenost švarcsystému je v ekonomické nevědomosti národa, spousta lidí co dělá švarc, kromě IT v tom je čistě v mínusu, protože dostávají často jen o trochu více, než by měli čistého ale budou mít menší důchod a jistoty. Viz kamionáci a lidi v gastru, tam to není ani tolik, že by to bylo tak super výhodné pro lidi, ale je to super výhodné pro firmu, protože právě hodně ušetří na všech dovolených, nemocenských, benefitech a navíc ještě není zaměstnanec chráněn a může letět na hodinu. Švarc pro drtinou většinu lidí není výhodný a nikdy nebyl, většinou si to uvědomí ale pozdě a jsou to přesně ti OSVČ co pak končí na dávkách, vyjímka jsou v tom často jen IT pač ty příjmy tam jsou dost vysoké aby se zajistili sami, ale zároveň IT běžně dělá pro více klientů takže to ve své podstatě ani švarc není i když to stejně naplňuje částečně znaky závislé činnosti. Ale protože takových lidí mám okolo sebe hodně tak vím, že nikdy nestojí firmu tolik co zaměstnanec, jelikož právě jak píšu, neplatí jim nemocenskou, dovolenou, ochranu, mateřskou a další věci, pro tu firmu je to prakticky úspora až 15% ročních nákladů na zaměstnance. Nemluvě o tom, že si to celé dají snadno do nákladů a ještě nemají hromadu agendy ze státem. Ale lidi prostě vidí, že v ruce mají více papírků ale to že ty papírky musí investovat s nemůžou je utratit už jim často nedochází.

    7. 3. 2023, 18:00 editováno autorem komentáře

  • 7. 3. 2023 16:56

    Emil2

    Tyhle nesmyslné pře o to, kdo platí víc, skončí jen když se začne počítat daň z příjmů a odvody stejně všem podle OSVČ: 15% daň ze základu daně + 31.3% z 50% základu daně, minimálně však minimum SP a ZP, základ daně zjišěný také shodně pro všechny, jako rozdíl mezi příjmy a výdaji, když výdajem není mzda a odvody na SP a ZP. Až pak se případný zbytek zdaní daní z příjmu právnických osob.
    Všichni budou spokojeni, že první nedoplácí na druhého, nebo naopak. Bude jedno jestli je to OSVČ, švarc nebo zaměstnanec. A navíc odpadne i vymýšlení nových pitomostí jako jak danit roboty apod.
    Při rušení superhrubé mzdy odrbali poslanci/kyně OSVČ oproti stavu před jejím zavedením, zavedením druhé sazby daně pak úplně všechny. Zvýšením minim nebo vyměřovacího základu OSVČ jich tisíce přimějí k podnikání přes sročko, ve výsledku bez jakéhokoli SP a s minimálním ZP jako OBZP. A pak se vrátí Andrej.

  • 10. 3. 2023 17:15

    martinpoljak

    Kdyby stát uplatnil to, co jste vymyslel, bylo by výhodnější podnikat přes společnost s ručením omezeným pro velkou část OSVČ. Výsledek: jen tím naházíte další klacky pod nohy a nezískáte skoro nic. Co by bylo nejvíc fér je nastavit nárok na důchod podle reálných příspěvků do systému. Pak by to nebylo třeba řešit.

  • 14. 3. 2023 17:17

    Emil2

    V čem výhodnější? Snad jen, že by měli krytá záda, kdyby se jim nevedlo.
    Vaše 'fér' tu máme teď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).