No to je jednoduché. Příjmy OSVČ nejsou, na rozdíl od zaměstnanců, nijak "zastropovány" zdola, zatímco u zaměstnanců je minimální příjem i odvod z něj limitován minimální mzdou. Na druhé straně, každá OSVČ, pokud není zcela dementní, přejde v okamžiku, kdy si to ekonomicky může dovolit, což je při přjmu někdo kolem průměrné mzdy, na podnikání formou s.r.o. Tedy stane se "zaměstnancem" s nadprůměrným příjmem, + příjemcem zisku z investice, neb to je výhodnější. Takže ve finále jsou průměrné příjmy u toho "zbytku" OSVČ znatelně nižší, než u zaměstnaců.
Problém je samozřejmě v tom, že politici a odboráři s tímto faktem, kterému rozumí každá nezávislá účetní, nepočítají a nerozumí tomu, nebo spíš úmyslně tomu nechtějí rozumnět. A předpokládají, že že průměrné příjmy OSVČ a zaměstnaců jsou stejné, nebo dokonce, že jsou u OSVČ v průměru vyšší.
"Na druhé straně, každá OSVČ, pokud není zcela dementní, přejde v okamžiku, kdy si to ekonomicky může dovolit, což je při přjmu někdo kolem průměrné mzdy, na podnikání formou s.r.o."
To tak mozna v pripade, kdy bude prumerna mzda 100 tisic. Jinak teda znam asi same dementni OSVC.
Má pravdu. Pokud budu nad průměrem, založím s.r.o. a zaměstnám se. Dělají to tak běžně i doktoři. Můžou pak vytvářet rezervy a mnohem lépe optimalizovat daně. Všimněte si když přijdete k odbornému lékaři kdo vás ošetřuje. Většinou to je franta xy s.r.o., který zaměstnává pouze sebe a sestru. To samé udělá i živnostník. Není nutné mít příjem 100tis.
Mýlíš se.
a) OSVČ je "zastropováno zdola", tedy spíše zapodlahováno.... a to minimálními odvody. Ve výši odpovídající přibližně minimální mzdě.
Zkrátka co OSVČ, to chudák s příjmem odpovídajícím minimálním u platu, že.
b) Pro OSVČ je nesmysl přecházet na s.r.o. kvůli odvodům, bo jako OSVČ platí i v tom nejhorším možném případě stejně jako zaměstnanec. Smysl to má jedině z úplně jiného důvodu - kvůli ručení majetkem.
Je typické, že blb co neví ani ty elementární věci o právu a daňovém systému o to více bleje "odboráří, méééééé"
1. Nic takového jako zdravotní pojištění u nás (pokud vím) neexistuje. To, o čem se píše v článku, je zdravotní DAŇ.
2. Celé zdravotnictví je u nás díky centrálnímu plánování všemocných zdravotních pojišťoven, pardon, mafií v rozkladu. Zde je možno si přečíst, jak to opravdu ve zdravotnictví vypadá a proč vlastně doktoři zdrhají jinam, pokud můžou.
3. Vzhledem k tomu, jaké paláce si staví VZP a jaké platy pobírá jejich management, si myslím, že zdravotního výpalného od lidí mají víc než dost.
4. Odborům bych doporučil, aby si nejprve zametli před vlastním prahem, než se začnou obouvat do jiných.
Jsem osvc a nemocenskou ci nejake stonani si narozdil od panu odboraru nemohu dovolit, musim makat, abych uzivil rodinu.
Kdyz mam chripku tak makam, protoze nejsem zamestnanec, abych se mohl valet v posteli a prijem mit od solidarnich lidi kteri mi na to prispeji.
Stejne to ma 90% OSVČ. Min do systemu plati, ale jeste o rad min ze systemu cerpaji...
Ve vysledku tedy odvadim desetitisice a necerpam naprosto nic uz pres 10 let, muzou to sam rict odborari hrejici si sve zkorumpovane zidle?
Striktně řečeno k danému tématu zdravotního pojištění - tento komfort není placen z odvodů na zdravotní pojištění.
Co se týče 13. platu, jde o benefit na libovůli zaměstnavatele.
U dovolené na zotavenou se vlastně jedná o povinně státem uloženém zvýhodnění zaměstnanců proti OSVČ. Jak uvádíte, kdo že to platí - placeno je to zaměstnavatelem - přitom se tyto prostředky získaly činností, i prací zaměstnanců.
Ale stat muze uplne stejne "zvyhodnit" i OSVC. Proste naridi, ze OSVC MUSI mit 4 tydny dovolene, MUSI mit penize stranou na pripadnou nemoc a MUSI si vyplatit odstupne pri ukonceni zivnosti.
Stat to nebude stat ani korunu, zivnostnici budou nasrani, ale budou mit razem uplne stejne "vyhody" jako zamestnanci.
BTW že je zaměstnanec zvýhodněn oproti OSVČ, je fakt.
Váš příklad je úplně mimo. Tohle by platilo, pokud by byl takto "motivován" zaměstnanec, že si MUSÍ ušetřit na dovolenou, že si MUSÍ vyplácet nemocenskou a odstupné. Jenže nemusí. Tohle za něj musí dělat někdo JINÝ.
"ale budou mit razem uplne stejne "vyhody" jako zamestnanci."
No... nebudou. Byli by na tom oproti zaměstnancům daleko hůře, než jsou dnes.
Inu, tvůj příspěvek vypovídá pouze o tvé neznalosti. Vždyť ty ani nechápeš, o čem je řeč. Téma je odvody do zdravotnictví, tedy na náklady léčby. A ty najednou meleš o pojištění náhrady mzdy... Ach jo.
No a 90% OSVČ si to o čem ty meleš vůbec neplatí, tudíž logicky je nesmysl "Min do systemu plati, ale jeste o rad min ze systemu cerpaji...".
Odboráři, méééééé, to ti jde. Bohužel, jenom to.
nevim proc ty invektivy, ses lekar co chce pridat aspon par kacek, protoze nemas rodinne zazemi pripravene na zdrhnuti do zahranici, nejaka 3% platu navic by ti v tom stejne nezabranila, kdybys mohl uz tam stejne jsi a pobiras o 150% platu vice...
A jelikoz nejsi priliz chapavy, tak to budu muset zopakovat, jsem nemocny jako kazdy jiny, bohuzel si nemohu dovolit to odlezet a cerpat z naseho stedreho zdravotnickeho systemu, protoze se musim otacet, abych zabezpecil rodinu kazdy jeden mesic v roce...
Ano jsem chcípak, pokud se pod tím rozumí, že neschvaluji socialismus... Od postarání se o potřebné je tu rodina, zvláštní že to tisíce let fungovalo, a najednou jsou lidi, co si myslí, že péče o děti, staré a další lidi by měla zajišťovat především rodina označováni za chcípáky, když nechtějí hodit peníze deseti miliónům lidí, ať si je přerozdělí dle potřeby.
Takže ještě jednou odpověď na tvoji otázku, ano jsem v tvém pohledu chcípák komouši.
Mám takový pocit, kdybych si měsíčně platil komerční zdravotní pojištění za 1800 Kč, měl bych docela luxusní pokrytí. Ve skutečnosti jsem jen zdaněn a přispívám na léčbu jiných a sám si pak na všechno musím doplácet.
Zaměstnanci nechápou, že OSVČ nemá placenou dovolenou, placenou nemocenskou ani 13. plat, ani stravenky atd. Má jen to, co vydělá, takže nižší odvody jsou v pořádku.
Hlavním problémem je nehospodárnost, pardon nežranost, státu, který nás obírá na každém kroku, ale s vybranými prostředky naprosto neumí hospodařit.
A jestli lékaři chtějí přidat, ať si otevřou soukromé praxe a nesahají do mojí kapsy prostřednictvím finančáku.
"Mám takový pocit, kdybych si měsíčně platil komerční zdravotní pojištění za 1800 Kč, měl bych docela luxusní pokrytí."
Viš co? Nedej na své pocity, dej na fakta. Zjisti si, co u komerční pojišťovny za svých 1800 dostaneš, a potom se vrať rozumovat.
Ale ještě než odejdeš, dej nám kontakt na zaměstnavatele, který zaměstnancům rozdává á placenou dovolenou, placenou nemocenskou ani 13. plat, ani stravenky atd. , aniž by si na to zaměstnanec vydělal. Jestli takového znáš, sem s ním, to i živnostníci zruší živnost, a dají se u takového dobrodince zaměstnat.
Takovým zaměstnavatelem je kupříkladu stát. Dále to může být každý zaměstnavatel, který je v červených číslech. Dovolenou na zotavenou či nemocenskou zaměstnanci garantují zákony, zisk zaměstnavatele negarantuje nikdo. Tyto výhody zaměstnanci nelze odepřít, bez ohledu na výdělečnost. Jediná obrana před takovou platbou je výpověď zaměstnanci, s vyplatou odstupného - to když na to máte.
Skoro dva roky mne jeden takový léčil .Aby nasbíral dost těch svých mrzkých bodíků.Pak jsem náhodou přes svého známého navštívil jiného lékaře a ten situaci vyřešil běhen týdne. Operací. O tom prvním si myslím, že je blbec. A na závěr : OSVČ ubývá a ubývat i díky jednomu tzv.ministrovi bude i nadále. Zlé časy přicházejí. Nejen islám a zorganizovaný exodus z Afriky. Takový je - bohužel - život sám.
Donekonečna se vede spor kdo platí víc, zda zaměstnanci nebo OSVČ. Jestliže je platba zdravotního pojištění "solidární platba" pak by měli platit všichni, kteří mají příjmy, protože se nejedná o solidaritu zaměstnanců a OSVČ s nemocnými, ale solidaritu těch, kteří mají příjmy s těmi, kteří je nemají. A tomu tak není: Do základu pro výpočet zdravotního pojištění nevstupují příjmy z nájmů, úroků, prodeje podílů a akcií, dividend. PROČ? Jsou snad příjemci těchto příjmů méně nemocni. Zdravotní pojištění není skutečné pojištěním, kde by se plátci kumulovala nějaká částka pro případ nemoci a on si ji mohl čerpat, ale v podstatě anonymní platba pro anonymního nemocného.
Proč bych mel platit odvody za příjmy z najmu??? Když si za svý vydělaný, pojebanym státem zdaněny peníze koupím byt , ktery pronajímam ,tak součásti jeho ceny je DPH, kterou promrha pojebany stát na nějaké solidarni socialistické programy. Prodejce si do ceny započte dan z převodu , kterou sežere opět stát. Já potom platím Dan z nemovitosti a dan z přijmu z pronajmu. Tak jen chorého muze napadnout , ze bych jeste mel platit odvody na soc .zdrav.To je potom lepší nic nekupovat, prachy prochlastat , jako správný odboráři a až mi stvrdnou z chlastu játra mužu si je nechat solidarne vyměnit
Vždycky někoho napadne, že když máte byt k pronájmu, tak vám napálí co nejvíc poplatků. Pro někoho je totiž každý příjem ostatních "kořistí" o kterou se musí dělit. Nárok na vaše peníze vám nepřiznají ani morálně. A dokonce vás osočí, že tím darebákem, co se nechce dělit s chudými či s prarodiči, jste vlastně vy.
Njn, a proč platím já jako OSVČ?
"Pojebaný stát" mě z každé vydělané koruny obere o daň, sociální a zdravotní daň a každou věc potřebnou pro práci si zdaní DPH, který taky "projebe". A vrcholem je, že musím platit silniční daň ... každý rok, tak jako vy Daň z nemovitosti. Jj, jediný peníz, co jsem nedal byla daň z převodu ... tak asi tak se to má.
Tak proč by jste neměl solidárně přispívat na chudé a nemocné, jako my ostatní...
Myslím, že úroveň našeho státního zdravotnictví zůstala na úrovni hlubokého socialismu a případů, kdy doktor skutečně - opravdu skutečně, pacientovi pomohl je čím dál méně - většinou jde o to udržet pacienta v úrovni nutnosti užívat další a další léky, tedy ve stavu nemoci a ne zdraví. Vyjma traumatologický, chirurgických oborů včetně jejich akčních složek je naše zdravotnictví přesyceno pseudolékaři. Tímto zároveň skládám poklonu těm, kteří jimi nejsou. A ti co jimi nejsou nemají ani problém s platem.......
Zdravím všechny diskutující. Přijde mi, že tyto články jsou jen určeny k hádkám v diskuzích typu zaměstnanec/osvč. Většinou si myslím, že je zbytečně to dále komentovat. Někdy to ale nevydržím :)
Podle mě je chyba se stále dokola zabývat tím, jak do daného systému nalít více peněz, a spíš řešit kudy ty peníze utíkají. Například nemají doktoři málo peněz, protože je jich moc? Například jsem nedávno obcházel chirurgie/ortopedie a ve třech poliklinikách, co jsem byl, to bylo naprosto stejné. Asi 6 doktorů v každé, kde jako nově příchozí absolutně nevím ke komu mám jít. Hledal jsem tedy vždy podle recenzí na netu. Bylo vidět, že u špatně hodnocených čeká 1-2 lidi, zatímco u dobře hodnocených je fronta až skoro ven z budovy. Čeká se tam klidně několik hodin, ale stejně tam ty lidi jsou. Proč se zátěž nerozdělí mezí všemi doktory? Proč ti špatně hodnocení, někteří už s nárokem na důchod tam dále zůstávají? Další poznámka: proč zrušili 30Kč poplatek?
Mimochodem jsem OSVČ a nemohu být tedy nezávislý diskutující, což ovšem podle mě není ani žádný zaměstnanec tady. Myslím, že každý zaměstnanec by měl jít za svým zaměstnavatelem se zeptat, kolik by mu dal, kdyby pracoval na fakturu - řeknu Vám, že celkové mzdové náklady zaměstnavatele (mzda, odvody za zaměstnavatele a zaměstnance, benefity, dovolená) to nebude. A hlavně neporovnávejte podnikatele, kteří mají nad 40tis měsíčně, většina z nich mají hrubý příjem kolem 20tis, což je pro zaměstnance hrubá mzda asi 17tis.
Spočítat to mohu přesněji, ale není to podstatné. Pro tyto lidi je zvyšování odvodů nepříjemné, ale pokud to vláda zavede nad neúnosnou mez, budou muset jít hledat práci jako zaměstnanci, to mi přijde normální - jde přece o podnikání a to nemusí být pro každého. Přijde mi fakt absurdní jak se ale zaměstnanci dokážou hádat až do krve. Je to možná typické pro českou povahu = každý chce být největší chudák.