Předně je třeba odlišit nemocenskou dávku otcovskou poporodní péči od překážky v práci podle zákoníku práce otcovské dovolené. Právě zde došlo k podstatné změně. Původně se totiž o samostatnou překážku v práci nejednalo. Otcové většinou v době čerpání otcovské dávky nastoupili na rodičovskou dovolenou.
Co se dozvíte v článku
To však od 1. prosince 2022 neplatí. Novelou zákoníku práce byla překážka v práci – otcovská dovolená do právního předpisu doplněna.
Nemocenská dávka otcovská poporodní péče
Základní podmínkou pro nárok na tuto nemocenskou dávku je účast na nemocenském pojištění (nástup na dávku v době pojištění). Ať už se jedná o zaměstnance nebo o osobu samostatně výdělečně činnou. Na otcovskou poporodní péči má nárok otec dítěte, který o dítě pečuje, a osoba (muž nebo žena), která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Za otce dítěte je pro účely této dávky považován ten, kdo je v matrice (knize narození) zapsán jako otec. Již zmíněnou novelou se od 1. prosince 2022 rozšířil okruh příjemců dávky také na otce, jejichž dítě se narodilo mrtvé nebo zemřelo v době šesti týdnů od narození.
Otcovská náleží, jen pokud nastal nástup na otcovskou v období 6 týdnů ode dne narození dítěte anebo ode dne převzetí dítěte do péče, jestliže takové dítě nedosáhlo 7 let věku. Jestliže by v průběhu šestitýdenního období došlo ze zdravotních důvodů k hospitalizaci matky či novorozeného dítěte, prodlouží se toto období o kalendářní dny hospitalizace. Nastoupit čerpání dávky lze ale nejdéle do jednoho roku věku dítěte.
Otcovská z důvodu péče náleží jen jednou, a to i v případech, kdy pojištěnec pečuje o více dětí narozených současně nebo o více dětí převzatých současně do péče. Pokud byla otcovská z důvodu péče o dítě vyčerpána a dítě posléze zemřelo, může vzniknout nárok na otcovskou i z důvodu úmrtí dítěte.
Podpůrčí doba (tj. doba výplaty dávky) činí u otcovské maximálně 2 týdny bez možnosti přerušení a začíná dnem nástupu na otcovskou. Pro volno v zaměstnání využijí otcové novou překážku v práci, a to otcovskou dovolenou (§ 195a zákoníku práce).
Otcovská dovolená podle zákoníku práce
Otcovská dovolená je od 1. prosince 2022 překážkou v práci dle § 195a zákoníku práce. Píše se zde, že v souvislosti s narozením dítěte a péčí o něj je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci otcovskou dovolenou. Otcovská dovolená přísluší zaměstnanci po dobu poskytování dávky otcovské poporodní péče podle § 38a až 38d zákona o nemocenském pojištění.
Zaměstnanec tudíž v době čerpání dávky nastoupí v souladu se zákoníkem práce na otcovskou dovolenou (nikoli rodičovskou dovolenou či neplacené volno, jako tomu bylo dříve). Změna se promítla také do ustanovení § 53 a 54 zákoníku práce. V době čerpání otcovské dovolené nelze dát zaměstnanci, obdobně jako při čerpání rodičovské dovolené, výpověď. Zaměstnanec je v takzvané ochranné době. Jedinou výjimkou je § 54 písm. a) zákoníku práce. A to, pokud jde o výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele nebo jeho části.
Po skončení otcovské dovolené je zaměstnavatel povinen v souladu s ustanovením § 47 zákoníku práce zařadit zaměstnance na jeho původní práci a pracoviště. Pokud to není možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí ho podle pracovní smlouvy.
Otcovská dovolená a čerpání řádné dovolené
Čerpání otcovské dovolené je podle ustanovení § 217 a 219 zákoníku práce pro účely řádné dovolené hodnoceno jako výkon práce v plném rozsahu. Zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení, kdy je uznán dočasně práce neschopným podle zvláštního právního předpisu, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na otcovské nebo rodičovské dovolené. Na dobu ostatních překážek v práci na straně zaměstnance smí zaměstnavatel určit čerpání dovolené jen na jeho žádost.
Pokud nastoupí zaměstnanec během dovolené na vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení v ozbrojených silách, je uznán dočasně práce neschopným, je mu nařízena karanténa, poskytuje dlouhodobou péči, ošetřuje nebo pečuje o fyzickou osobu v případech uvedených v § 39 zákona o nemocenském pojištění, dovolená se mu přeruší; k přerušení dovolené v době karantény, poskytování dlouhodobé péče, ošetřování fyzické osoby nebo péče o dítě v případech uvedených v § 39 zákona o nemocenském pojištění, vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení nedojde, požádá-li zaměstnanec o pokračování v čerpání dovolené během těchto překážek v práci. Dovolená zaměstnankyně se přeruší také nástupem mateřské a rodičovské dovolené a zaměstnance také nástupem otcovské a rodičovské dovolené.
Otcovská dovolená a zdravotní pojištění
V současné době již nečiní potíže ani odvod zdravotního pojištění u zaměstnanců čerpajících otcovskou poporodní péči. V souladu s § 3 odstavec 9 zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění se minimální vyměřovací základ zaměstnance snižuje na poměrnou část odpovídající počtu kalendářních dnů, pokud
- a) zaměstnání netrvalo po celé rozhodné období,
- b) zaměstnanci bylo poskytnuto pracovní volno pro důležité osobní překážky v práci podle § 191 a násl. zákoníku práce,
- c) zaměstnanec se stal v průběhu rozhodného období osobou, za kterou platí pojistné i stát, nebo osobou uvedenou v odstavci 8 písm. a) až c).
A protože jde od 1. prosince 2022 podle zákoníku práce o jinou důležitou osobní překážku v práci, snižuje se automaticky nástupem na otcovskou dovolenou vyměřovací základ. Zaměstnanec nemusí v této době nastupovat na rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel tudíž zdravotní pojišťovně nehlásí nástup a ukončení kódy “M“ a “U“.
Informační systém o průměrném výdělku
Nová překážka v práci naopak nijak neovlivnila metodiku vykazování údajů pro šetření ISPV (informační systém o průměrném výdělku). Jak pro server Podnikatel.cz potvrdil Jakub Augusta za Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, do evidenčního počtu (do kterékoliv položky neodpracované doby) se nezahrnují např. pracující podle dohod konaných mimo pracovní poměr, osoby uvolněné k výkonu veřejné funkce, zaměstnankyně na mateřské dovolené, zaměstnanci na otcovské dovolené, osoby na rodičovské dovolené (vykonávají-li ale současně práci v pracovním poměru, do evidenčního počtu se zahrnou), učni a studenti na praxi apod.