Počet nových firem v pohostinství se v prvním pololetí snížil o pětinu. Naopak v nakládání s nemovitostmi se počet nových firem zvýšil o 39 %.
V prvním pololetí letošního roku vzniklo v České republice 15 924 obchodních společností, což je o 17 % více než loni ve stejném období. Zároveň zaniklo 7 338 společností, o desetinu méně než v prvním pololetí roku 2020. Ne všechna odvětví na tom jsou ale lépe než v začátcích pandemie.
Například v ubytování a stravování se počet nových firem meziročně o pětinu snížil, zatímco počet zaniklých společností se nepatrně zvýšil. Počet nových společností se výrazněji snížil také v informačních a komunikačních činnostech. Dařilo se naopak odvětví nakládání s nemovitostmi. Výraznější růst počtu nových společností zaznamenal také zpracovatelský průmysl.
Zatímco hotely a restaurace v uplynulém roce fungovaly po většinu času v omezeném režimu, nebo dokonce vůbec, obchodu s nemovitostmi se naopak dařilo, což je vidět i na výrazném růstu jejich cen. Ze zvýšeného zájmu o nemovitosti potom těžily právě společnosti, které se zabývají jejich správou, prodejem či pronájmem,
říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – CzechCredit Bureau.
V Ústeckém kraji firmy výrazně zanikaly
Nejvíce obchodních společností vzniklo v prvním pololetí 2021 v Praze (7 470), v Jihomoravském kraji (1 997) a v Moravskoslezském kraji (1 333). Jako jediný zaznamenal meziroční pokles počtu nových obchodních společností Plzeňský kraj.
Nejvíce obchodních společností zaniklo opět v Praze (3 660) a v Jihomoravském kraji (719), dále ve Středočeském kraji (593). Počet zaniklých společností se zvýšil ve 4 krajích, nejvíce v Ústeckém kraji, kde v letošním prvním pololetí zaniklo o 76 % společností více než loni. Výrazný pokles zaniklých firem naopak zaznamenala Vysočina, jejich počet se zde snížil oproti loňsku o 43 %.