Přesné a výstižné. Škoda, že se tyto informace nedostávájí k širší veřejnosti. Lživé útoky na drobné podnikatele probíhají i v médiích typu ČT. Dozvíte se např., že za živnostníky se v ČR odvádí na soc. a zdr. pojištění V CELKOVÉM SOUČTU méně, než za zaměstnance. Nikde už však neuslyšíte konkrétní údaj, který by měl vycházet z faktu, že živnostníků je podstatně méně než zaměstnanců a že 2/3 odvodů za zaměstnance platí zaměstnavatel, takže tyto významné částky zde nelze započítat.
Další paskvil je ono samotné zdr. a soc. "pojištění", které zaměstnavatel za zaměstnance hradí každý měsíc, a následně nese na svůj vrub i náklady po 21 dnů nemocenské za každého zaměstnance - tudíž pojištění nepojištění - největší procento pracovních neschopností opět rozhodně nehradí stát...
Živnostník nejenže nemá nárok na náhrady v pracovní neschopnosti ale ani na mateřskou dovolenou, o důchodovém zabezpečení ani nemluvě. Když bude dlouhodobě nemocen, přijde o zakázky.
A takto by se dalo pokračovat: neustále měnící se legislativa, kde ač se podnikatel snaží zorientovat, seč může, vždy je něco nového a tudíž je pořád co pokutovat. Daň pro živnostníka, když se něco nepodaří, je obrovská: ručí celým majetkem, avšak úřad za chybu své straně neručí...
Prosím, pište o tomto více.
Oproti OSVČ či drobným zaměstnavatelům to má
zaměstnanec v této zemi náramně jednoduché, celou administrativou je zatížen jeho zaměstnavatel.
Manipulovat s veřejným míněním je vlastně hračka, vlastníte-li samotná média.
A k registrační pokladně: tu zavádí pan Babiš přesně podle převzatého modelu ze Slovenska, kde samotné pokladny, vypadající jako přerostlé účetní kalkulačky z 90. let, dodává jen jediná společnost s názvem Elcom. Ta už se samozřejmě na český trh těší...
Zjistěte více, třeba samotné náklady na jeden dinosauří produkt tohoto státem podporovaného monopolu.
A hlavně: pište o tom, prosím...
Byť s vyzněním článku plně souhlasím, ono to není černobílé. Sám jsem si to počítal.
Jako OSVČ mám obrat asi o 25% vyšší než byla moje hrubá mzda jako zaměstnance. Pochopitelně mám ale i náklady, které toto navýšení +/- smažou.
Jako zaměstnanec jsem na soc + zdravotní + daně odvedl státu cca 160.000 za rok, jako OSVČ na stejném odvedu cca 155.000 za rok.
Takže ano, jako OSVČ platím zhruba to stejné co zaměstnanec.
Za mě, jako zaměstnance, ale firma odvedla na sociálním a zdravotním dalších cca 200.000.
Formulace, že OSVČ odvádí méně než zaměstnanec je zavádějící. Oba platíme +/- stejně. Současně ale platí že, za mě jako zaměstnance, dostal stát ve výsledku více peněz.
Samozřejmě musíš počítat i to, co takzvaně odvádí zaměstnavatelm, z pohledu pojišťovny jsou to jedny peníze.
A to, že OSVČ v produktivním věku platí dvakrát tolik než konzumuje, nic neznamená, ono totiž i ZP funguje na průběžném principu, tj. se předpokládá, že v mládí bude člověk platit víc než konzumovat a v důchodu to bude naopak, jednak bude nemocnější a jednak to co za důchodce platí stát je směšná částka. A teď je otázka jestli ten pouhý dvojnásobek je dost na to aby dotyčnému pokryl i stáří. Jinými slovy, kdyby OSVČ měli vlastní samostatnou pojišťovnu kde by zůstávali i v důchodu, jak by vypadala její finanční situace.