Pouzil dost nevhodny vyraz, ale pokud se na to zkusi clovek podivat nezaujate, tak mu musi dat za pravdu. U socialni dane* se da jeste tak trochu argumentovat tim, ze zamestnanec bude mit lepsi duchod(i kdyz za ty prachy ktere da navic do systemu oproti zivnostnikovi by se mohl zajistit mnohem lepe), tak u zdravotni dane* uz neni mozne ten utok vyvratit cimkoliv. V poradniku na endoprotezu na tom bude stejne zivnostnik co plati minimalni pojistne i zamestnanec, ktery plati pojistovne 10 tisic mesicne. Dovolenou, osmihodinovou pracovni dobu, nebo podobne pitomosti muze vytahnout v diskuzi jenom naproste tele.
*Jsou to dane i kdyz se tak oficialne nenazyvaji.
S myšlenkou úpravy ZP rámcově souhlasím, ale:
1) Kolikrát je u doktora-obvoďáka (i to je placeno ze ZP, ne jen náročné operace atd.) živnostník a kolikrát zaměstnanec (přepočteno na všechny lidi dané kategorie)?
2) Co OBZP? Jak kdo určí, kolik má platit, aby to bylo spravedlivé, když za jednu fixní částku dostává stejnou péči jako jiní?
ZP ma byt podle me solidarni v tom, ze vsichni lide odvadi podle svych moznosti(prijmu) a vsichni tak maji dostupnou kvalitni peci. Nechapu ale proc ma zamestnanec pri stejnem prijmu jako OSVC platit treba petinasobne ZP. Tohle proste nejde omluvit tim, ze se nekde nejaky urednik jen kouka, jak by se ulil z prace. Vetsina zamestnancu co znam proste pracuje a nesnazi se simulovat nemoci a chodit po doktorech.
Jenze ono je to prave tak jak rikate a jak nekteri imbecilove nechteli videt. ZP je solidarni v tom, ze vsichni lide odvadi podle svych moznosti (prijmu) a vsichni tak maji dostupnou NEJAKOU (rozhodne ne kvalitni) peci. V poradniku na endoprotezu na tom bude stejne zivnostnik co plati minimalni pojistne, i zamestnanec ktery plati pojistovne 10 tisic mesicne - ale i nezamestnany co neodvadi nic, a i cikan co nejen nic neplati ale jeste statu nasekal sedum deti do decaku a na pracak. Vetsina zamestnancu proste ano ma daleko vyssi prijmy nez vetsina zivnostniku, proto taky plati vyssi pojistne.
stejny prijem zamestance a zivnostnika ale neexistuje, podminky jsou nesrovnatelne.
takovy zamestnanec ma pravo na dovolenou, na vybavene pracovni misto, na socialni jistoty, na ekonomicko-pravni servis, na cast pojistneho placeneho zaměstnavatelem, na odstupne - a hlavne na pravidelnou a garantovanou mzdu. takze aby zamestnavatel pokryl vsechna tato rizika a naklady, zamestnanec na dvacetitisicovy plat musi vytvorit minimalne tak stotisicovou hodnotu.
zivnostnik takove vyhody nema a presto jeho naklady jsou srovnatelne. takze je spravedlive aby zivnostnik mel pravo si vytvorit nezdanitelnou rezervu na vybaveni pracovniho mista, na ekonoma a ucetniho, na preklenuti vypadku v prijmech, druhotne platebni neschopnosti, nemci a cele rady dalsich rizik a nakladu - tak jako jakykoliv zaměstnavatel. pokud mu i potom zbyde nejaky bonus za vytvoreni (svojeho) pracovniho mista, urcite nebude v nasobcich.
To je pořád dokola: dovolená, vybavení, ekonomicko-pravni servis, pojištění… Vydělat na to musí jak OSVČ, tak zaměstnanec. V tom jsou na tom úplně stejně. I OSVČ si odečte náklady na účetení, právníka, nářadí atd.
A to vše vůbec nesouvisí s podstatou problému, že za zaměstnance se odvádí státu daleko víc peněz.
Jasně že když živnostník někoho zaměstná, tak za něj platí pojištění - třetinu jeho hrubé mzdy. A když dojdou zakázky, měl by mít rezervu na odstupné pro všechny zaměstnance, měl si to přece rozmyslet, brát někoho do práce. Kdyby tohle nebylo, může být fronta na pracáku poloviční a i ten živnostník by měl občas dovolenou. Jenže jednodušší je poštvat všechny makače proti sobě a kamarádům přihrát kšeft ze státního, když už ty továrny po komančích stihli prožrat.