Vlákno názorů k článku Parazitují živnostníci na zaměstnancích? Zeptali jsme se, co na to živnostníci od rektorikl - Nedalo mi to, a trochu jsem si to...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 3. 2013 21:02

    rektorikl (neregistrovaný)

    Nedalo mi to, a trochu jsem si to "hodil na papír":
    uvažujme hrubou mzdu 20 000,-Kč
    zaměstnanec odvádí na soc. pojištění 1300,-Kč, na zdrav. poj. 900,-Kč a na dani z příjmu po slevě 1950,-Kč (uvažujeme bezdětného zaměstnance), k tomu navíc odvádí zaměstnavatel ("parazit") další odvody jako daň za to, že poskytuje zaměstnání a stará se o zaměstnance, kteří si mnohdy na sebe ani nevydělají - nemoci, dovolené, zmetky atd.
    OSVČ, aniž vydělá nebo ne, odvede povinně zálohy na soc. poj. 1890,-Kč a zdr. poj. 1748,-Kč (min. částky pro r. 2013). Pokud budu uvažovat, že si průměrně živnostník účtuje 120,-Kč/hod tak musí vykázat 167 hodin práce, což je cca 20 pracovních dnů. Pokud připočtu čas (neplacený) na stále větší administrativu, shánění zakázek, vymáhání pohledávek (naprosto žádná podpora ani pomoc proti neplatičům), nákup materiálu atd., tak mi vychází doba práce výrazně delší než u zaměstnance, navíc bez placené dovolené, placené návštěvy lékařů, stravenky a další výhody zaměstnanců, které nakonec platí "parazit" podnikatel.
    OSVČ má výhodu v možnosti "dát do nákladů" nákup nářadí nebo služeb potřebných pro výkon práce (za zaměstnance hradí zaměstnavatel!) - co lze uplatnit je stanoveno zákonem a je kontrolováno FÚ - je otázkou do diskuze, jak účinné jsou kontroly a výběr daní obecně (jaký na náklad na výběr 1Kč daně?).
    Pokud to sečtu - odvody zaměstnance 4150,-Kč proti odvodům OSVČ 3638,-Kč + 15% daně z příjmu, který se nedá předem odhadnout. Navíc se zálohy soc. a zdr. pojištění a případně zálohy na daň z příjmu určují z předchozího roku - snadno se tak může stát, že realita je někde jinde a OSVČ pak bezúročně poskytuje peníze státu.
    Nenašel jsem nikde jednoznačnou statistiku, kolik OSVČ má zaměstnance. Ve svém okolí se setkávám se zaměstnavateli převážně jako s.r.o. nebo a.s., znám jen pár OSVČ, kteří zaměstnávají další osoby. Tak mi někdo vysvětlete, jak OSVČ parazituje a proč tak ČSSD vadí - kdo by jinak prováděl řemeslné a další činnosti? Podpora podnikání je vidět i v učňovském školství - v kterékoliv firmě, kterou navštívím při své práci, se setkávám s problémem sehnat kvalifikovaná řemesla (obráběči kovů, svářeči, nástrojaři a další).
    Do úvahy jsem nezahrnul podíl na odvedeném DPH a spotřební dani, který je výrazně vyšší než u zaměstnanců - PHM, materiál, nářadí.

  • 26. 3. 2013 22:29

    jehovista (neregistrovaný)

    1) zkus podobny vypocet pro hruby prijem 50000
    2) na dovolenou si musi zamestnanec vydelat
    3) davani do nakladu - tady ma OSVC obrovskou vyhodu treba pri porizeni auta, ktere se da zapocitat u vetsiny zivnosti. Zamestnanec da za auto rocni cisty prijem.
    4) stravenky jsou jen uspora na danich maximalne asi 200kc/mesicne
    5) "znám jen pár OSVČ, kteří zaměstnávají další osoby. Tak mi někdo vysvětlete, jak OSVČ parazituje"
    Protoze vetsina OSVC jsou jen "zamestnanci" na svarc system, aby usetrili na odvodech.

  • 27. 3. 2013 6:26

    rektorikl (neregistrovaný)

    20000,-Kč jsem zvolil záměrně, jedná se statistiky +- nejčastější výši výplaty. U 50000,- samozřejmě stoupnou také odvody u OSVČ.
    Auto ve firmě - v současné době je to nezbytnost. Na druhou stranu, i podnikatel si na něj musí vydělat nebo půjčit, tyto peníze již jednou zdanil, platí spotřební daň (a ne malou) na PHM - předpokládám také, že řemeslník má větší nájezd než průměrný zaměstnanec a na DPH a spotřební dani odvádí daleko více. Auto také odepisuje několik let.
    Švarcsystém je jiná otázka - podle mne jde o systémovou záležitost a měla by se konečně dořešit, stejně jako zaměstnávání načerno.

  • 27. 3. 2013 13:07

    jehovista (neregistrovaný)

    20000 je nejcastejsi prijem zamestnance, u OSVC to ale podle me je spis tech 50. Rozdil v odvodech tam je uz asi 10 tisic.
    Svarc system by se mohl legalizovat. Jenze by narostl schodek rozpoctu tak o sto miliard.

  • 26. 3. 2013 23:45

    Skutečňák (neregistrovaný)

    "že poskytuje zaměstnání a stará se o zaměstnance, kteří si mnohdy na sebe ani nevydělají - nemoci, dovolené, zmetky atd."

    Ano, to je typická situace, zaměstnávat lidi, kteří mi nic nevydělají, jako charita. Neříkám, že se tak nemůže stát, ale pak je něco špatně a situace se obvykle řeší, že? Takže prosím i Vás pane, abyste z nás živnostníků nedělal blby. Děkuji.

  • 27. 3. 2013 6:16

    rektorikl (neregistrovaný)

    Asi jsem se špatně vyjádřil, ale kdo podnikateli - OSVČ zaplatí např. týden, kdy nemá zakázku? Zaměstnanec toto neřeší - zaměstnavatel může nařídit dovolenou, najít jinou práci (často jen úklid ve firmě atd.) - ale stále je placen alespoň v minimální výši.

  • 27. 3. 2013 13:38

    jehovista (neregistrovaný)

    A jak to souvisi s tim, ze jsou zamestnanci zdaneni vice nez OSVC?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).