No z toho článku jsem se ale nedozvěděl asi to hlavní, zda to tedy má smysl.
Mě osobně by podat přiznání nevadilo. Ale budu pak podávat přiznání jen za pronájem, kde si odečtu náklady paušálem, ale nebudu mít možnost odečíst si slevu poplatníka? Resp bude to tak, žebudeme v přiznání uvádět jen 9 a 10 a 7 vůbec nevyplníme, nebo prostě při podání přizná zaniká celý paušální režim a my musíme doplatit sociální, daň dle přiznání?
Dobrý den mám dotaz: děti nemám, mám volnou živnost jako hlavní činnost (marketing), měsíční výdělek mám průměrně 30 000,- Kč ale pronajímám 7 bytů. V roce 2021 mám v plánu prodat 3 byty. Byty nemám déle, jak 5 let + nebydlel jsem v nich. Tzn. mám uhradit daň z příjmů. Penzijko, hypotéku ani životko nemám. Manželku ani děti také nemám. Jedinou výhodu mám = snížení daně na poplatníka. Vyplatí se mi jít do paušální daně? Mohu tam jít, když pronajímám byty a mám z nich zisk nebo když nějaké prodám a budu z nich mít zisk? Děkuji za vysvětlení.
Podobně jako ostatní diskutující v komentářích mě tedy také zajímá a nejsem moudrý z odpovědi, zda při větších příjmech z jiných paragrafů (u mě 8 a 10) nebudu vůbec smět být v paušální dani, nebo ano a podám daňové přiznání jen na ty další příjmy anebo dokonce na všechno včetně paušální daně. Všude se mluví jen o zákazu příjmů ze závislé činnosti, jako kdyby nikdo neměl příjmy z kapitálového majetku nebo obchodů s cennými papíry. Co pak? Děkuji za upřesnění.
Zadny odbornik se tu v diskuzi na nic nevyjadril,
ale tedy prislo by mi logicke, kdybych v pripade prijmu podle 8 (cenne papiry) a 10 (zonky) podal danove přiznání, ktere by se tykalo techto dvou paragrafu a niceho jimeho.. V paragrafu 8 jsou i treba americke dividendy? Ceske dividendy zdanene 15% se nikam psat nemusi, ze?
2. 1. 2021, 19:19 editováno autorem komentáře
Zdravím, nepřijde mi, že by tu byla jasná reakce.
Pokud tedy mám příjmy z podnikání do 1 milionu za rok a k tomu nějaký příjem z pronájmu, tak to chápu tak, že příjem z pronájmu se do toho 1 milionu za rok nepočítá, nicméně podám přiznání kvůli příjmu z pronájmu, kde nemám nárok na jakoukoliv slevu. Daň z příjmu již v přiznání zahrnuta nebude, jelikož je vyřízena během roku paušální daní.
Sedí?
28. 12. 2020, 03:18 editováno autorem komentáře
Chápu-to tedy správně, že pro OSVČ mající pravidelný příjem z pronájmu bytu to není?
- řekněme např. příjmy kolem 600t. dle § 7 a cca 300t. dle § 9 - splňují tak podmínku do 1mil. (i ostatní podmínky) ... tak pro ně to nemá cenu, neboť tím že překročí pronájmem v § 9 úhrnem těch 15tis. a musí podat DP, tak podáním tohoto přiznání se rozhodnutí o dani stanovené paušální částkou v části vztahující se na zdaňovací období, za které bylo toto přiznání podáno, ruší. (dle § 7a odst. 5)
- je to tak?
Tady zatím nikdo neporadil - přidám odpověď (zdá se mi logická) z jiného fóra - cituji:
.... dohledala jsem plné znění a skutečně je jednou z podmínek také hranice 15 000 dalších typů příjmů:
§ 2a (2) Poplatník ... je poplatníkem v paušálním režimu od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém tuto činnost zahajuje, pokud...
d) a v části rozhodného zdaňovacího období přede dnem zahájení této činnosti měl pouze...
5. příjmy z kapitálového majetku, příjmy z nájmu a ostatní příjmy, pokud se nejedná o příjmy podle bodů 2 až 4 (tzn. osvobozené, daněné srážkou nebo nejsou předmětem daně) a pokud celková výše těchto příjmů nepřesáhne 15000 Kč.
Takže pokud to nebude splněno, nejste v režimu paušální daně a daníte všechno postaru, klasickým výpočtem v daňovém přiznání - tj. mám např. příjmy z podnikání 600.tis + nájem 200.tis = nemůžu se přihlásit k paušální dani ...
Takto to v zákoně není, přečtěte si celé znění. To, co píšete, se týká pouze poplatníka, který ZAČÍNÁ samostatnou činnost.
Tak je to alespoň uvedeno v zákoně (§ 2a): https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586
Pořád to ale neodpovídá na otázku, jak se v takovém případě podává daňové přiznání, jak se v něm vyčísluje daň (zda jenom příjmy podle §8 - 10, nebo i § 7), atd.
5. 1. 2021, 02:04 editováno autorem komentáře