Dobrý den,
předně děkuji za slušnou reakci. Pokusím se nejprve reagovat na dotazy a pak obecněji k tématu.
Odvážím se říct, že žádná statistika, jaké mají OSVČ s paušální daní reálné zisky, neexistuje. Nikde totiž zisky nedokládají, takže to nikdo kromě nich reálně neví. Musel by se udělat nějaký průzkum, ale je otázka, nakolik by kdo byl ochotný pravdivě odpovídat. Na druhou stranu, paušální daň se finanční vyplatí až od určité částky, takže máme nápovědu (i když samozřejmě mohou někteří vstoupit do paušálního režimu čistě kvůli administrativní úspoře, přestože je pro ně finanční méně výhodný).
Jinak si vás dovolím opravit, v textu o 70 tisících nemluvím. Tuto částku jsem zmínil jen na Twitteru. Nicméně je reálná, je mého známého, který mě právě na téma upozornil (cca 80 příjem, náklady cca jen 10). A nedělá na švarcsystém, který je nelegální (jede sám na sebe v oblasti poradenství). Na samotný článek by ovšem bylo téma, co je všechno je švarcsystém, jelikož přeci jenom internet narušil paradigma závislé práce a řada zaměstnání například už většinu parametrů závislé práce nemá. Ale to je opravdu na jinou (dlouhou) debatu.
Ale zpátky k příkladu. Ano, použil jsem krajní případ (ač reálný), abych ukázal nesmyslnost nastavení toho systému. Rozhodně jsem nikde netvrdil a netvrdím, že jde o standardní OSVČ s paušální daní. Je nutné si uvědomit, že spektrum OSVČ a živností je nesmírně široké a podíl nákladů má každý jiný (o příjmech se nebavím, to je jasné). Člověk se samozřejmě pohybuje v určitém okruhu lidí, takže může mylně zobecňovat, že to tak mají všichni. Sám jsem psal x let na volné noze a s náklady jsem se vešel do 10 % příjmů (dělal jsem z domova či kaváren, takže reálné jen počítač, internet, mobil a elektřina - všechno navíc věci, které jsem stejně používal i pro soukromé účely). Podobně to budou mít třeba i překladatelé. Ale samozřejmě jiné (vyšší) náklady má můj holič, který si platí provozovnu. Jiné náklady bude mít zedník, který platí materiály, jezdí po zakázkách, takže potřebuje vozidlo a jiné zemědělec. Rozptyl (aspoň z mé zkušenosti) je fakt obrovský a pohybuje de facto od 5 do 90 % a platí, co OSVČ, to unikát. Ale samozřejmě dle pravidel paušální daně se do ní některé OSVČ s vysokými příjmy (a klidně i výdaji) nevejdou.
Rozumím argumentu ohledně východisek ("z reality lidí"), ale dovolím si s ním nesouhlasím. První text byl o nastavení systému sociálních dávek pro lidi s paušální daní a upozornění pro ně, že na ně mají nárok. Jde o servisní text právě pro OSVČ s paušální daní (stejně jako jim radíme, že mohou vstoupit do režimu paušální daně a jaké jsou podmínky).
Dnešní článek/komentář(a také můj komentář na Twitteru) je už pak hodnotící, ale o principu systému, respektive jde o jeho kritiku. Prostě si nemyslím, že je správné, kdy dvě OSVČ se stejnou živností, stejným reálným ziskem, které se liší jen v tom, že jedna používá výdajové paušály a druhá paušální daň (což je navíc administrativní úspora) mají odlišný nárok na dávky. Naší prací je dle mého upozorňovat i na systémové nesmyslnosti, ať už jsou v reálu v hojném využívané, či mají "jen" potenciál být hojně využívané. Systém má být dle mého názoru nastaven tak, aby těmto situacím už předcházel a ne je pak zpětně hasil. N
Snad jsem vám odpověděl dostatečně a srozumitelně.
S pozdravem
DM