Dobrý den,
předně děkuji za reakci na můj příspěvek. Vážím si Vašeho úsilí a času.
Web Podnikatel.cz považuji za velmi seriózní a články zde pravidelně čtu už několik let a pomáhají mi se orientovat v povinnostech, které jako živnostník mám. Za což děkuji.
Co se týče statistiky, měl jsem dojem, že přehled o výši příjmu u plátce paušální daně musí mít u každého plátce finanční úřady - musí přece mít nějaký nástroj na kontrolu živnostníků, zda nepřekročili aktuální limit 1 mil Kč ročně pro paušální daň. Proto jsem si myslel, že nějaká takováto statistika exituje, ale nevěděl jsem, zda je veřejná (já např. používám pro příchozí platby pouze svůj firemní účet, třeba to je jinak u řemeslníků pracujících na fakturu a beroucí platby v hotovosti, to nevím jak se kontroluje jejich příjem).
Myslím, že jsem se stal obětí klasického omylu "sociální bubliny" - fakt, že známí, se kterými se stýkám, mají podobné reálné náklady jako já neznamená, že to tak mají všichni, nebo že zrovna my jsme většina. Souhlasím tedy s Vámi. Fakt, že někdo má 10% náklady při 80 tis. obratu a to legálně mne opravdu nenapadl, lépe řečeno myslel jsem, že se jedná výraznou menšinu OSVČ v paušálním režimu. Vždyť 10% z 80 tis. příjmu je osm tisíc a jen paušální daň dělá 6 tisíc. Mít 2 tisíce náklady na zisk 70 tis. čistého je podle mně úžasné, pro mně absolutně nemožné. Každopádně všem co tohle mají gratuluji. Upřímně.
S Vaším posledním odstavcem nelze nesouhlasit, i tam máte pravdu.
Abych to shrnul : má motivace ozvat se zde byla čistě osobní zkušenost, kdy jsem na podobné výpočty narazil i jinde, vždy se používal příklad podobný, cca "70 tisíc čistého" a mám prostě dojem a nemohu se ho zbavit (což je můj problém), že používání takovýchto příkladů v médiích v lidech může evokovat domněnku, že tato výše zisku vs nákladů je něco běžného - a tím pádem "my všichni živnostníci okrádáme stát" - podobné názory ve veřejném prostoru prostě jsou a myslím si, že kdyby se používaly v článcích i jiné příklady, tak by se tento názor lidí tolik nešířil. Toto byl důvod, proč jsem se rozhodl svůj názor do diskuze přidat.
Rozhodně však nijak nekritizuji Vaše (a nejen Vaše) články zde, jsou velmi dobré a kvalitní, můj příspěvek nebyl o kritice, k té nebyl a není vůbec žádný důvod.
Jen pro zajímavost - jako rozvedený a výživné platící OSVČ s čistým příjmem 22000 a s hypotékou "pouze" 4000 měsíčně (bral jsem si ji před deseti lety) nemám na příspěvek na bydlení nárok, i když mé reálné náklady na bydlení jsou daleko vyšší. Neměl jsem nárok ani když jsem účtoval běžně, kdy byly počítány mé příjmy a výdaje, a to proto, že výdaje na výživné na děti nejsou brány v potaz. Naopak, u bývalé partnerky příjmy mého výživného jsou jako příjmy počítány a o jejich výši je jí snížen příspěvek na bydlení. To jen pro ilustraci, jak to funguje. Ve skutečnosti mám něco kolem 7 tisíc měsíčně po zaplacení všeho, co zaplatit musím a přesto, že je to tak malá částka, tak na žádné příspěvky na bydlení nárok nemám. To jen pro ilustraci, jak to někdo také může v životě mít. Zvednout se mi nyní náklady na bydlení o 3000 tak propadnu sítem, jak se říká, a končím. Ale ne, nestěžuji si, dělám práci, která mne baví. A zatím to jde. To je pro mne hlavní.
Přeji Vám vše dobré a hodně úspěchů ve Vaší práci.