Když mě přijímali do práce, tak na zaškolování nám vyloženě říkali, že jeden z benefitů práce ve firmě je to, že počítače nejsou žádným způsobem monitorovány, internet není blokován a sociální sítě apod. jsou povoleny. Vyloženě to prezentovali jako výhodu. Ale samozřejmě musí člověk vykazovat nějaké výsledky, proto do toho zaměstnání chodí.
Občas vidím, jak někdo brouzdá po FB, ale když to převedu na čas, je toho minimum. Ani já toho nezneužívám (ostatně, to bych nic neudělal), ale jsem rád, že *kdybych fakt chtěl si něco vyřídit, tak můžu* a mám jistotu, že za to nebudu nějak popotahován. (Že není nic sledováno min. na úrovni počítače vím, instaloval jsem si systém sám.)
Takže jo, je to benefit, jsem v práci šťastnější a určitě tu pracuju raději než někde, kde si admini hrajou na šmíráky.
A že se někde manažeři plácají po ramenou, jak je ten monitoring skvělý, a zaměstnanci drží hubu a krok, je asi normální. Rozhodně bych to nebral jako „výhodu“, ale spíš odraz nějakého společenského problému.
U nás v podniku byl monitoring zaveden. Byla také zavedena kontrola příchodů na pracoviště a tvrdé tresty za porušení výše uvedeného. Za to jsme poděkovali pracovníkům, kteří páteční volna nazývali služební cestou. Prostředí se stalo ve firmě nechutné a vše dopadlo pouze na ty slušné pracovníky. Připadám si uboze, když lidem ve své skupině musim nařizovat nosit potvrzení od lékaře a nesmim je pustit koupit si ani rohlík, lidem, kteří tam sedí přesčasy. Sám už dělám jen to co je předepsáno a nic navíc a doporučil jsem to i podřízeným. Tento způsob kontroly vede ke zprůměrování výsledků. Lemplové začnou aspoň něco dělat a dobří pracovníci se na vše vyprdnou a dělají nutné minimum.
To naprosto chápu. Existují lidé, kteří mají i nějakou vnitřní motivaci a nevadí jim udělat něco pro zaměstnavatele nad rámec svých povinností. Ale když vám pak zaměstnavatel začne šlapat na paty kvůli hovadinám, rychle se veškerá chuť vytrácí. Sám jsem to zažil. Motivace zvenčí je pro flákače a blbce, když mě vedení za takového považuje, tak takový taky klidně budu.
Monitorovat auto je dnes naprosto normální a většina zaměstanců to nebere nijak diskriminačně, nebo šmírácky.
Zaměstnavatel is tak pouze hlídá svůj majetek a jeho efektivní využívání.
A co je počítač? Je to prostředek, který zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci k výkonu pracovních povinností.
Autem si nejezdíte kam chcete a kdy chcete....proč bystě měli na počítači dělat co chcecete a dky chcete?
To, že to přímo nestojí peníze (PHM, amortizace...) neznamená, že je to zdarma. V pracovní době má zaměstnavatel plnit jemu svěřenou práci a ne dělat si svou soukromou práci.
Počítač je to stejné co auto.
Je jen k argumentaci proč se monitoruje.
Je potřeba ale říci i Bé.
Manažer by měl dát podřízeným práci a řídit je tak, aby neměli čas dělat jiné věci.
To, že zaměstnanci X hodin v pracovní době surfují na internetu je selhání manažera.
A pro zajímavost - je dobré rozlišovat i soukromé firmy a státní sektor.
Ve státním sektoru je pracovní morálka...řekněmě, že není nijak dobrá. Viz případ kdy na jednom nejmenovaném úřadě po nasazení monitoringu zjistili, že jsou lidi, kteří celý den surfují na netu a absolutně nepracují...
A to se děje dnes a denně ve spoustě firem.
Navíc ne všechny monitoringy jsou postaveny ve smyslu "šmírujeme vás".
Jsou i "pozitivní" varianty, kdy se samotní zaměstnanci můžou podívat na data, která o nich vidí manažeři a můžou tak korigovat své chování.
A jako poslední - monitoring nemusí být jen šmírácký nástroj, který ničí pracovní morálku a ponižuje zaměstnance.
Je to vždy jen o tom, jak se k němu přistoupí.
Zbraň také není zlá a špatná, špatný je jen ten, kdo ji používá "špatně".
To stejné monitoring a interpretace jeho dat.
Dostane se k tomu vůl..a bude problém. Dostane se k nim někdo inteligentní a bude to ku prospěchu (prémie apod...)
Tolik můj názor, který je založen na zkušenostech.