Už od zdaňovacího období roku 2016 mohou poplatníci – fyzické osoby platit daň z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. Aby byla tato možnost platby umožněna, potřebuje mít poplatník daně Českou poštou přiděleno spojovací číslo.
Poplatníci, kteří mají u České pošty zřízeno spojovací číslo SIPO, tak mohou platit daň z nemovitých věcí jednoduše a bez starostí. Pokud má poplatník nastaveno placení SIPO z bankovního účtu, po přihlášení k této službě se mu daň každoročně automaticky strhne z účtu a nemusí tak hlídat termíny, kdy přijde složenka,
říká Věra Engelmannová, ředitelka Odboru majetkových daní, oceňování a ostatních agend.
Psali jsme: Daň z nemovitých věcí 2016 můžete zaplatit i přes SIPO. Čtěte návod, jak na to
Na finanční úřad musí poplatník doložit Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO, přiložit doklad prokazující přidělení spojovacího čísla (např. doklad o přidělení spojovacího čísla nebo aktuální platební doklad SIPO, resp. rozpis bezhotovostní platby SIPO). Oznámení je třeba doručit na příslušný finanční úřad, a to nejpozději do 31. ledna zdaňovacího období, od kterého má být daň prostřednictvím SIPO placena. Jestliže chcete platit daň skrze SIPO na více finančních úřadech, musíte oznámení donést na každý z těchto úřadů.
Informace o dani do e-mailové schránky
Lidé, kteří nevyužívají platbu daně z nemovitých věcí přes SIPO, mohou dostávat kompletní informace pro placení daně e-mailem. Tato informace obsahuje obdobné údaje, jaké jsou nyní uvedeny na složence, tj. informace o výši stanovené daně, výši nedoplatku/přeplatku a údaje pro placení daně včetně QR kódu, umožňujícího platbu daně prostřednictvím internetového bankovnictví nebo mobilních platebních aplikací,
dodává Engelmannová.
Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem je nutné předložit příslušnému pracovišti Finanční správy nejpozději do 15. března 2018.