Od července 2020 by mělo být plošně zavedeno reverse-charge. Které firmy budou muset najet na nový systém?
Psali jsme: Evropská komise schválila českou žádost, aby ČR mohla plošně využívat všeobecný mechanismus přenesení daňové povinnosti u DPH (plošný reverse charge). Plošný reverse-charge se přiblížil, Evropská komise český návrh schválila
Na nový systém placení a vykazování DPH budou muset najet všechny firmy, pokud vystavují jednotlivé faktury na částky přesahující 450 tisíc korun. Tento „plošný reverse-charge“ by měl být ale uplatňován jen po dobu dvou let od 1. 7. 2020 do 30. 6. 2022.
Hospodářská komora na základě své analýzy upozorňuje, vzhledem k nejistotě, na jak dlouho by měl být plošný reverse-charge aplikován, že se firmy obávají zbytečné administrativy i výdajů za úpravy účetních systémů. Problém vidí firmy i v tom, že se po 2 letech experimentu budou muset vracet ke stávajícímu režimu.
Co je reverse-charge?
Režim reverse-charge přenáší povinnosti plátce (poskytovatele plnění) přiznat a zaplatit daň na výstupu za uskutečnitelné zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku na plátce, který toto plnění přijal (příjemce plnění). Zjednodušeně řečeno povinnost přiznat daň má příjemce (odběratel), nikoli plátce (dodavatel) plnění. Česká republika nyní využívá režim reverse-charge ve všech odvětvích, kde to stávající legislativa Evropské unie umožňuje.
Režim přenesení daňové povinnosti je výjimkou ze standardního způsobu placení DPH. Standardně totiž – zjednodušeně řečeno – DPH odvádí firma, která toto zboží nebo službu prodává. V režimu přenesení daňové povinnosti neodvádí DPH prodávající a ani v ceně tuto daň neinkasuje. V režimu reverse-charge finančnímu úřadu DPH odvádí až ten podnikatel, který prodává zboží nebo službu neplátcům daně, tedy běžným spotřebitelům, státu nebo obcím, zpravidla tedy konečný prodejce.
Zkušenosti s režimem přenesení daňové povinnosti v ČR mají zatím jen podnikatelé ve vybraných sektorech, jde téměř o čtvrt milionu českých plátců DPH.