Naprostá většina z 28 doposud zveřejněných nespolehlivých plátců DPH jsou firmy, které byly založeny a prodány jako tzv. ready-made. Konkrétně se jedná o 21 společností. Velká část z nich navíc vznikla v roce 2012 nebo 2013 a vícekrát změnila své majitele. Vyplývá to analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Čtěte také: Nespolehlivé plátce DPH půjde kontrolovat hromadně. Čtěte, jak na to
Obchodování s ready-made firmami je rizikovější
Jak upozorňují odborníci, časté změny majitelů a jednatelů firmy značí minimálně nestandardní podnikatelské chování. Z celkového počtu ready-made společností, prodaných od roku 2010, bylo do jednoho roku předáno novému majiteli více než 15 tisíc subjektů, přibližně u 16 % z nich již aplikace cribis.cz eviduje nějakou negativní informaci. Přitom u ostatních společností je tento podíl o celé 2 procentní body nižší,
upozorňuje Jan Cikler, projektový manažer produktu Cribis ze společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Ready-made společnosti se přitom v Česku těší poměrně velké oblibě. Za poslední tři roky jich vzniklo přes 19 tisíc, což činí skoro čtvrtinu z celkového počtu nově zapsaných společností. Zatímco u ready-made společností prodaných od roku 2010, bylo do jednoho roku předáno novému majiteli 80 % společností, tedy více než 15 tisíc subjektů, mezi společnostmi založenými standardním způsobem jsme zaznamenali do jednoho roku po jejich zápisu do obchodního rejstříku změnu majitele pouze u jedné čtvrtiny z nich,
doplňuje Jan Cikler.
Čtěte také: Víte, s kým obchodujete? Máme seznam nespolehlivých plátců DPH
Kdo získá status nespolehlivého plátce
Institut ručení za DPH za nespolehlivé plátce platí od letošního roku. Pokud podnikatel obchoduje s nespolehlivým plátcem, ručí za ně za neodvedenou daň. Status nespolehlivého plátce dostávají podnikatelé, kteří porušili závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně. O tom, zda je dotyčný podnikatel označen za nespolehlivého, rozhoduje správce daně. Pokud úřad někoho označí za nespolehlivého plátce, uvede to v Registru plátců DPH.
Přesnou definici, kdo patří mezi nespolehlivé plátce, nestanovuje přímo zákon, nýbrž metodika Generálního finančního ředitelství, která byla zveřejněna na počátku roku. Podle ní se stane nespolehlivým plátcem každá firma, která dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivého plátce jsou též označeny společnosti, které nemají v pořádku daňové doklady a mají daň alespoň půl milionu korun. Na černou listunu se dostávají i firmy podezřelé z podvodu.