Nespolehlivých plátců DPH začíná v posledních týdnech výrazně přibývat. Finanční správa ČR se totiž rozhodla změnit svůj přístup a ve větší míře začala tento nástroj využívat. Aktuálně je nespolehlivých plátců 387, šéf finanční správy Martin Janeček však počítá s tím, že v příštím roce jich již budou tisíce. Podnikatelé by tak měli být obezřetnější a vědět, zda jejich obchodní partneři nejsou na „blacklistu“. Pokud by se tam nacházeli, ručí za ně za DPH.
Čtěte také: Počet nespolehlivých plátců DPH roste, nejvíce jich sídlí v Praze
Finanční správa začala využívat institut nespolehlivého plátce
Finanční správa začala ve větší míře využívat institut nespolehlivého plátce. Změnu přístupu potvrdil tento týden na 10. ročníku SME Fora, konferenci pro malé a střední podniky, Martin Janeček, šéf Generálního finančního ředitelství. Dříve jsme spíše využívali deregistraci k DPH. Nyní začínáme důsledně aplikovat spíše institut nespolehlivého plátce DPH,
uvedl Janeček
Že se institut nespolehlivého plátce stává „oblíbenější“, dokazují i statistiky o počtu nespolehlivých plátců z posledních týdnů. Aktuálně finanční úřady evidují 387 nespolehlivých plátců. Jenom za letošní květen jich přibylo skoro sto. Finanční správa navíc předpokládá, že počet nespolehlivých plátců poroste i nadále. Očekávám, že do konce roku bude přes tisíc nespolehlivých plátců a v příštím roce jich již budou tisíce,
doplnil Janeček.
Kde zjistit seznam nespolehlivých plátců
Seznam nespolehlivých plátců lze najít v Registru plátců DPH. Pokud chcete přehled, ve vyhledávacím okénku nic nevyplňujte a jen vyberte u kolonky nespolehlivý plátce „ANO“. Následně zmáčkněte tlačítko „Hledej“.
Nespolehlivým plátcem se dá stát jednodušeji
Status nespolehlivého plátce lze získat několik způsoby. Jeden z nich tvoří neuznaný odpočet daně, jehož výše se liší od úřadem vyměřené daně o více než 500 tisíc korun. Za nespolehlivou se dále považuje firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun, a také podnikatel, který je podezřelý z účasti na podvodu. Hranice 500 tisíc korun od října loňského roku platí i pro další způsob získání označení nespolehlivého plátce. Status nespolehlivého plátce totiž získá i podnikatel, u něhož je po dobu nejméně tří kalendářních měsíců po sobě jdoucích evidován kumulativní nedoplatek na dani z přidané hodnoty ve výši minimálně 500 tisíc Kč bez příslušenství daně. Dříve přitom platila hranice 10 milionů korun.
Hlídejte s kým obchodujete
Nárůst nespolehlivých plátců přináší též vyšší riziko pro firmy, že právě jejich obchodní partneři mohou být na „blacklistu“. Status nespolehlivého plátce totiž zakládá společné a nerozdílné ručení za odvod daně odběratelem a dodavatelem. Pokud se některý podnikatel rozhodne obchodovat se společností, která má v okamžiku uskutečnění plnění status nespolehlivého plátce, bude za ni automaticky ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které od ní přijme.
Čtěte více: Úřady přitvrzují, nespolehlivým plátcem DPH se stanete jednodušeji než nyní