V řadě obchodů klesl počet zákazníků až o 30 % pod průměr. Lidé již pochopili, že potravin je skutečně dostatek a že není důvod pro nějaké masivní nákupy.
Podmínky prodeje se měnily
V minulém týdnu musely obchody i nadále reagovat na stále se měnící podmínky prodeje vzhledem k jednotlivým opatřením vlády. Ta byla v řadě případů nekoncepční a způsobovala chaos a zvýšené náklady. Mnohdy nebylo jasné, k jakému termínu vstupují v platnost, navíc usnesení vlády ne vždy korespondovala s tím, co její členové prezentovali na tiskových konferencích.
Omezení platná v obchodě:
- Vymezená doba pro nákupy seniorů starších 65 let v obchodech s plochou větší než 500 metrů čtverečních
- Povinnost rozdávat zákazníkům zdarma ochranné pomůcky na ruce
- Povinnost zachovávat odstup mezi zákazníky minimálně 2 metry
- Povinnost mít zakrytý obličej v oblasti úst a nosu
- Dezinfekce vnitřních prostor obchodů v maximální možné míře
Celkové náklady na realizaci všech těchto opatření v obchodě se budou pohybovat řádově ve stamilionech korun. Klíčové však je, aby došlo k omezení rizika šíření nákazy koronavirem. Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), uvádí, že je opravdu hrdý na to, jak celý sektor obchodu zvládá toto krizové období. Zásobování potravinami patří podle něj mezi páteřní oblasti fungování společnosti a v posledních čtyřech týdnech byl obchod vystaven velké zkoušce odolnosti, schopnosti zajistit dostatek potravin pro všechny obyvatele Česka a neomezovat služby.
Nikdy by se to nepodařilo bez našich kolegů na prodejnách a ve skladech, kteří neváhali udělat cokoli pro to, aby obchody zůstaly otevřené. A jsem rád, že to vnímají i zákazníci. Nikdy tak často pokladní neslyšeli slovo DĚKUJI jako v minulých týdnech, nemluvě o tisících darovaných roušek, které zákazníci do obchodů nosili,
dodává.
Obchody omezily také kontroly, o kterých jsme informovali zde: SOCR ČR se ohrazuje: „Paní hejtmanko, podívejte se z okna, co se kolem děje“
Lidé si na nová pravidla zvykli
Situace se v posledním týdnu uklidňuje a lidé si zvykají na nová pravidla. Objemy jednotlivých nákupů jsou sice stále mírně nadprůměrné, ale výrazně se snížil počet nákupů. Většina zákazníků totiž bere vážně doporučení omezit vycházení z domova a projevují se také nákupy pro širší rodinu či sousedy.
Nervozita ve společnosti je však stále značná, zákazníci jsou schopni naplnit prodejny řádově v desítkách minut po oznámení nových nařízení, či dokonce pouhých spekulací o nových omezeních. A to je přesně to, co nechce ani vláda, ani my. Vyzýváme proto vládu, aby plánování jakýchkoli dalších opatření úzce koordinovala s obchodníky. Týká se to jak změn s přímým dopadem na možnosti nákupů občanů, tak i změn ohledně dostupnosti a ceny zboží,
zdůrazňuje Tomáš Prouza.
Situace v obchodě obecně:
- Na začátku vyhlášených opatření vlády se zákazníci zaměřili hlavně na trvanlivé zboží
- Po uzavření škol a omezení provozu firem se zájem přesunul na čerstvé zboží
- Aktuálně i nadále přetrvává zájem o dezinfekci
- Zákazníci plní nařízení o zakrytí obličeje
- Problémem zůstává dodržování požadovaného dvoumetrového rozestupu mezi zákazníky
V dodávání problémy nejsou
Během posledních týdnů se neobjevily žádné zásadní problémy v dodávce zboží. Dostatek potravin je dán i tím, že se přes různá omezení na hranicích podařilo udržet fungování jednotného trhu a nepřerušilo se zásobování potravinami ze zahraničí. I díky dostatku zboží se ceny potravin v České republice drží na dlouhodobých průměrech a jsou stále pod úrovní většiny evropských států. Pokud nedojde ke zbytečným restrikcím či regulaci v oblasti obchodu, zásobování potravinami a dalším zbožím zůstane bezproblémové i v dalších týdnech a měsících.
O zásobování potravin jsme psali v článku Situace v obchodech už se ustálila. Se zásobováním nejsou žádné problémy
Zemědělství, potravinářství i obchod v posledních týdnech prokázaly neuvěřitelnou životaschopnost i adaptabilitu na extrémní podmínky. Náklady na zajištění zásobování obyvatel v tomto období půjdou jen v oblasti obchodu do stamilionů korun, vyšší náklady mají i potravináři. Dovozy surovin pro výrobu potravin i dovozy potravin samotných také prodražuje to, že jsme stále nepřijali euro, takže kvůli oslabující koruně se všechny dovozy výrazně prodražují,
shrnuje závěrem Tomáš Prouza.