Nejzásadnější nevýhoda nebyla v konečném přehledu uvedena. Je to nutnost instalace programu 602Filler. Zásadním způsobem narušuje technologickou neutralitu tohoto řešení, přestože jde o program dostupný zdarma. Jakmile ho někdo z jakýchkoli důvodů nemůže nebo nechce instalovat, je "namydlený" a nemůže používat něco, co ze zákona používat musí. U takto citlivé záležitosti je povinné používání 602Filleru pořádným "kopancem", který může mít podle mého dohru až u Ústavního soudu nebo soudu pro lidská práva, případně i v podobě mezinárodní arbitráže.
Máme s.r.o., kde vše běží na linuxu. Dalo to dost práce, vybrat sw tak, aby nebyl potřeba žádný placený operační systém. Nevím, jak je na tom 602filler, ale pokud nebude možné z tohoto prostředí obsluhovat webovou aplikaci a současně jsme povinni ze zákona toto řešení používat, někoho asi zažaluji. Už z principu.
Ono pouziti 602XML je jen jedno mozne reseni. DS maji definovanou strukturu a popsane XSD a WebServisy. Tj. driv nebo pozdeji se objevi dalsi mozne aplikace. Krom toho, naprogramovat "ctecku" podobnou jako ma 602XML neni zas tak velky problem.
Samozřejmě je možné vytvořit další aplikace (a na nějakých už se pracuje, např. různé spisové služby), ale to nic nemění na faktu, že by základní služba neměla záviset na instalaci konkrétní aplikace.
Vítám spuštění datových schránek jako zjednodušení a zrychlení kontaktu mezi občanem a státní správou, ale:
proč musím pro práci s Datovou schránkou instalovat nějaký program? Pokud to dobře chápu, jsem-li na cizím počítači (typicky internetové kavárny), mám smůlu a ostrouhám.
Je možné žalobou a předběžným opatřením dosáhnout pozastavení datových schránek, než někdo datové schránky přeprogramuje tak, aby fungovaly jen přes webové rozhraní?
Fascinuje mě naše vláda, která každou inovaci pokazí nějakou hloupou chybou (internet do škol, elektronický podpis, nyní datové schránky). Jako by to dělali naschvál. Nevím, proč nám vláda stále hází klacky pod nohy.
Pracovat z internetové kavárny není zrovna bezpečné (ani při využití přihlašování klíčem - o základním přihlašování pomocí hesla nemluvě). Ale stačí, že by to chtěl někdo provozovat pod nepodporovaným OS - tj. pod čímkoli jiným, než jsou Windows nebo Linux (kde je to mimochodem nechutně napraseno přes WINE). Jde třeba o systémy Mac OS X, Solaris, ale také Windows Mobile (například při zahraniční cestě, kdy člověk nepotřebuje tahat notebook, ale PDA má u sebe). Někdo také nemusí souhlasit s licenčními podmínkami 602XML Filleru, zejména s body V. až VII.
Predevsim je to tam naprosto zbytecne, kdyz lze ten obsah zobrazit graficky primo pres web. Je to podobne, jako kdyby se pri pristupu k emailu pres web stahla nejdrive cela zprava jako jeden soubor a pak se vyzadovala instalace jakesi zbytecne aplikace, ktera ten soubor rozlozi na pole: "Od", "Komu", "Predmet", "Text zpravy" a podobne. Tohle ma delat server.
Konverze do papírové podoby, která je elektronicky "podepsaná" na CzechPoitu stojí 30Kč za stránku. Nechápu, proč se všude píše, že to je zadarmo, když je to dost drahá služba.
musíte se na to podívat trochu z nadhledu - prvních pár let bude nutno dokumenty digitalizovat, pak už to bude spíše opačným směrem.
Konverze je nezbytná a nelze ji provést úplně živelně. To by dalo velkou příležitost k podvodům. Digitalizované dokumenty musí být podepsané certifikátem, jen tak lze zaručit jejich platnost.