Podnikatelé vidí v zastropování cen energií naději. Pomoc je opravdu namístě

20. 10. 2022
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Novela energetického zákona, která umožňuje zastropování cen energií, byla podepsána prezidentem a od ledna má tak zákonnou účinnost.

Toto zastropování cen elektřiny a plynu by mělo s vysokými cenami energií pomoci jak domácnostem, tak i malým a středním podnikatelům a dalším subjektům.

Co se dozvíte v článku
  1. Jaké jsou parametry zastropování?
  2. Ceny energií společnosti opravdu trápí
  3. Většina firem nemá fixace 
  4. Podnikatelé věří, že zastropování pomůže
  5. Podle odborníků problémy teprve přijdou

Jaké jsou parametry zastropování?

U elektřiny bude zastropována celá spotřeba pro všechny domácnosti a další subjekty připojené na hladině nízkého napětí a pro další malé a střední podniky napojené na hladinu vysokého a velmi vysokého napětí bude zastropování platit pro 80 % z nejvyšší spotřeby za posledních pět let. Jak jsme již psali, pokud OSVČ odebírá v C tarifu, tak by měla mít na vše stropovanou cenu, protože C tarif je odběr z nízkého napětí, a to bude 100 % pod cenovým stropem. Pokud by odebírala z vysokého napětí, budou se na ni aplikovat stejná pravidla jako na SME, doplnil serveru Podnikatel.cz David Hluštík z tiskového oddělení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

V případě plynu bude zastropována celá spotřeba pro všechny domácnosti a maloodběratele plynu s ročním odběrem plynu do 630 MWh. Pro všechny malé a střední podniky s ročním odběrem od 630 do 4 200 MWh bude platit zastropování do výše 80 % z jejich nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

Jak uvádí MPO, cena za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 5 Kč/KWh bez DPH, tedy 6,05/KWh s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 130 Kč/odběrné místo za měsíc (poplatek za odběrné místo bez ohledu na spotřebu). U plynu bude cenový strop zaveden ve výši 2,50 Kč/KWh, tedy 3,025/KWh s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku plynu se stanoví ve výši 130 Kč/odběrné místo za měsíc.

Ceny energií společnosti opravdu trápí

Ředitel DUP – družstvo v Pelhřimově Miroslav Kerouš říká, že se musejí potýkat s cenami energií, dopadem nákladů do cen a také s navyšováním vstupů od dodavatelů. V Česku je často výrazně vyšší než od zahraničních dodavatelů. Zřejmě podle hesla: Kdo nezdražuje – není Čech, podotýká. Generální ředitel společnosti Ostroj Aleš Martínek pro Deník.cz v této souvislosti uvedl, že neočekávané nárůsty nákladů na energie, zejména ve druhé polovině letošního roku, je přinutily přijmout opatření, bez kterých se neobejdou. Některé firmy v regionu už začaly propouštět a některé omezují nebo uzavírají energeticky náročné provozy. My jsme prozatím přistoupili k mírnějším opatřením a chceme věřit tomu, že na ta „drastická“ nedojde, dodal. K jejich opatřením patří například zprovoznění vlastní fotovoltaické elektrárny, převedení nákladů na zákazníky nebo optimalizace pracovních činností s důrazem na šetření energií.

Většina firem nemá fixace 

Jak zmiňovali v Opavském deníku, velká část firem na Opavsku nemá v letošním roce zafixovanou cenu na dodávky elektrické energie a plynu a nemají ani uzavřené smlouvy o dodávkách energií na rok 2023. I podnikatelské subjekty, kterým se podařilo uzavřít smlouvy o dodávkách plynu nebo elektrické energie na příští rok, počítají s dalším cenovým navýšením ve stovkách procent oproti velmi vysokým cenám, které musejí platit letos. Opavská Okresní hospodářská komora sdružující přes stovku firem provedla šetření, ze kterého vyplynulo, že regionálním firmám s energeticky náročnějšími provozy narostly za prvních sedm měsíců letošního roku náklady za elektřinu a zemní plyn v průměru o více než 250 procent oproti stejnému období v loňském roce.

Mezi členskými firmami prováděla průzkum také Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK). Vyplynulo z něho, že pro 51 % firem budou mít vysoké ceny energií a rostoucí inflace dopad na jejich podnikání, a pro 7 % bude dokonce kritický. V důsledku situace také plánují zavádět konkrétní opatření typu snížení výdajů, navýšení cen zboží a služeb nebo zmrazení investic a náboru zaměstnanců. Většina společností v průzkumu vyjádřila nespokojenost s vládní podporou v současné situaci s tím, že od ní očekávají právě zastropování cen energií a daňovou podporu.

U zastropování cen chybí motivace k úsporám energií, upozorňují ekonomové Přečtěte si také:

U zastropování cen chybí motivace k úsporám energií, upozorňují ekonomové

Podnikatelé věří, že zastropování pomůže

Karel Klodner, ředitel e-shopu Lékárna.cz, serveru Podnikatel.cz už dříve sdělil, že by rádi věděli, co je příští rok čeká. Zastropování cen energií dává zatím aspoň minimální jistotu, s čím mají počítat, což je pro rozvoj firmy důležité. Podobně to vidí i Miroslav Kerouš. Zatím věříme, že nám to pomůže. Každá aspoň trochu předvídatelná jistota je dobrá. V rámci možnosti jsme rádi, že aspoň něco, doplňuje. Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, popsala zkušenosti fitness center, kdy některá mají ceny zafixované například do konce roku a budgety na příští rok zatím staví podle stropových cen stanovených vládou. Nejvyšší ceny byly až 40tinásobné a nyní se podle ní situace stabilizuje právě díky zastropování cen energií. Miroslav Kerouš dále dodává, že by jim pomohlo například pružné fungování státu – celníků při dovozu/exportu do mimo unijních zemí, protože třeba obchod s Velkou Británií celníci účinně paralyzují.

Podle odborníků problémy teprve přijdou

Svaz průmyslu a dopravy ČR dělal v září průzkum mezi několika podniky. Ten ukázal, že pouze polovina firem, které mají cenu elektřiny nebo plynu fixovanou na letošní rok, má cenu za podobných podmínek jako v roce 2021. Ta druhá polovina má fixace za mnohonásobně vyšší ceny a pouze třetiny dotázaných se navýšení cen energií dosud výrazně nedotýká. Podle Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR, z průzkumu jednoznačně vyplývá, že vysoké ceny energie na řadu firem teprve dopadnou a mohou s nimi mít velké problémy. Je proto podle něj potřeba, aby vláda rychle hledala další možnosti mimořádných opatření pro podniky – velkoodběratele energie a zároveň vyjednala prodloužení pomoci dle Dočasného krizového rámce na celý příští rok, který je zatím schválen pouze do konce letošního roku, a upravila jeho parametry.

Na vládu apeluje také Lukáš Pavelek, předseda představenstva opavské Okresní hospodářské komory, a to jménem významných zaměstnavatelů z jejich regionu a členů místní hospodářské komory. Vláda by v současné energetické krizi měla uskutečnit rychlejší, přímější a odvážnější kroky. Taktéž v Opavském deníku zdůraznil, že hrozba omezování nebo zastavování provozů ve firmách a s tím spojeného propouštění zaměstnanců je reálná a velmi blízká.

Autor článku

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).