Názor k článku Podnikatelé volili Babiše, protože nevěděli, jaký je lump, říká řezník z Klatov od ViR - Zkoušel jsi někdy, "soudruhu", podnikat na lokálním omezeném...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 10. 2015 16:37

    ViR

    Zkoušel jsi někdy, "soudruhu", podnikat na lokálním omezeném trhu? Typicky třeba ve vsi s třemi stovkami obyvatel, kde se nevyplatí mít prodejnu ani Jednotě, neb by si prodavačka nevydělala ani na minimální mzdu? Tam to funguje tak, že se žádný výdaj navíc nedá nahradit jednoduše proto, že se nedá zvýšit obrat. (Obrat spíš klesá, protože důchodci umírají a mladí odcházejí...)

    Takže ta cca plus minus pětistovka měsíčně (6000 Kč ročně) za provoz EET je prostě čistou ztrátou, bez ohledu na to, že je to odečitatelné od daňového základu. Tomu živnostníkovi zkrátka zůstane pro něj samotného a jeho rodinu o to pětikilo měsíčně méně, protože nemá možnost to kompenzovat zvýšenou tržbou. Zdravotní a sociální mu většinou neklesne, neb je stejně na tom zákonném minimu, vypočteném z fantasmagorického čísla poloviny průměrné mzdy. A Daně také ne, neb je pod daněprostým minimem (viz dále).

    A samozřejmě, další věc jsou pořizovací náklady. Teoreticky se dá odečíst v roce zavedení EET 5 tis. Kč přímo od daně (což ovšem pořizovací náklady celkem jistě nepokryje), ale jelikož je každý výdělečně činný obyvatel ČR (nejen živnostník, ale i zaměstnanec) do příjmu 13800 Kč/měs. základu daně osvobozen od daně z příjmu, tak by musel, aby měl co odečíst, mít ten přijem 16580 Kč měsíčně (resp. 199 tis. ročně). A to fakt ty vesnické konzumy v obcích do 500 obyvatel (často ještě rozdělené do několika osad) třeba v JČ v píseckém či táborském okrese neudělají . Ti obchodníci zatím přežívají proto, že vedle toho obchodu ještě chodí dělat různé sezonní práce do lesa a k zemědělcům a částečně se "samozásobují" tím, co se dá bez větších problémů u chalup vypěstovat.

    Pravda, tohle se týká jen části OSVČ, odhaduji tak do čtvrtiny až třetiny, ale pro ty vesnice to bude mít nepříjemné důsledky.

    No, ale pak, když už nebude vůbec ekonomické na vsích ty obchody a hospody provozovat, tak možná zase sociálisty či jiné moudré hlavy napadne, že by existenci prodejen a jiných "zařízení občanské vybavenosti" vlastně měly ty obce dotovat, a vláda proto požádá Brusel o grant :-D. (Z něhož ovšem ty vesnice dostanou, jak je obvyklé, asi tak 5 %. A zbytek spolknou náklady na studie "jak na to" od příbuzných a kamarádů politiků a na úředníky, rozdělující ty dotace...)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).