Vlákno názorů k článku Podnikatelé volili Babiše, protože nevěděli, jaký je lump, říká řezník z Klatov od Johny - Pro začátek upozorňuji, že mi je 31 let,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2015 10:04

    Johny (neregistrovaný)

    Pro začátek upozorňuji, že mi je 31 let, aby si někdo nemyslel, že jsem nějaká "komunistická zrůda" z dob do roku 89...

    Pan řezník má v něčem pravdu, např. v tom, že velká část úředníků má chuť to některým podnikatelům sakra zavařit. Ale je otázkou, co ti podnikatelé dělají - pokud to jsou opravdové levárny - viz tzv. "šmejdi", členové metanolové aféry, tak se potom takoví podnikatelé nesmí divit, že jim to úředníček zavaří. Hodně záleží, jak se ten živnostník chová ke kontrolorům, pokud dělá ze sebe frajéra, tak úředník to nasolí v plné parádě. Pokud živnostník udělá ze sebe blbce, tak úředník přimhouří očko, ale je to zase člověk od člověka...

    Živím se jako drobný živnostník. Sice jsem ještě neměl u sebe kontrolu, ale potrpím si na to, abych měl z větší části (snad všechno...) v pořádku. Tak, aby nevznikaly problémy s úředníkama a jinýma kontrolorama. Kdo např. podniká v potravinářství (restaurace atd.) a hygiena tam u něj uvidí čurbes, tak se nesmí takový podnikatel divit pokutě.

    Neříkám, že se všechny tržby musí přiznávat - pokud soused nechce fakturu za práci - v mém oboru to je sakra znát, tak mu jí nemusím dávat. Takhle se to dá charakterizovat jako sousedská výpomoc. A to nemusí jít jen o opravu, může jít třeba o sousedskou výpomoc při kácení stromu na zahradě, stavbě plotu atd.. To je snad normální si jako sousedé pomáhat, nebo se musí za výpomoc při kácení stromu vystavovat faktura za "můj ztracený čas" ?

    Ale, kdo se úplně vyhejbá přiznávání příjmů, tak to není v pořádku. Kdo má problém vystavit zákazníkovi na jeho přání doklad, tak ať se nechá radši zaměstnat a nebo ať si na takové rádoby podnikatele posvítí úředníci. Jsem pro EET. Nemám problém s placením daní; je samozřejmě otázkou, jak s našimi penězmi hospodáří stát. Ale tohle je na jinou dlouhou debatu...

  • 9. 10. 2015 17:24

    ViR

    No, dejme tomu, že EET narovná podmínky, že jo. Náklady budou mít všichni. Jenže problém je v tom, že to navýšení nákladů (byť z pohledu propagátorů mírné), může být pro některé malé živnostníky (hlavně na venkově) likvidační, a to zejména pro ty poctivé, s nepříliš velkým obratem. Takže bych EET rozuměl tehdy, pokud by se ze zvýšeného výběru daní (ten má přeci nastat, že) VŠEM povinným k této evidenci refundovaly náklady na ni, neboť na sebe zjevně přebírají část evidenční a kontrolní funkce daňové správy.

    Další varianta je politika cukru a biče, kdy by se "dobrovolně" zapojeným plátcům daní dala nějaká sleva na dani či ještě lépe daňový bonus, zatímco vůči ostatním by se podstatně zesílila kontrolní činnost a byla by pří=adně používána (mírně) vyšší daňová sazba.

    Jinak, samozřejmě, tu srandu jménem EET, pokud k ní dojde, zaplatí zákazníci. Jen si to ještě většinou neuvědomují.

  • 9. 10. 2015 20:19

    xf (neregistrovaný)

    Zkus mě přesvědčit.

    - Jaké jsou podle tebe pořizovací náklady, a roční provozní náklady an EET? Tedy jinými slovy, co je "pro některé malé živnostníky (hlavně na venkově) likvidační".

    - "Takže bych EET rozuměl tehdy, pokud by se ze zvýšeného výběru daní (ten má přeci nastat, že) VŠEM povinným k této evidenci refundovaly náklady na ni".
    To mi vysvětli, jak to myslíš. Náklady na EET bude daňově uznatelný náklad. Uvědomuješ si to?
    Anebo máš představu, že by stát měl každému nakoupit a darovat celé nové zařízení, platit připojení firmy atd.?
    Anebo něco jiného?

    - "kdy by se "dobrovolně" zapojeným plátcům daní dala nějaká sleva na dani či ještě lépe daňový bonus"
    Takže stát bude platit lidem za to, že platí daně? Stát najme nové úředníky, aby mohl rozlišovat mezi EET a ne-EET?
    Ty vole, tady nejseš ve školce, aby ti paní učitelka zdala za umyté ruce lízátko.
    Co ti vadí na nejjednodušším postupu, kdy po zvýšení výběru daní daňové zatížení klesne všem, najednou a bez výjimky? Proč vymýšlíš nákladné a obtížně vymahatelné nesmysly?

    Já jen, jestli víš o čem mluvíš.

  • 10. 10. 2015 16:37

    ViR

    Zkoušel jsi někdy, "soudruhu", podnikat na lokálním omezeném trhu? Typicky třeba ve vsi s třemi stovkami obyvatel, kde se nevyplatí mít prodejnu ani Jednotě, neb by si prodavačka nevydělala ani na minimální mzdu? Tam to funguje tak, že se žádný výdaj navíc nedá nahradit jednoduše proto, že se nedá zvýšit obrat. (Obrat spíš klesá, protože důchodci umírají a mladí odcházejí...)

    Takže ta cca plus minus pětistovka měsíčně (6000 Kč ročně) za provoz EET je prostě čistou ztrátou, bez ohledu na to, že je to odečitatelné od daňového základu. Tomu živnostníkovi zkrátka zůstane pro něj samotného a jeho rodinu o to pětikilo měsíčně méně, protože nemá možnost to kompenzovat zvýšenou tržbou. Zdravotní a sociální mu většinou neklesne, neb je stejně na tom zákonném minimu, vypočteném z fantasmagorického čísla poloviny průměrné mzdy. A Daně také ne, neb je pod daněprostým minimem (viz dále).

    A samozřejmě, další věc jsou pořizovací náklady. Teoreticky se dá odečíst v roce zavedení EET 5 tis. Kč přímo od daně (což ovšem pořizovací náklady celkem jistě nepokryje), ale jelikož je každý výdělečně činný obyvatel ČR (nejen živnostník, ale i zaměstnanec) do příjmu 13800 Kč/měs. základu daně osvobozen od daně z příjmu, tak by musel, aby měl co odečíst, mít ten přijem 16580 Kč měsíčně (resp. 199 tis. ročně). A to fakt ty vesnické konzumy v obcích do 500 obyvatel (často ještě rozdělené do několika osad) třeba v JČ v píseckém či táborském okrese neudělají . Ti obchodníci zatím přežívají proto, že vedle toho obchodu ještě chodí dělat různé sezonní práce do lesa a k zemědělcům a částečně se "samozásobují" tím, co se dá bez větších problémů u chalup vypěstovat.

    Pravda, tohle se týká jen části OSVČ, odhaduji tak do čtvrtiny až třetiny, ale pro ty vesnice to bude mít nepříjemné důsledky.

    No, ale pak, když už nebude vůbec ekonomické na vsích ty obchody a hospody provozovat, tak možná zase sociálisty či jiné moudré hlavy napadne, že by existenci prodejen a jiných "zařízení občanské vybavenosti" vlastně měly ty obce dotovat, a vláda proto požádá Brusel o grant :-D. (Z něhož ovšem ty vesnice dostanou, jak je obvyklé, asi tak 5 %. A zbytek spolknou náklady na studie "jak na to" od příbuzných a kamarádů politiků a na úředníky, rozdělující ty dotace...)

  • 11. 10. 2015 19:45

    petr (neregistrovaný)

    Dobrý den,jmenuji se Babis a již jednou jsem jasně řekl,že kdo nemá 500 měsíčně,ať nepodniká.

  • 12. 10. 2015 13:50

    PP (neregistrovaný)

    Ano, na vesnicích to mají provozovatelé nejen konzumů těžké, ale...Kdo jim bráni si pořídit pojízdnou prodejnu a místo jediné vesnice s ní zásobovat více vesnic? Když to ekonomicky vychází Polákům na severu Moravy. Člověk stále slyší(čte), jak jsou na tom živnostníci špatně, ale co dělají pro změnu k lepšímu? Dali se na charitu a nebo jen žijí na setrvačník? Na druhou stranu, proč by v každé vesnici měl být konzum, popř. hospoda, když si nevydělají ani na provoz? Aby se podporoval život ve vesnici? Vždyť tímto do vesnice nikoho nového nenalákají.

  • 12. 10. 2015 14:31

    petr (neregistrovaný)

    ano,donře jste jim poradil.takže ten jeden se sebere,bude zásobovat více vesnic,v těch vesnicích,pokud to jemu bude šlapat,tak zavřou ty krámky,půjdou na pracák,ale vlastně oni budou taky zásobovat ty ostatní vesnice.myslím .že je lepší vzít mapu a někde v dostupnosti postavit lídl či podobně.a to samé u všech živností.

  • 12. 10. 2015 18:13

    PP (neregistrovaný)

    Někdo hledá důvody, jiný výmluvy. Raději jedna pojízdná prodejna s relativně čerstvým zbožím, než 3 s ležáky a pečivem na objednávku. Čím jiným ti malí můžou starousedlíky oslovit, když ne nabídkou přivezenou "pod nos". Cenou určitě ne.

  • 12. 10. 2015 23:43

    Haha (neregistrovaný)

    Jo a proto to nikde už nejezdí a i ti poslední už to zavřeli. Protože to funguje nějakýmu pšonkovi, co nepřizná vůbec nic. Prosím tě, už radši nic nepiš.

  • 13. 10. 2015 1:22

    ViR

    Tak, ten nápad může mít nějaké racionální jádro. V oblasti JČ kraje, kde pojízdné prodejny před časem zcela zmizely, jsem v poslední době zaznamenal určité pokusy je obnovit. Ale relativně úspěšné jsou zatím pouze pojízdné masny, protože maso obecně ty venkovské obchody (snad s výjimkou mražené drůbeže a a vakuovaného uzeného) prakticky nevedou. Navíc má maso poměrně vysokou cenu za kilo, čili rozprodání nákladu na tu okružní jízdu vydělá. Co jsem posledně se řezníkem a uzenářem mluvil, má to ale háček v tom, že musí jet každý den v týdnu jinou trasu, aby se to vyplatilo.

  • 13. 10. 2015 15:49

    PP (neregistrovaný)

    Samozřejmě si musí najít takové zboží, které není v nejbližším supermarketu v akci a je dobře prodejné. U nás jezdí pojízdné prodejny dál a třeba místní malý pekař rozváží své pečivo po širokém okolí a zřejmě se mu to vyplácí, když to ještě nezabalil a stojí v několika případech na stále stejných místech místo kamenných prodejen. Pochybuji, že by je dotoval kvůli dobrému pocitu. Ale to Hahaha nemůže vědět, protože to neříkali v TN na Nově, očividně jeho jediném zdroji informací.

  • 11. 10. 2015 14:30

    MM (neregistrovaný)

    No možná si to představuju jako Hurvajs, ale přesně tak, jak je to popsané v tom druhém odstavci, by to podle mě mělo fungovat. Když stát řekne "všichni budou mít měřák na teplo", tak u mě příští měsíc zazvoní týpek z "úřadu pro evidenci tepla" a zadarmo mi namontuje státní měřák na teplo. Když stát řekne "všichni budou mít elektronickou evidenci tržeb", tak u mě zazvoní týpek od ministerstva financí, zadarmo mi nainstaluje mašinku na elektronickou evidenci tržeb a zaškolí mě, jak s ní zacházet. A když stát řekne "všichni budou povinně denně dvě hodiny běhat", očekávám od státu běžecké boty zdarma.

    Není přece možné, aby rozhodnutím státu vznikla občanovi povinnost něco si koupit. Pokud se stát domnívá, že musím něco mít, ať mi to zaplatí. Pokud to státu nestojí za to, aby mi to zaplatil, tak to zase až tak hrozně nutné nebude, no ne?

  • 20. 10. 2015 14:37

    dino (neregistrovaný)

    A když stát řekne, že jako taxikář musím mít auto v určitém stavu, no tak mi prostě místo té mé šunky koupí nové auto, které to splňuje.

    Drobný háček je, že i kdybychom se shodli, ať mi stát zaplatí to, co po mně chce jako po občanovi, nedá se to vztáhnout na tyto příklady, pokud tedy stát po mně konkrétně nevyžaduje, abych byl třeba živnostník.

  • 12. 10. 2015 23:47

    Haha (neregistrovaný)

    To že je něco "daňově uznatelný náklad" znamená, že je to v pohodě a že se vlastně nic neděje a ty peníze nebudou chybět jinde? Já bych si za to raději nakoupil to, co sám uznám za vhodné, případně to dal zaměstancům třeba jako vánoční prémie než to zcela zbytečně odevzdat za nefunkční EET pokladnu a další s tím spojené náklady.

    Gratuluju, nechte si to patentovat.

  • 9. 10. 2015 21:55

    Johny (neregistrovaný)

    Z toho důvodu jsem právě zastáncem EET, že srovná podmínky mezi podnikatskými subjekty. Vámi navrhovaná politika cukru a biče by nemuselo být špatné řešení.

    Ale můj osobní názor je takový, že po zkušenostech nejen registrů vozidel..., EET nebude řádně fungovat. Takový vytištěný "print screen" obrazovky, že k odeslání na finančák došlo a pak nějaké žvásty úředníků, kteří by tvrdili, že jsem nic neodeslal... jim ukážu vytištěný print screen a ať se starají. Jednoznačný, průkazný vytištěný "žvást" papíru, že je vše ze strany podnikatele OK.

    Stát něco chce, tak se musí taky starat. Když nebude EET řádně fungovat, tak snad emigruju... na západ.

  • 10. 10. 2015 8:26

    Seti (neregistrovaný)

    "Z toho důvodu jsem právě zastáncem EET, že srovná podmínky mezi podnikatskými subjekty."

    Tolik naivity :-)

  • 10. 10. 2015 14:24

    xHire

    Ale, kdo se úplně vyhejbá přiznávání příjmů, tak to není v pořádku. Kdo má problém vystavit zákazníkovi na jeho přání doklad, tak ať se nechá radši zaměstnat a nebo ať si na takové rádoby podnikatele posvítí úředníci.

    ANO! To je velice pěkně řečeno. Pan Babiš by si měl v prvé řadě zamést před vlastním prahem, ve vlastních podnicích. Od jeho prodavačů se totiž účtenky nedočkáte, jen spousty výmluv, proč vám ji nemohou vystavit. Ale to znáte ten vtip, jak do Agrofertu přišla kontrola, ne? :-)

  • 10. 10. 2015 16:33

    Johny (neregistrovaný)

    Tak uvidíme, jak na to zapůsobí EET, kterou pan Babiš tak propaguje. Pokud opravdu jeho prodavači nejsou schopni vydat zákazníkovi účtenku, tak by bylo dobré toto nahlásit na kontrolu - živnostenský úřad. Taková pokuta 20 mega za každý nevydaný doklad v jedné provozovně. To by bylo naprosto v pořádku ! Jestli by byla taková pokuta vysoká či nemorální, tak si to musí podnikatel (majitel provozoven) dopředu ošéfovat, zkontrolovat. Přece nepřiznávání příjmu je trestné.

    P.S. Hodně lidí a velké % ministrů a dalších politiků chce drobné živnostníky komandovat, buzerovat, ale sami vesměs mají nemalé resty.
    Ano, pořádek musí být, ale nejdříve ať začnou u sebe.

    Jako, mít třeba doma někde v trezoru či v trezorů 220 mega, finančák by měl okamžitě zjišťovat kompletní původ majetku a této hotovosti.

    Mě je sice jedno, jak k takové částce přišel, ale bylo by dobré, aby si na tohle finančák a odbor hospodářské kriminality posvítili. Pokud nabití takové částky aspoň z 98% prokáže legálně, tak není o čem pochybovat.

    Tohle určitě bude promlčené nebo se to zamete pod koberec. Ale běda, když drobný živnostník nebude mít v pořádku účto a bude chyba třeba v částce 20 tisíc Kč...

    12. 10. 2015 9:32 redakčně upraveno, důvod: nepovolený odkaz
  • 23. 10. 2015 7:08

    pozorovatel (neregistrovaný)

    kdyz to vezmu velmi zostra, za to, co mi stat poskytuje a kolik uredniku se trese na aktivni cinnost kazdeho z nas. OUredove by bnemeli ve forme dani dostat ani korunu a pokud ano tak jen kdyy moc poprosi a hezky zatancuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).