Podnikatel, který pobírá částečný invalidní důchod, může uplatnit v roce 2008 daňovu slevu ve výši 2520 Kč měsíčně. Za rok 2007 činí tato částka 1500 Kč.
Jde vždy o 50 % toho, co smí uplatnit plně invalidní důchodce.
Podrobně je to upraveno v § 35ba zákona o daních z příjmů - http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-586-1992-sb-o-danich-z-prijmu/
Dobrý den, jsem v ČID a chci začít podnikat (nákup-prodej), zajímá mne jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění a jak je to s úlevou na dani (2500,- měsíčně nebo ročně), Děkuji moc za odpověd. V.V.
pobíráte-li částečný invalidní důchod, můžete uplatňovat roční slevu na dani ve výši 2 520 Kč (nad rámec základní slevy 24 840 Kč na poplatníka). Tato čísla platí pro zdaňovací období 2008. Pro rok 2007 je to: 1 500 Kč + 7 200 Kč.
Dobrý den, ať hledám jak hledám nenašel jsem žádnou odpověd na mou otázku.Z tohoto článku chápu, že když za rok 2008 můj příjem nebude víc jak 62100,- tak nic neplatím ale když tuto částku překročím tak už musím platit.Děkuji V.V.
Podnikání při současném pobírání částečného invalidního důchodu se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.
ČSSZ na svém webu uvádí: „Pojistné na důchodové pojištění OSVČ se stanoví na základě příjmů po odpočtu výdajů ze samostatné výdělečné činnosti. Ve smyslu ustanovení § 5a odst. 1 zákona č. 589/1992, Sb. v platném znění je vyměřovacím základem OSVČ pro pojistné na důchodové pojištění částka kterou si určí, ne však méně než 50 % z příjmů po odpočtu výdajů. Z takto stanoveného vyměřovacího základu činí výše pojistného 29,6 %. Uvedený vyměřovací základ však nesmí činit méně než je zákonem stanovený vyměřovací základ ve výši tzv. absolutního minima. Absolutně minimální vyměřovací základ činí pro OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost roce 2007 částku 24 168 Kč (pro rok 2008 je to částka 25 872 Kč.
Jaká je výše zálohy na důchodové a případně nemocenské pojištění?
Výše zálohy na pojistné na důchodové pojištění a pojistné na nemocenské pojištění je závislá na výši dosažených příjmů po odpočtu výdajů, které OSVČ dosáhla v předchozím kalendářním roce. Minimální výše zálohy na pojistné na důchodové pojištění činí pro OSVČ vykonávající v roce 2008 vedlejší činnost 639 Kč, pojistné na nemocenské pojištění 95 Kč. Maximální výše zálohy na pojistné na důchodové pojištění v roce 2008 činí 25 528 Kč, pojistné na nemocenské pojištění 3 795 Kč.“
Dobrý den a děkuji, tedy je to tak, že když při ČID budu podnikat v oblasti nákup-prodej musím každý měsíc zaplatit min. 639,- a 95,- bez ohledu na to zda měsíčně vydělám 1000,- nebo 10000,- Kč?
V prvním roce podnikání byste neměl/a sociální pojištění platit vůbec. Je třeba se ale nahlásit na příslušné správě sociálního zabezpečení, kde vám mohou poskytnout podrobnější informace.
Pokud v prvním roce podnikání váš hospodářský výsledek překročí rozhodnou částku, budete platit následující rok zálohy. Ty činí minimálně zmiňovaných 639 Kč a 95 Kč. To je počítáno jako 29,6 % z minimálního ročního vyměřovacího základu 25 872 Kč (důchodové pojištění). Bude-li váš vyměřovací základ vyšší, budou i vaše zálohy vyšší – vždy 29,6 % z vyměřovacího základu. Účast na nemocenském pojištění je dobrovolná.
Ještě bych upozornil, že rozhodná částka v článku nebyla přesně spočítána – nebyl zohledněn přepočítávací koeficient – pro rok 2008 rozhodná částka činí 51 744 Kč.
Podrobnější informace o sociálním pojištění jsou v článku http://www.podnikatel.cz/clanky/vse-o-socialnim-pojisteni-pro-osvc/.
S údivem čtu, co to zde píšete o podnikání při plném invalidním důchodu. Mně OSSZ jasně řekla, že bych musela odevzdat živnostenský list, protože se smí pracovat jen na třetinu úvazku a to se neprokáže při podnikání. To, co píšete, platí zřejmě jen při mimořádných podmínkách, třeba pro vozíčkáře apod.
Měla bych zájem začít podnikat prodejem vlastnoručně vyrobeného zboží.Jsem ČID a od 1.1.2009 je tolik změn,že se v tom naprosto nedokážu zorientovat,jestli musím mít ŽL nebo ne.Podotýkám, že předpokládaný roční příjem z prodeje by u mě nepřekročil 35.000,-Kč. Děkuji za odpověď
Dobrý den,rád bych se zeptal jak to tedy bude.Jsem v Č.I D chtěl bych jet pracovat do zahraniči,na živnost.Je to možné?Co musím vyřídit a jaké poplatky mě čekají?Zdravotni soc a tak..DĚKUJI