Jsem to samé, tedy ne úplně, webové stránky jsou jen minorita činnosti ale týká se to toho a prostě ano i já mám pokles příjmů, mám to i doložené, pokud nemáte doložené, že vám klienti odřekli platby nebo posunuli práce z důvodu druhotné platební neschopnosti, tak je to čistě na vaše riziko, jestli si to obhájíte před případnou kontrolou, pro mě to je snadné dokázat, protože většina klientů je z cestovního ruchu a navíc když někdo porovná 3 roky zpět, uvidí, že jsem nikdy neměl výpadek až do konce března a dubna, takže z čeho jiného by to bylo.
Většina kolegů, co má jiný segment klientů o žádné peníze nepřišla, právě z toho důvodu očekávám, že na IT a tyhle nízko-nákladové profese to přivolá kontroly, ale tak tím, že se cítím oprávněně poškozen, mám vše v pořádku a mám to jak doložit, tak se nebojím žádat.
Mě by zajímalo, jak si vysvětlit tento pojem: "OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou"
Co je to z části nad míru obvyklou?
Už teď vím, že propad tam bude, protože dělám v automotive, který se snaží snižovat náklady a tím pádem mi dost ubyla práce a zatím to vypadá, že za duben budu rád alespoň za půlku toho, co bylo obvyklé v předchozích měsících.
Mám v současnosti pořadatelem vypovězené smlouvy od 19.3. do 29.6. a už mám v poště upozornění, že asi i prázdninové akce, na které mám podepsané smlouvy se asi konat nebudou. Tak do prázdnin jsem tutově bez příjmu. Prázdniny jsou ve hvězdách a i tak počítám po celkovém otevření trhů s propadem tržeb a nevěřím, že by se s Adventem vrátily k normálu. Dění (a propad tržeb) po ukončení mimořádných opatření beru, že smolík, holt riziko podnikání. A pokud má být podpora jednorázová, tak pětadvacet tisíc na tutově tři a půl měsíce, ale spíš na měsíců šest ... jako lepší než drátem do oka, ale žádná hitparáda, záklasní náklady to nepokrývá.
Jako OSVČ se souběhem zaměstnání máme tedy smolíka. Někoho oškubat museli. Platím nájem, energie, vyhazuji prošlé zboží, netržím. Zálohy se mě netýkají, tudíž také o nic stát nepřipravuji. Jen proto, že mám i zaměstnání jsem něco míň?
Pomoc v nouzi si představuji jinak. Ano, mám peníze z hlavní činnosti, ale né na pokrytí ztrát z podnikání. Taky musím živit rodinu, platit byt a další výdaje.
Děkuji za podporu naší vládě a jsem rád, že vím kam patřím - nepotřebujeme.
Nějak mi v případě zaměstnanců nesedí to "osoba SAMOSTATNĚ výdělečně činná". Na rozdíl od důchodců, studentů a rodiče na rodičovském příspěvku jsou "vypolštářováni" zaměstnavatelem - viz překážky v práci. Státní pojištěnci také nějaký každoměsíční dávkový polštář mají, ale přeci jen co se ochrany pracovního místa a finanční kompenzace při jeho ztrátě, je to se zaměstnancem neporovnatelné. Plus velikost renty a zaručeného platu, že....
Drahý rentiére, gratuluji k přesunu od osoby (ne)samostatně výdělečně činné k osobě opět (ne)samostatně výdělečně činné. Chtít po tobě chápat význam slov v psaném textu je už asi zbytečné, ale doufám, že chápeš zásadní rozdíl mezi osobou chráněnou Zákoníkem práce a osobou Zákoníkem práce nechráněnou. A vo tom to celý je. Jak článek, tak má glosa.
Jsem na tom podobně, zaměstnání na 1/4úvazek, čistý příjem mám kolem 6 tisíc. Zbytek příjmu mám z podnikání, jenomže dělám dárkové zboží, které se teď moc neprodává a největší příjmy byly z prodejů na trzích, které jsou teď zrušené (jarní, velikonoční a nejspíš i na letních festivalech). Zaměstnání běží normálně dál, tedy se mě podpora pro zaměstnance netýká a protože podnikání mám na vedlejší úvazek, netýká se mě ani podpora pro OSVČ :-(
Jsem rád, že to dostane každý, ne že bych byl úplně spokojen, furt si myslím, že by dávka neměla být vyšší, než průměrný výdělek člověka, ale je furt menší zlo, když někdo dostane více, než když by se na někoho nedostalo a on to opravdu potřeboval.
Za mě by bylo nejspravedlivější, aby tam byl ještě strop 60% měsíčního základu daně za minulý rok (pokud byl stanoven) a tím by šlo povolit i osvč vedlejší, s tím, že by nikdo pak nemohl získat více než max 15tis za měsíc nebo 60% základu pokud by jeho příjem nedosáhl 15 tisíc, tím by se to srovnalo s tím co dostanou zaměstnanci.
PS. nikomu nezávidím, jde mi o princip, často se teď toho v komentářích strefují zaměstnanci do osvč co vydělá sotva na odvody jak dostane více, než by si normálně vydělal a to prostě tomu všeobecnému obrazu osvč nepřidává.
Dobrý den.Myslím,že toto stanovisko vlády ohledně ,,25",je v poho,ale určitě bych s této podpory vyřadil živnostníky,kteří dluží na soc.poj
,zdravotním pojišťovnám,finančními úřadu,vypisují fiktivní faktury atd.A těmto jakoby podnikatelům stát vyplatí 25 tisíc?Jak k tomu přijdo ti férový?Smutné.S Pozdravem.Praha.
Ano, situace, kdy dlužník nemá žádný příjem, je tou nejvhodnější příležitostí k tomu ho definitivně dorazit stanovením prudce inteligentních podmínek pomoci, jako je bezdlužnost. Tím totiž zajistím, že ten dluh nezaplatí už nikdy a skončí na dlouhou v péči státu, sociálních dávek a přivýdělku na černo. No a to se vyplatí!
P.S. Za interpunkčními znaménky se píše mezera.
Super, takže OSVČ jsou si všichni rovni, akorát někdo rovnější..... Jsem OSVČ,do konce ledna jsem to měl jako hlavní činnost. Od 1.února jsem nastoupil do zaměstnání - tím pádem OSVČ vedlejší a na příspěvek nemám nárok( jsem ve zkušební době do konce dubna.......podotýkám , jsem z Litovle, kde jak známo byla 14-ti denní karanténa- tzn. firma kde jsem prozatím zaměstnán, byla uzavřena. Už na začátku března ,firma pomalu neměla z čeho vyrábět- protože Čína a neměla odbyt pro své výrobky- protože Itálie. Očekávám , že nebude dlouho trvat a budu ve zkušební době odejit + k tomu mám OČR - žena zdravotnice a nemůže být doma,takže se starám o dceru ), já jako OSVČ jsem se nedostal z města, abych mohl odvést práci firmě, pro kterou činnost vykonávám, jelikož ta byla mimo uzavřenou oblast- tzn. březen výdělek celých 0,- Kč - předpokládám že duben ,květen bude podobný ( firma pro kterou činnost vykonávám = automotive ,fabrika je tak na 20% normálu ). Takže si to shrňme - jsem OSVČ- vedlejší = výdělek 0,- Kč. V zaměstnání 60% ´, do té doby,než budu odejit a z toho já,moje rodina i moje firma máme žít. Tak tomu se říká pomoc .
Dobrý den, chci se vyjádřit k programu pětadvacítka.
Jsem OSVČ a svou živnost provozuji jako vedlejší pracovní činnost, takže i z přepracovaného z programu takzvané pětadvacítky jsem opět vypadnul. Můj příjem ze zaměstnaneckého poměru se po zdanění a odvodech, stejně jako příjem mnoha dalších obyčejných zaměstnanců nedosahuje měsíčně 25 000,-Kč.
Ne, ve své současné situaci nepotřebuji od státu žádnou podporu a ani se nechci stát takzvaným „černým pasažérem“ jak se obává paní Schillerová. Stejně však cítím současné nastavení státní podpory jako nespravedlivé.
Jak to tedy s onou pětadvacítkou pro všechny OSVČ udělat a kde hledat spravedlnost?
Možná by bylo dobré podívat se do minulosti. Nebojte se, nechci stavět moderní
morové sloupy, ani hladové zdi. Stačí se podívat do státních a městských lesů jak jsou zdevastované po kůrovcové kalamitě a zimních vichřicích, ve velkoměstech se taky spousta práce najde, třeba by mohli svymi rozvážet důchodcům nákupy. Problémy se zaměstnanci má zemědělství, nemluvě o odchodu zahraničních dělníků.
Takže, co kdyby se páni umělci a podnikatelé kteří jsou momentálně na mizině chopili nářadí a oněch 25 000 si zasloužili. Třeba pak pochopí co je fyzická práce a možná si pak začnou více vážit i svých zaměstnanců kterým teď dávají nezákonné výpovědi. Pan Pohlreich by jim k tomu mohl v polní kuchyni vařit menáž a členové kapely Mirai by si při práci mohli z plných plic zazpívat „Když nemůžeš tak přidej víc“.
Utopie , viďte, zajímalo by mě, kolik podnikatelů jsem tímto smrtelně urazil.
Osobně si myslím, že v této tíživé situaci je jediná spravedlivá pomoc pro všechny OSVČ pozastavení všech zálohových plateb a bezúročná půjčku státu po dobu nemožností podnikat ve svém oboru, a to ve výši nezbytných nákladů s ohledem k době znovu zotavení jejich podnikatelského oboru z nuceného přerušení podnikání.
S pozdravem, OSVČ, Pavel Galia
Není to 25 000 měsíčně, ale je to 15 000 měsíčně, tedy jsou to peníze za měsíc a půl. To jen pro pochopení.
Jinak s vyjádřím obecně, já bych nesouhlasil aby to měli vedlejší, pokud by tam nebyl limit dle základu daně, protože to by právě bylo zvýhodnění podnikatelů zásadně nad zaměstnanci i podnikateli hlavními a v této situaci jsme na jedné lodi, přitom vláda nám neustále zvyšuje tu hloupou minimální mzdu, takže bych řekl, že většina vedlejší sáhne na částku blízkou 15 tis měsíčně také a teď si to vemte, když by si někdo v náhradě mzdy přišel na 15 tis a pak si jako osvč vedlejší zažádal o 15 tis dalších, má 30 tis měsíčně, co osvč hlavní, to moc fer není přece.
Tahle podpora podle mě není vůbec na podnikání, to nikomu na náklady nestačí, to je podpora člověka. Já bych byl pro to, aby osvč vedlejším byla doplacena částka mzdy do té roviny 15 tis, to by bylo fér, pokud jako zaměstnanec teď nedostává 15tis, tak by mu to stát měl doplatit.
Zdravím,muj dotaz ohledne jednorazoveho prispevku 25000 pro OSVC zni: bude tento prispevem vyplacen i pro financni poradce kteri zacali letos podnikat ale bohuzel jejich platy jsou ovlivneny hlavne diky schuzce s klientem a nasledne podepsanim jakekoliv smlouvy?karantena bohuzel neumoznuje setkavani s klienty,protoze je panika a strach. Lide se boji kohokoliv pustit do sveho domu ci zajet do kancelare. Dekuji za odpoved
Dobrý den,
mám od 21.1. dohodu o provedení činnosti na 0,5 úvazku, je tam více než min.mzda, takže za mě teď zaměstnavatel platí zdrav. a sociální pojištění. Stále k tomu jsem OSVČ. Nejsem si jistá, zda mám nárok na příspěvek, ale obávám se, že když mám zaměstnavatele, ač na dohodu a né na pracovní smlouvu, tak se mě to netýká. Jak to vidíte vy? Děkuji