Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikne každému uchazeči o zaměstnání. Je nezbytné se v předchozích dvou letech alespoň po dobu 12 měsíců účastnit důchodového pojištění z titulu zaměstnání nebo podnikání.
Co se dozvíte v článku
Rozhodné období dvou let se počítá ode dne zařazení do evidence uchazečů na úřadu práce. Dvanáct měsíců, v nichž docházelo k odvodu pojistného na důchodové pojištění, nemusí být vcelku. Lze dohromady poskládat i na sebe nenavazující měsíce v daném rozhodném období.
Co je nutné pro získání podpory?
V případě, že takovou dobu nenalezneme, můžeme započítat i tzv. dobu náhradní. Zákon o zaměstnanosti nám taxativně vyjmenovává náhradní doby pojištění uznatelné pro tento účel. Jedná se například o dny dočasné pracovní neschopnosti nebo čas osobní péče o dítě do 4 let věku.
Je možné, že ve stejném čase uchazeč vykonával několik zaměstnání nebo souběžně zaměstnání a samostatnou výdělečnou činnost, pak se dané období započítává pouze jednou.
Kdy na podporu není nárok?
Existují však situace, kdy může uchazeč na tuto dávku zapomenout. Pokud se v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nezdržuje v místě pobytu uvedeném v dokladu o dočasné pracovní neschopnosti nebo nedodržuje dobu a rozsah povolených vycházek podle zákona o nemocenském pojištění a z tohoto důvodu zaměstnavatel rozvázal se zaměstnancem pracovněprávní vztah.
Další taková situace nastane, když uchazeč v předchozím půl roce porušil povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci v zaměstnání zvlášť hrubým způsobem a z tohoto titulu mu dal zaměstnavatel výpověď. Například, když zaměstnanec nedodržuje dlouhodobě pracovní kázeň. Na pracovišti se pohybuje pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek nebo na pracovišti něco odcizí.
Pobíral/a jste někdy podporu v nezaměstnanosti?
Záleží i na ukončení pracovněprávního vztahu
Dalším možným úskalím při výplatě podpory v nezaměstnanosti může být i způsob ukončení pracovněprávního vztahu. Ukončil-li totiž uchazeč o zaměstnání poslední zaměstnání bez vážného důvodu sám (výpověď byla podána ze strany zaměstnance) nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí pak procentní sazba podpory v nezaměstnanosti pouze 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.
Další výhody registrace v evidenci uchazečů
Jaká další výhoda ještě kromě pomoci s hledáním vhodného zaměstnání a finanční podpory vyplývá z registrace v evidenci uchazečů? Občané mají povinnost hradit pojistné na zdravotní pojištění. V době evidence na úřadu práce jsou po této stránce zabezpečeni. Spadají totiž do kategorie státních pojištěnců, za které hradí pojistné stát z prostředků státního rozpočtu.
Je pravda, že za uchazeče bude úřad práce platit také pojistné na důchodové a nemocenské pojištění? Ne tak docela. Úřad práce nic fyzicky nehradí, ale z titulu evidence běží uchazeči tzv. náhradní doba pojištění. Znamená to, že určitá část doby, kdy je registrován na úřadu práce, se započítává do doby nutné pro vznik nároku na starobní důchod. Konkrétně náhradní doba pojištění běží po celou dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti. V evidenci může však být i déle, kdy už si podporu vyčerpal a už mu nenáleží. Poté může být uznána náhradní doba až v rozsahu 3 let, přičemž z období do 55 let věku se započítává maximálně 1 rok.
Co se týče nemocenského pojištění, uchazeč o zaměstnání se ho v době evidence na úřadu práce neúčastní.
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí