Podpora v nezaměstnanosti v roce 2024: Vyšší, ale zato kratší

9. 1. 2024
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Zvyšuje se maximální možná podpora v nezaměstnanosti i rekvalifikaci. To ale není jediná změna v oblasti podpory. Zpřísní se i potírání nelegální práce.

Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí ČR o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí 2023 pro účely zákona o zaměstnanosti má číslo 366/2023 Sb. Jde o částku (mimo jiné) důležitou pro výpočet maximální podpory v nezaměstnanosti a rekvalifikaci. Průměrná mzda za první až třetí čtvrtletí roku 2021 činí 42 427 Kč.

Co se dozvíte v článku
  1. Jaká je délka pobírání podpory?
  2. Výše podpory v nezaměstnanosti
  3. Uchazeči bez nároku nebo snížená podpora
  4. Podporu lze počítat i z náhradní doby
  5. Opakovaně na podpoře a podpůrčí doba
  6. Podpora a možnost přivýdělku
  7. Žádost o podporu v nezaměstnanosti
  8. Zpřísní se potírání nelegální práce
  9. Co jste se v článku dozvěděli?

Průměrná mzda se mění každoročně. Od roku 2024 však v oblasti podpory v nezaměstnanosti dochází k dalším změnám. Již nebude docházet k odsouvání poskytování podpory v případech, kdy uchazeči o zaměstnání bylo z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné, odbytné nebo odchodné. Zároveň se prodlouží doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním pro případy opakovaného zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Ruší se také institut kompenzace.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Jaká je délka pobírání podpory?

Nezbytným předpokladem pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je získání předchozích alespoň dvanácti měsíců důchodového pojištění, a to během dvou let před registrací do evidence úřadu práce. Dobu účasti na pojištění je možné získat zaměstnáním (ze kterého se odvádí sociální pojištění), samostatnou výdělečnou činností nebo dobrovolným důchodovým pojištěním. Uchazeči splňujícímu podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti se podpora vyplácí po určenou podpůrčí dobu, která činí:

• 5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku,
• 8 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 50 a do 55 let věku,
• 11 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 55 let věku.

Rozhodující je věk uchazeče o zaměstnání dosažený ke dni podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Podpora se od nového roku vyplácí již od prvního měsíce. Do konce roku 2023 se uchazečům o zaměstnání s nárokem na odstupné od bývalého zaměstnavatele poskytovala až po uplynutí doby stanovené podle počtu násobků průměrného výdělku, z něhož byla odvozena zákonná výše odstupného (příp. odbytného nebo odchodného). Tím se celková doba, kdy je uchazeč finančně zabezpečen po skončení zaměstnání, ať už odstupným či podporou v nezaměstnanosti, zkrátí.

V návaznosti na tuto úpravu dochází ještě k jedné změně. Pokud zaměstnavatel nevyplatil propuštěným zaměstnancům odstupné, úřad práce poskytoval kompenzaci a následně ji vymáhal po zaměstnavateli. V praxi však často docházelo ke zneužívání tohoto institutu. Od roku 2024 se ruší.

Výše podpory v nezaměstnanosti

Výše podpory se určí procentní sazbou z posledního výdělku zaměstnance nebo vyměřovacího základu OSVČ. Sazba podpory v nezaměstnanosti činí:

  • první 2 měsíce podpůrčí doby 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku,
  • třetí a čtvrtý měsíc 50 % průměrného měsíčního čistého výdělku,
  • po zbývající podpůrčí dobu (celkem pět, osm nebo jedenáct měsíců v závislosti na věku uchazeče o zaměstnání) 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Dagmar je redaktorkou Podnikatel.cz a ve svých článcích se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky. Mzdové účetní pravidelně školí a poskytuje rady v odborné poradně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).