Firma Elko EP, která se pyšní stříbrným titulem Firma roku 2012, je na českém trhu již dvacet let a váš obor, výroba modulových elektronických přístrojů, se za tu dobu dynamicky vyvíjel. Když se ohlédnete zpět, jaké mezníky považujete pro svou firmu a celý trh za nejdůležitější?
Vidím to na tři hlavní mezníky. Prvním mezníkem bylo multifunkční časové relé v modulovém provedení. V té době (1995) na trhu takové nebylo, snad nějaké od drahé zahraniční konkurence. To nám otevřelo cestu nejen k domovním, ale i průmyslovým instalacím. Vyrábíme ho dodnes a pořád tvoří gró našeho sortimentu. Dalším mezníkem bylo o 10 let později uvedení první inteligentní elektroinstalace iNELS, kterou od té doby dynamicky rozvíjíme. Před pěti lety to byla alternativa ke sběrnicové elektroinstalaci – bezdrátový systém RF Control.
S jakou osobní historií jste začal podnikat a co rozhodlo o oboru, který jste si vybral?
Rozdělávat rádia a televize byl můj zájem od dětství. První inteligentní elektroinstalaci po dvojlince jsem si zbudoval v 9 letech. Tento koníček se mi stal osudný, studoval jsem ho na škole a taky uplatnil v podnikání. Elektronika mě prostě baví.
Začínal jste sám, nyní máte na dvě stovky zaměstnanců v Česku i zahraničí – jak byste sám sebe popsal jako manažera, čemu v této oblasti věříte a na co sázíte při vedení lidí?
Jsem manažer–samouk. Nikdy jsem nestudoval management a vše se učil za procesu. Ať už účetnictví, ekonomiku, marketing anebo angličtinu. U lidí si nejvíce vážím jejich nadšení pracovat pro dobrou věc. Pokud mi a tomu, co dělají, věří, pak je úspěch zaručen. Mám dobrou zkušenost s absolventy, které jsem si sám vychovával k obrazu firmy a naopak špatnou zkušenost s renomovanými manažery, kteří mají dvě vysoké školy, bohaté CV a v kritické chvíli nejsou schopni převzít na sebe odpovědnost.
Kdo v současné době tvoří vaši klientelu a co u vás zákazníci nejčastěji poptávají?
Naši klientelu tvoří dvě skupiny: velkoobchody elektro, které prodávají náš sortiment relé, a systémoví partneři, kteří se zabývají projektováním, prodejem a podporou iNELS. V příštím roce se chceme zaměřit na koncového zákazníka – ne, že bychom mu chtěli přímo prodávat, ale chceme ho hlavně oslovit a vysvětlit mu, co to je chytrý dům.
Rostoucí část vašeho byznysu tvoří právě inteligentní elektroinstalace do chytrých domů. Jak vy sám vidíte takový chytrý dům budoucnosti, jaké jsou v této oblasti trendy?
Já sám v takovém domě bydlím, je přecpaný technologiemi, asi z profesionální deformace a kvůli testování. Ale nedokážu si představit něco z toho nemít. Nepřevádím to na peníze, ale spíše na čas, který ušetřím. A to hlavně, když nemusím při přechodu pokoj – chodba – pokoj rozsvítit/zhasnout šest vypínačů, ale můžu stisknout jedno tlačítko. Jinak trend, který určujeme také my, je mít „vše v jednom“. Tzn. všechny technologie v domě i mimo něj (vytápění, klima, rekuperace, kamery, závlaha, bazén, solár, meteostanice) a domácí spotřebiče (TV, audio-video, kuchyňské spotřebiče) ovládat z jednoho systému a nemít k tomu deset dálkových a nástěnných ovladačů. To vše náš systém umí a ovládat jej můžete z vašeho chytrého telefonu. A to nejen z domu samotného, ale z jakéhokoliv místa na světě, kde máte signál.
Podnikáte z Holešova na Zlínsku, podnikatelské aktivity ale rozvíjíte také v Číně, na Slovensku, v Německu, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajině nebo v Rusku. Co nejdůležitějšího či nejzajímavějšího jste se v mezinárodním byznyse naučil?
Poznávat mentalitu místních lidí v daném teritoriu. Od té se totiž odvíjí nejen jejich požadavky, ale i správné chápání, jak tyto požadavky splnit. Ideální je vždy si v dané zemi pobýt, potkat zákazníky, právníky. Na začátku jsem měl tendenci porovnávat danou zemi s Českem. Brzy jsem prozřel a toto si odvykl, protože bych např. v Rusku přišel o všechny obchodní zástupce. Máme pobočky na Východě, což vyžaduje značnou dávku trpělivosti ve všech postupech. Nejen na úřadech, ale i v cestování, v obchodě a ve vyjednávání.
Představte si, že před vámi stojí začínající podnikatel s ambicí jednou se ve svém oboru vyšplhat až do pozice lídra na trhu. Co byste mu do podnikání poradil?
Promyslet dobře svůj záměr, prověřit konkurenci a nebát se. Spolehnout se na svůj úsudek a ověřit si relevantní informace.
Co pro vás znamená úspěch?
Spokojenost a motivaci jít dál.
Jiří Konečný je zakladatelem a majitelem společnosti Elko EP. Firma se již dvacet let úspěšně věnuje výrobě modulových elektronických přístrojů, dnes se výrazně soustředí také na segment inteligentních elektroinstalací pro chytré domy. Z firemního sídla v Holešově na Zlínsku podniká také v Číně, na Slovensku, v Německu, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajině nebo v Rusku.