O nekončících praktikách šmejdů, ze kterých by si neměl brát příklad žádný podnikatel, informuje server Podnikatel.cz pravidelně. Přečtěte si: “Šmejdi” dál útočí na seniory. Nová finta? Dárkové poukazy
Za jejich nefér podnikání však také pravidelně padají vysoké pokuty. Česká obchodní inspekce pravomocně pokutovala společnost Exen Trade s.r.o.. která si sankci ve výši 1 200 000 Kč vysloužila mimo jiné za to, že zástupci firmy hned po předváděcí akci odvezli spotřebitele domů a tam od nich převzali hotovost. Informuje Česká obchodní inspekce ve své tiskové zprávě.
Inspektorům se podařilo prokázat přijetí hotovosti zástupcem kontrolované společnosti po předváděcí akci, a to ve 4 případech. Ve dvou případech bylo na smlouvě uvedeno dokonce budoucí datum převzetí hotovosti,
dodává Renata Linhartová, ředitelka inspektorátu České obchodní inspekce pro Ústecký a Liberecký kraj.
Čtěte také: „Šmejdi“ si nedají pokoj. Přišli s novými triky, jak opět obejít zákon
Tímto jednáním byla porušena nová zákonná povinnost, která je platná od 1. února 2016, kdy prodávající nesmí v průběhu předváděcí akce nebo před uplynutím sedmi dnů od uzavření smlouvy požadovat ani přijímat plnění odpovídající kupní ceně nabízeného výrobku anebo její části.
Další klamavá praktika
Česká obchodní inspekce odhalila též další z klamavých praktik společnosti Exen Trade s.r.o. Do kupních smluv totiž neuváděla datum jejího uzavření, což může mít za následek ztížení uplatnění práv na reklamaci výrobku, kdy spotřebitel nebude schopen s jistotou dopočítat končící lhůtu pro uplatnění svých práv. Takovým opomenutím je také ztížena pozice při ověřování dodržování povinnosti nepřijmout peníze (ani jejich část) ve lhůtě sedmi dnů od data uzavření smlouvy na předváděcí akci.
§ 20b zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele
(1) Prodávající, který v rámci organizované akce podle § 20 odst. 2 prodává výrobky nebo poskytuje služby, nesmí během této akce nebo před uplynutím lhůty sedmi dnů od uzavření smlouvy požadovat ani přijmout plnění odpovídající kupní ceně nabízeného výrobku nebo služby anebo její části. Zákaz uvedený v první větě se vztahuje i na zálohu na uhrazení ceny nebo jakýkoliv jiný poplatek. Tímto ustanovením nejsou dotčena ustanovení o odstoupení podle jiného právního předpisu 44).
(2) Porušení povinnosti podle odstavce 1 se považuje za závažný způsob porušení podmínek stanovených zvláštním právním předpisem ve smyslu živnostenského zákona.
Nedostatky v samotné pozvánce
Společnost, která si od České obchodní inspekce vysloužila pokutu převyšující 1 milion korun, chybovala také v samotné pozvánce. Chyběly na ní zákonem dané údaje, jako je úplná informace o časovém harmonogramu akce, identifikace výrobků a jejich ceny. Chybělo jméno a příjmení zástupce právnické osoby, která akci pořádá, ve dvou případech bylo dokonce na pozvánce uvedeno nesprávné jméno společnosti a nesprávné IČ.
Psali jsme: Další páky na podnikatele šmejdy. Ceny na letácích a zákaz prodeje přímo na akci