Do března se řešení najde. Problém je, že pokud někdo zaplatí nákup kartou (EET) a v zákonné lhůtě zboží vrátí, e-Shop vrací prachy na účet (bez EET). Takže v EET zůstává jakoby příjem, i když neexistuje.
Vyřešení je jednoduché: Všechny platby z e-shopu kartou přes rozhraní API automaticky zaslat na FU, nakydat jím to tam všechno !!!
V účetnictví si to povedeme řádně jak dosud, nenecháme si účetnictví rozkydat sprostým EET že. Pokud dodávka zboží proběhne je vše OK. Pokud neproběhne , ( důvod je vedlejší) , vše řádně proběhne v NAŠEM účetnictví (vrací se prachy na účet (bez EET). A FU TAM BUDE MÍT NAKYDANÉ CO CHCE, opravné doklady na BU stejně neřeší EET.
Ano, že pravice byla proti, protože politika, je hnus, ale pravičáci tudle blbost nevymysleli, vymyslel to Andrej s Bohoušem. Že Andrej neví, kolik druhů podnikání u nás máme a že i 46 dní před 1. březnem je stále spousta času na to integrovat EET do všech e-shopů, není chyba pravice, ale volů, co ho volili.
Tak v neumožnění placení kartou zrovna problém nevidím. Jednak na to máte právo, za druhé, nevidím problém v tom vybrat peníze v bankomatu a zaplatit v hotovosti, když budu vědět, že karty neberete. Navíc zrovna v ČR, kde většina lidí stále platí hotovostí (což je jedině dobře) to určitě nebude problém.
Tohle je výborný nápad, zejména když e-shop nemá v okruhu 100 km prodejnu, aby se mohlo platit v hotovosti. Existuje jen několik možností - objednat zboží jinde, kde karty berou nebo objednat ze zahraničí (např. e-Bay, Alliexpress atd)¨, v nejhorším platit dobírkou nebo - u živnostníků v místě obnovit barterové obchody, bez peněz. (např. já tě zadarmo ostříhám a ty mně daruješ 10 vajec) A bude vymalováno. Vracíme se - ale kam až ?
Ať žije Bureš a Ozubená Pleš se svými kumpány.
Jeden příklad z praxe za vše :
Zakazník zaplatí 100 000,- hotově v pokladně, tedy odesláno jako tržba do EET.
Později zákazník vrátí zboží za 100 000,- Kč. Ja nevracím peníze hotově ale převodem na jeho BU tedy bez EET.
Dobrý guláš, na FU mají vlastně neexistující tržbu která je v účetnictví vystornována opravným dokladem.
1.přijmu platbu kartou
2.tato platba se eviduje do eet
3.tato hotovost mi chybí v pokladně-musím si dát na tuto platbu pozor
4.do tržby ze svých peněz vložím tedy částku tržeb placených kartou
5.v dalších dnech mi přijde platba na účet.
6.tuto platbu musím zaevidovat jako platbu nepodléhající zdaněnní-je již v eet
7.ouiha,tato platba mi dojde snížená o poplatek bance
8.počkám,až mi přijde výpis o transakcích
9.smluvní poplatek dám do nákladů
10.ouha,on je bez DPH
Kde se stala chyba,soudruzi.Babo raď.
Jedná se teda pouze o platby kartou online?
Klasická platba převodem z účtu na účet do EET nespadá? Je to čistá průkazná transakce tak by neměla, ale začiná v tom být slušný zmatek. Mám malý eshop s možností platby převodem / dobírkou / hotově. Hotově zruším to je jasné (využilo 5 lidí za rok), ale dobírka a platba převodem by měly být OK bez EET nebo se mýlim?
PayPal, i když to v mnoha případech není technicky možné, spadá pod EET, dokonce je jmenován v metodice, viz:
http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf
"Platební brána-Paypal,PayU, PaySec, Google Checkout, Click2Pay -(služba, která umožňuje uskutečnit platbu plátce podnikateli za zboží nebo službu na internetu) se chová obdobně jako platba on-line kartou a podléhá evidenci tržeb.V prostředí platební brány v podstatě probíhá pouze autorizacea zúčtování transakce. Platbu přijímá prodejce zboží nebo služby, a pokud se u něho jedná o příjem z podnikání, bude účtenku vystavovat a údaje o příslušné tržbě posílat Finanční správě on, nikoliv provozovatel platební brány"
Stačí jeden odstavec a je vám jasné, že ten, kdo to psal, vůbec netuší, jak platební brány funguji.
Platební brána je jako bankovní účet. Číslo bankovního účtu na PayPalu je váš email. Pokud vám někdo pošle na váš email peníze (banka => pošle na číslo bankovního účtu, paypal => pošle na email paypalového účtu), není technicky možné toto evidovat přes EET. Nebo snad někdo dokáže evidovat v EET příchozí peníze na bankovní účet?
A co když příjmáte platby jen přes platební bránu? Např. za digitální zboží. A technicky není možné EET propojit s platební branou, protože platební brána nesplňuje parametry EET a samozřejmě nadnárodní společnosti provozující platební brántu je to úplně jedno.
Co vám pak zbude? Ústavní soud?
Představte si, že máte znalosti, máte zboží, máte zákazníky, ale jen kvůli neschopnosti, nevědomosti, hlouposti, nevzdělanosti, nadutosti a buranství některých státních úředníků příjdete o živobytí. To už je opravdu absurdní.
Víte a nejsmutnější na tom je, že si to necháme líbit. A to EET a platební brány je vrchol ledovce. ČR nemá skoro žádnou budoucí koncepci (čehokoliv), čerpání dotací z EU také vidíme jak probíhá (opět k ničemu. Stavíme Čapí hnízda, opravíme možná pár železničních tratí, kde ale nastavíme parametry pro rok 1980 a ne pro budoucnost, takže vlaky zase budou jezdit tak 70km/h), vydávají se absurdní zákony a před volbama se něco rozdá voličům - koblihy, důchodcům 100kč a je na další 4 roky klid.
To, že nás začíná předbíhat Slovensko, Lotyško a Litva už jsou dál a to i začínájí další republiky, které ani nemají takový potenciál jako my nikoho nezajímá, nikdo není zodpovědný. Společnost je lhostejná.
Mam mensi e-shop a platby kartou probihaji pres Gopay. Zakaznik zaplati kartou, ale penize dojdou na ucet Gopay. Pote mi spolecnost Gopay zasle penize prevodem. Takze vlastne platbu kartou vubec neprijmu. Podleha to EET jako platba kartou nebo nepodleha jako bankovni prevod a povinnost hlasit platbu ma spolecnost Gopay? Dekuji
Místo přemýšlení jak vyřešit tuto zhovadilost a jestli někdo je/není v právu či podvádí/nepodvádí, přemýšlejte o řešení. Ne, není to demonstrace ani volby, nezmění se jako obvykle nic. Do půl roku se vymyslí další hovadina a zase budete překopávat podnikání a řešit čím dál větší byrokracii a šmírování. Vaše peníze stát vyhází oknem, například na 10x předraženou zakázku na EET a stovky dalších zbytečných úředníků, které kvůli tomu musel nabrat.
Založit firmu v zahraničí je otázka maximálně pár dnů online a lze to vyřešit za 10-20 tisíc. Daníte mimo EU, neřešíte DPH, EET, MOSS, kontrolní hlášení ani další euronesmysly. Když je stát nenažraný, ať si přičte následky sám. Ostatně Google, Facebook, Microsoft, Amazon, banky či nadnárodní montovny v ČR většinu daní neplatí a ještě pobírají miliardové dotace, stejně jako náš ministr financí - proč bychom tedy měli platit my?
Přeji dost odvahy. Já už nemám chuť studovat nové zákony v jiné zemi. EET se nás dotkne při prodeji v kamenne prodejmě což je poměrně Pohoda , Máme účetní systém pohoda :) což je bez problému. Problém je karta a internet . Na stránkách MFCR Babiš píše, že doklad eet stačí předat v balíku se zbožím. Tak to neřeším:
„Platba kartou pod EET spadá. Sice jsou platby kartou stejně připsané na účet, ale z nějakého tajemného důvodu musí být v EET evidované."
Ten důvod není zas tak tajemný. Jde o analýzu dat při běžných způsobech platby v maloobchodě zboží a služeb, kam spadá i platba kartou, za účelem cílení kontrol EET. Ano, je pravda, že u e-shopů je poměrně standardním způsobem platby i převod z účtu na účet, který se neeviduje (resp. podnikatel může, pokud je to pro něj jednodušší). Ale to by byla zase výjimka…a křik, že?
„Teď to může fungovat tak, že zákazník v neděli zaplatí objednávku a eshop mu ji v pondělí zabalí, přiloží fakturu a pošle. S EET ale musí probíhat proces jinak - zákazník musí hned po platbě obdržet zálohovou fakturu a účtenku aby bylo co nahlásit do EET.“
Asi největší omyl ze všech. Pokud je zákazníkovi zasílána faktura papírově, samozřejmě že stačí, aby ji dostal s příslušnými EET náležitostmi (kódy apod.) Žádná zálohová faktura není potřeba. V okamžiku platby (kartou/Paypalem) je nutno zaevidovat a zákazník dostane svoji standardní fakturu standardní cestou, ať už emailem nebo papírově v balíčku.