Na malého, drobného si vždy došlápnou, to se nebojte. Viz známé přísloví: "Malá moucha v síti uvízne, ale velká ji prorazí". Pokud EET tleskáte, pevně věřím, že v tom budete pokračovat i po tom, co Vám místní hospodský zdraží pivo. Dojde k tomu, vím to, protože zrovna dokončuju sw pro malé hospůdky a ty informace mám. Polovina z lidí, co mám ve frontě na dodání sw, přemýšlí, že hospodu v obci pustí, přičemž v obci je jen jedna, drží ji hlavně kvůli sousedům, aby bylo kde chlastat. Většinou je to tak, že aby bylo kam jít na pivo, jeden štamgast dodá nepotřebný notebook, další dodá sw, malá hospoda na vesnici, kde se všichni znají, není na zbohatnutí. Tam se peníze neperou, ani netisknou.
Myslím, že když se nebude chlastat, bude to jen pozitivní...pro mě by alkohol nemusel existovat. A faktem je, že prostě někteří podnikatelé vůbec daně neplatí, naopak, nejvíce asi zaplatí zaměstnanci, těm se to strhne a nic nezmůžou...ta situace s drobnými neplatiči je léta neřešený problém...je to kategorie lidí, kteří daně neplatí, ale naopak často čerpají nejrůznější dávky a daňové bonusy...chápu sice, že každý nemůže být velkým továrníkem, ani není schopen pracovat pro jiného, ale na druhou stranu ochotně čerpá služby státu (školství, policie, hasiči, doprava, životní prostředí, údržba silnic atd.)
Pokud někdo neplatí, tak teď rozhodně nezačne, stačí udělat z nálevny "klub" a EET se vysmát. Připravíte stanovy, prokážete nějakou zájmovou činnost a je hotovo. Uzavřená společnost a kdo není členem, má vstup zakázán. Členem se přitom stanete rychle, stačí jednoduchý podpis. EET dopadne jen na normální živnostníky, z nichž mnozí při provozování hospody ještě chodí do práce. Tolik k tomu zdanění zaměstnanců - ono se těch malých hospodských většinou týká.
neni potreba jestlize ted hospodsky uctenku nedaval nebude ji davat ani pak a vite kolik bude mit uctenek co si lidi nevemou??? jemu staci vytisknout uctenka na kazde desate pivo treba :D
je to napalici jen buzerace poctivych a ti nepoctivi to stejne obejdou zbytecne vyhozene prachy!
Asi je všem normálním lidem jasné ,že celé EET je pouze kšeft
pro firmy dodávající poklady a pronajímající program.
600 000 subjektů x 450 Kč měsíčně - a vovovotom to je.
Nevybere se ani koruna navíc a pak se z toho po česku vycouvá.
Pouze chce Babiš a spol. rozeštvát lidi ,aby bonzovali atd.
Tak já nevím, ale do 2007-2008 se vybíralo řadově asi 10 x tolik. Pak přišla "optimalizace" daní a šlo to z 20 Mld na 2 Mldy ročně. Tak mě to teda vysvětlete čím to tak asi mohlo být. A to byly jen daně !! Bez zdravotního a důchodového pojištění. Prostě mi to hlava nebere. Zkrátka VŮL. Tak se ukažte !!! Vysvětlujte - páni podnikatelé.
Jednak dost živnostníků zkrachovalo nebo to omezilo, stačí se podívat, kolik třeba za ty roky zmizelo malých obchodníků, co jeli na živnost, pak jak už někdo psal, byla krize, která s tím souvisí. Jinak jaká "optimalizace" daní přišla? Paušály? Ty většina živnostníků nepoužívá, nevyplatí se to, protože mají skutečné náklady vyšší a ti co je používají, těch není zase tolik (různí programátoři, zprostředkovatelé apod.).
A taky dost podnikatelů začalo přecházet ze živností na společnosti, čili daně teď platí ve firmách a sami si jako jednatelé nebudou logicky vyplácet nějaké přehnané částky, aby platili daně podruhé, když už je odvádí ve firmě. Hodně se rozmohlo zaměstnávání na švarc systém, tam taky nejde o daň z příjmu i když na první pohled to může vypadat, že zase tolik podnikatelů neubylo. Zkus si to někdy spočítat, kolik musíš mít roční tržbu resp. konečný zisk, abys z toho pak nějakou daň platil po odečtení příslušných odečtů na sebe, děti a dalších. To už není žádná sranda se na tu částku dostat i když se ti daří poměrně slušně. Jinak odvádíš samozřejmě DPH (nebo pokud nejsi plátce tak si ji neodečítáš), zdravotní, sociální, silniční daň, různé poplatky za povinné věci atd. Pokud máš zaměstnance, tak platíš obrovské odvody za ně. Takže těch cca 15% daně z příjmu, které neplatíš, je z celkového hlediska naprosto nic, protože si to stát bohatě vybere jinde. Ale chápu, závistivé socky, co o tom neví nic, skáčou na Babišovy povídačky o zlodějích a 18 miliardách co se prý vyberou navíc. Nevybere se nic, spousta lidí skončí třeba s tím, že si k práci přivydělávají na ŽL protože jim ten opruz nebude stát za to a ještě se pak třepat, že dostanou pokutu za nějakou drobnost. Proč ty poctivko, kterou okrádáme, nejdeš za Babišem a nezeptáš se ho, kdy skončí s vyhazováním miliard ze státního rozpočtu? Tam je problém, ve výdajích, ne v pár hypotetických miliardách, co (prý) ulívají živnostníci... dokud neucpeš díry, poteče ti do lodi pořád voda, ať ji kýblíkem (EET) vyléváš povinně a furt.
Že by taková drobnost, jako byla minimální daň?
To byla Špidlovina, kdy živnostník, i když neměl dostatečný příjem, musel zaplatit přes osm tisíc korun jako daň za tu drzost, že podniká.
Asi jako by zaměstnanec s minimální mzdou a dvěma dětmi, který díky tomu neplatí žádnou daň z příjmu, na konci roku musel zaplatit daňový paušál za to, že si dost nevydělává.
Děkuji za připomínku. Ono to bylo s tím Špidlou hodně jinak:
https://www.novinky.cz/ekonomika/16177-podnikatele-budou-platit-minimalni-dan.html
- Nebyla to daň "přes 8 tisíc" pro živnostníky, ale minimální ZÁKLAD DANĚ ve výši poloviny průměrné mzdy. Což je, jak snad chápeš, úplně něco jiného.
- Snížení daní pro firmy z (Klausovských) 31% na 24%.
- Snížení daně z nemovitosti z (Klausovských) 5% na 3% (aby to Kalousek zvýšil na 4%.
- Zvýšení nezdanitelné částky na dítě.
(Až na to, že zaměstnanec tu daň jednoduše nemůže nezaplatit, tudíž tvůj příklad je zcela absurdní.)
"Až na to, že zaměstnanec tu daň jednoduše nemůže nezaplatit, tudíž tvůj příklad je zcela absurdní."
Jen na okraj - vzhledem ke slevně na dani (na poplatníka), která se týká všech, tedy OSVČ i zěměstnanců, cca 200 tis. zaměstnaců neplatí žádnou daň z příjmu fyzických osob také. A přibližně 600 tis. zaměstnanců ji má s jistotou nižší, než 1000 Kč měsíčně. (A vedle toho ještě "fšetci kradnú"... :-))
Slevu na dani na děti, případně na manželku/manžela, přitom pomíjím, ač zaměstnaci jí čerpají podstatně častěji než OSVČ (ty v případě jejího uplatnění nemohou běžně uplatnit výdaje procentem, čili výrazně se jim zvýší evidenční náročnost).
Vedle toho daně od OSVČ "vedlejších", kterých je cca 400 tis. z 900 tis., započítává finanční správa většinou jako daně odvedené zaměstnanci, protože to dodnes statisticky neumí u téhož člověka dost dobře rozlišit dle zdrojů. Při hodnocení odvedených daní připadajících na osobu však kalkuluje s veškerými OSVČ, případně podíl stanoví podle pomůcek (tj. pohledem z okna a účelem odhadu).
Další věc je, že pokud OSVČ dosáhne příjmů na úrovni cca 100 - 150 % průměrné mzdy a větších, většinou přechází na jinou formu podnikání, typicky založí s.r.o., jelikož to je zpravidla podstatně výhodnější z hlediska odvodů, a dále již ve statistikách figurují jako zaměstnanci. Jinak řečeno, vysokopříjmové osoby tvoří v mezi OSVČ poměrně malé procento a většinou nejde o živnostníky, ale o advokáty, notáře, lékaře a pod., kteří jsou zase z hlediska příjmů poměrně snadno kontrolovatelní, neb o tom co dělají má stát z podstaty věci větší než malý přehled.
vysvetlim velice jednoduse hromada mensich zivnstniku zkrachovala, nebo to diky prebujele birokracii zabalila a misto nich otevreli svoje obchody nadnarodni korporace se sidlem v danovych rajich a ti velci udelali to same zaregistrovali sidlo na Kypru a dani tam.... Takze jestli chcete hledat nejake dane hledejte tam! PS: to zadne EET NEZMENI Mozna se nakonec vybere min pac to dalsi hromada lidi zabali zbozi a sluzby kazdopadne pro kazdeho PODRAZI
Definujte "mírné zdražení" :-). Přítulkyně občas pomáhá jedné starší paní (cca 70 let), která má jako přivýdělek k důchodu (kolem 7,5 tis. Kč) malý krámek s korálky, knoflíky, vlnou a bazarovým oblečením, a to ve městě kolem osmi tisíc obyvatel. Denní tržby (nikoli zisk!) se jí pohybují mezi 50 až 1500 Kč, typicky ale kolem 500 Kč.To odpovídá, po odečtení nákladů, zdanitelnému příjmu z "podnikání" kolem 2 - 3 tis. měsíčně. Ročně obslouží, dle pečlivě ručně vedené "obchodní knížky", 350 - 450 zákazníků, s klesající tendencí. Internet ani počítač, natož tiskárnu, paní nemá, a to ani doma. Mobil používá důchodcovský ("Aligátor"), s předplacenou kartou.
Pro takovou "podnikatelku" je technicky i ekonomicky EET téměř konečná. Téměř píšu proto, že by se snad naučila pracovat třeba s připravovaným beztiskárnovým systémem "Malá pokladna", u kterého se předpokládá i možnost EET pomocí SMS. Ale vedle toho, že není jisté, zda to provozně zvládne, neb poslat SMS je s "revmatickými klouby docela složité, by ji roční paušál (platit se bude 99 Kč/měs.), spotřební materiál (tzv. kasabločky, s odkazem na umístění účtenky v internetu) a náklady na SMS vyšly asi na 2100 Kč za rok. Což je jednak částka zhruba srovnatelná s jejím měsíčním příjmem z "podnikání", a jednak to prezentuje náklady cca 5,25 Kč na zaúčtovanou položku.
Zejména ta posledná částka je zajímavá... Je to hodně, nebo málo? Když to promítne do ceny, bude to zdražení ještě mírné?
Možná by paní měla přestat dotovat pronajímatele, pokud není "ve vlastním" a zamířit třeba na net. S tím ji může pomoci vaše přítelkyně. Ale pokud paní chce být mezi lidmi, tak ji nezbývá nic jiného než se naučit s "moderní technikou" a nebo začít chodit do klubu seniorů, poklábosit do marketu.
Paní je pochopitelně ve vlastním. Z toho obratu co má by žádný nájem již neutáhla. A ten krámek má pro ni, vedle Vámi zmíněné sociální funkce, tedy kontaktu s lidmi, i význam ekonomický, neb i ten relativně malý výdělek navíc je cca čtvrtina až třetina jejího důchodu, což je docela znát. Obávám se, že toto by nějaký "klub seniorů" tak zcela nenahradil.
Jinak s tím internetem - u seniorky, která jen velmi matně tuší, že něco takového je, to si asi děláte legraci, že? A jen na okraj, jestli si myslíte, že e-shop je sám o sobě automatickou zárukou výdělku, tedy vyšších příjmů než nákladů, tak to opravdu není.
Teda člověče, vy budete asi uplný magor!
Opravdu vám přeji, abyste na takového pomatence, jako jste sám, ve věku té paní narazil. Zaráží mne trpělivost ViR, se kterou vám stále dokola vysvětluje zcela zřejmý příklad z reálného života, na což vy stále reagujete jen pomatenými tezemi, že si má paní zařídit eshop nebo aukční prodej. To je asi zadarmo (zřízení, provoz/obsluha) a asi se tím něco změní na problematice EET. Nehledě na to, že u daného sortimentu je cena dopravy ve většině případů daleko vyšší, než hodnota/cena prodávaného - tudíž je taková myšlenka obecně "na hlavu". Je mi z existence takových, jako vy, hodně smutno.
Tak si nejsem jistý, jestli zde ještě hovoříme o podnikání, nebo o charitě, sociálním začleňování a dobročinnosti.
Otázka také je, zda chceme kašlat na daňové podvody kvůli tomu, aby několik málo paní "přišlo mezi lidi" a mělo menší přivýdělek k důchodu. A to bych chtěl slyšet od tebe, tvůj názor, opravdu to chceš?
1. EET je zdroj dat pro soudruha STBaka Babise. Zrovna tady na Lupe si nebudeme delat iluze o zabezpeceni ruznych "zabezpecenych" dat. A jeji nasladne cene na trhu.
1.a) Vse ostatni je jen pohodlna kamuflaz a zastiraci manevr na jeho dalsi fantasticke zdimani verejnych penez. Tim druhym, avsak aktualne objemem dulezitejsim je:
2. Soudruh Babis konfident STB si tim medialne zakryva cerpani ESF, zemedelskych dotaci, technologickych podpor a danovych ulev pro jeho Agrofert & friends.
3. Last but not least, Bures nadherne manipuluje s davem a vytvari tridniho nepritele, tu zivnostnik, tam cikan (a pak rychle obrati), tamhle korupcnik a v neposledni rade nejvetsi zlorad Kalousek (zajimave, kdyby na nej neco mel, uz by to urcite pouzil, ale protoze nic nema, drzi pod krkem jen CSSDaky).
Pane šéfredaktore, nevím jak jste v rejstříku Milana Lustiga hledali, nicméně mně stačily cca tři minuty na zjištění, že Hospůdka u Majdy, Vápenice 29, Prostějov, je provozovna Evy Lustigové, nar. 1938, v této provozovně je odpovědný zástupce od 9.6.2016 Magda Lustigová, nar. 1970, a před ní tuto funkci/roli zastával Milan Lustig, nar. 1963. Vzhledem ke shodnému bydlišti obou posledně jmenovaných, plus dalším indiciím v rejstříku, tedy usuzuji, že se jedná o spolupracující osoby v rámci rodiny, a v takovém případě nemusí mít Milan Lustig vlastní živnostenské oprávnění...
Jinak bych osobně neviděl problém v tom, že by byla v rámci zprůhlednění na účtence uvedena i výše nákladů na evidenci hotovostní či karetní transakce a zahrnuta do ceny. Samozřejmě i s patřičnou DPH! Jde hlavně o správnou formulaci, respektive pojmenování toho, co mi tou položkou zákazník vlastně platí.
Nejvíc o poctivosti řvou ti, co se pak hned mezi dveřma ptají "kolik to bude bez papíru". Nehledě na to, že to, že někdo nevydá účtenku, neznamená, že tržbu nezahrne do celkového příjmu, ale to je už pro tebe asi moc složitá situace. Navíc pokud nejsi plátce DPH, tak ani nemáš povinnosti účtenky vydávat, pouze na vyžádání zákazníkem. K tomu vyžádání asi tolik - fakturu po mě chce zákazník pouze tehdy, když nakupuje pro organizaci nebo firmu, jinak to nikdo nechce. Přiznávám všechny tržby, nestojí mi za to, nějak přemýšlet, co přiznám, co ne a proč. Přesto jsem proti EET, protože nic nepřináší, pouze zvýšené náklady a hlavně administrativu a hrozby pokut za naprosté banality. Podobně jako kontrolní hlášení.
Jinak i když někdo nepřizná příjem, nikoho neokrádá. Naprostá většina ty peníze stejně pošle dál do oběhu, takže stát si tu daň akorát vybere jinde a dostane ji ještě dříve, než za pár měsíců z daňového přiznání. To už je ovšem úplně nad chápání vás "poctivých a obyčejných" lidí, že ty peníze neskončí nikde pod polštářem. Vy tak akorát vidíte "zloděje", který si odečte auto z daní a má ho tak "zadarmo" :-D
"Jinak i když někdo nepřizná příjem, nikoho neokrádá. Naprostá většina ty peníze stejně pošle dál do oběhu, takže stát si tu daň akorát vybere jinde a dostane ji ještě dříve, než za pár měsíců z daňového přiznání. "
Tohle by se mělo dostat do učebnic ekonomie a psychologie. A taky mytematiky.
Bože! Do čeho jsi to dal "rozum"!
elementary, dear watson.
do státního rozpočtu plyne z daně z příjmů pouhých 7% - naprostá většina příjmů státního rozpočtu je z DPH a pak ze sociálního pojištění. ale EET se týká jen daně z příjmů. třeba třetina živnostníků vůbec nepracuje s hotovostí, takže je EET nezajímá. taky velcí živnostníci, co mají více zaměstnanců - těm podnikatel nemůže říci aby podváděli, protože by byl od svých zaměstnanců vydíratelný - takže ti již dnes přiznávají své příjmy. další velká část živnostníků má prodejny, které prodávají hmotné zboží, a zákazníci paragon kvůli záruce chtějí - a i kdyby podváděli a nedávali by vytištěné paragony do účetnictví, hromadilo by se jim fiktivně neprodané zboží na skladě, což na sebe prásknou na berňák s první uzávěrkou, tohle taky nejde.
zbývají tedy ty populární hospody. kolik na ně zbývá daní, z tech sedmi procent státní kasy? jeden procentní bod? i dnes však musí hospodští vydávat paragony a i dnes na ně může přijít kontrola. kolik tedy hospodští můžou ukrást? půlku? tj EET může z 1% ušetřit polovinu, takže se bavíme o půl promile státního rozpočtu? to kdyby EET pochytalo úplně všechny dosavadní neplátce daně z příjmu.
Zkrátka: daně ať platí jiní.
Nakonec, jestliže má kolega představu (zajímavější nežli ta tvoje prostinká, mnohokrát odmeldovaná na všech ideoškoleních anarchistů), že daňová soustava je jakási hra, kde se potřebného výsledku dosáhne tím, že bankocetle v jakémsi nedefinovaném období projde státní kasou, a ještě něž se tak stane tak nadělá spoustu štěstí jinde, tudíž je žádoucí aby se tak stalo co nejdéle... tudíž ideálem je neplatit daně vůbec... tak to potom je mezi vámi děfčaty je možný jakýkoli myšlénkový pochod .
Nesouhlasím, ale lepší to už s vámi nebude.
to jste bohužel nepochopil.
daňová soustava je jakási hra, kde bankocetle v jakémsi nedefinovaném období projde státní kasou, a tím z ní zmizí 2/3 na správu a obsluhu tohoto systému.
ostatně, i šimpanz pochopí, kolik škody nadělá nenamarkovaný guláš, a kolik škody natropí miliardové odpustky na daních anofertu, nebo stovky miiard jeho dotací. z vašich peněz, s dovolením ...
Pokud by někdo opravdu okrádal a bylo to výnosné, věřte tomu, že pořídí pokladnu, bude v tom pokračovat a rozhodně nebude křičet.
Má k tomu dostatek možností, neboť jidlo odnesené s sebou EET nepodléhá a má tedy možnost pokračovat v tom co dělal ještě 2 roky.
Pouze musí zaplatit onu pokladnu a její provoz.
Obávám se,že nejvíce křičí ti , kteří jsou na hranici rentability a toto je pro ně další klacek pod nohy.
to je tak, když eet komentuji blbci, jejichž jedinou účetní kvalifikací je závist. maloprodej (žvýkačky přes pult, jídlo do ešusu) se do eet hlásí až od ledna 2018, i když probíhá v hospodě. takže všechny restaurační kasy mají tlačítko "nefiskalizovat", které vytištěnou účtenku nenahlásí do eet. i po roce 1918 ale hospoda bude muset umět přijmout platbu na fakturu převodem na účet, takže nulítko zůstane.
nikde jsem nenapsal at daně platí jiní.
jen tvrdím, že podnikatel, nebo připodnikávatel po odpolednách, který vydělá málo a na víc nestačí, a vejde se do nezdanitelného minima a neplatí žádné daně - by neměl mít horší podmínky než zaměstnanec za základní mzdu, který vydělá málo a na víc nestačí, a vejde se do nezdanitelného minima a neplatí žádné daně.
Takže ty si neuvedomuješ, co jsi napsal. Pravda, ne přímo těmito slovy, ale tohle je přesně smysl tvých mnoha vět.
"jen tvrdím, že podnikatel, nebo připodnikávatel po odpolednách, který vydělá málo a na víc nestačí, a vejde se do nezdanitelného minima a neplatí žádné daně - by neměl mít horší podmínky než zaměstnanec za základní mzdu, který vydělá málo a na víc nestačí, a vejde se do nezdanitelného minima a neplatí žádné daně."
To by jistě neměl mít. On snad někdo tvrdí, že by to tak mělo být? Zároveň já ale nevidím důvod, proč by měl být "podnikatel" zvýhodněný. Všem rovný přístup a podmínky.
Což ty takto nikde doslova nepíšeš, že to odmítáš, ale přesto je to smyslem tvých příspěvků. To je jako mít jedno vejce a dva chlapce. Ty tvrdíš, že Petr nesmí zůstat bez vajíčka, a já tě upozorňuji, že to znamená že Pavel bude o hladu. Na což ty oponuješ, že jsi neřekl, že Pavel bude o hladu.
prejdu "po roce 1918"
"hospoda bude muset umět přijmout platbu na fakturu převodem na účet" nejak mi neni jasne, proc by platba prevodem na ucet mela figurovat v uctenkove pokladne, aby bylo potreba nulitko
to cisnik s kasirtaskou stoji u pokladny s vypisem z banky a zauctovava platby?
"nejak mi neni jasne, proc by platba prevodem na ucet mela figurovat v uctenkove pokladne, aby bylo potreba nulitko ... to cisnik s kasirtaskou stoji u pokladny s vypisem z banky a zauctovava platby?"
Číšník určitě s kasírtaškou a výpisem z účtu u pokladny nestojí... Ale ve větším než nepatrném množství (větších) hospod to funguje tak, že se otevře účet na hosta/stůl, a vše co se vydá z kuchyně či z výčepu/baru na plac se položkově zaúčtuje.
Když přijde na placení, může host zaplatit hotově, kartou, stravenkou nebo, např. bezhotovostně placeným voucherem, třeba od zaměstnavatele, či z cestovky. A častá je kombinovaná platba, což musí personál a kasa při placení účtu a vyúčtování umět rozlišit. Samostatná "účtenková pokladna" je chiméra. Když už někde ten pokladní systém je, prochází jím samozřejmě všechno, co jde v restauraci hostům i přes ulici.
Přítel dcery jeden čas provozoval restauraci v centru Prahy a měl smlouvu s několika cestovkami, plus dvěma podniky v sousedství. Takový smluvní partner (cestovka, podnik) běžně platil fakturou (někteří předem, někteří dodatečně), a hosté/turisté ( většinou přišel celý zájezd) jen číšníkovi odevzdali voucher, prokazující nárok na bezhotovostně hromadně zplacené jídlo, ve variantách dohodnutých s CK, plus třeba na jedno pivo či nealko a kávu.
Co bylo konzumováno navíc platili hosté "cash" nebo kartou, přičemž poměr mezi hotovostí a bezhotovostí byl účet od účtu a host od hosta velmi různý. Nicméně ve výsledku to bylo tak, že z kuchyně a výčepu/baru vstoupilo do pokladního systému jídlo a pití v nějaké ceně, po položkách rozepsané na účtence. A na účtence bylo rozepsáno i to, jaká částka byla jakým způsobem uhrazena. A proti té ceně musela sedět hotovost v kase i stravenky v kase, platby kartou i bezhotovost, k níž se vázaly vouchery (jako stvrzenky o čerpání služby proti úhradě převodem, nikoli jako standardní cenina). Čili máte-li pokladní systém, zaznamenává zpravidla i zboží, vydané proti bezhotovostní platbě (jinak by zase neseděl sklad). To ovšem musíte z podstaty fungování EET ze sumy evidovaných hotovostních tržeb průhledným způsobem vyloučit, jelikož by tytéž tržby pak byly v účetnictví, resp. při porovnání bankovních výpisů a tržeb dle EET, evidovány vlastně dvakrát.
omyl,pokud jde spropitné zaměstnancům,do eet nespadá.
se divím,že ještě nespočítali,kolik se na dýškách vlastně dá,nezdaněné miliardy-pan ministr by z toho neměl spát.no oni to nějak dořeší.
myslím že v tom mongolsku už to mají nějak ošetřené ,tak vyrazí do ulanbátaru.nebo prý vznikla v africe nějaká nová republika,tam už jsou určitě dál.
Je to jednoduché. Já podnikám. Daně platím tak jak mám a nesnažím se hledat žádné kličky ani různé daňově odepisovací manévry. EET se vůbec nebojím, protože kromě těch pár korun co musím zainvestovat se pro mne nic nezmění a výdělky budu mít pořád stejné. A to že trošku zainvestuju do EET? Vadí neříkám, že ne, ale už jsem prodělal mnohem více peněz a tohle mě přeci nemůže rozházet.
Prostě kdo okrádá na daních ten si stěžuje a hledá milion důvodů proč ne. Kdo podniká poctivě nemusí se ničeho bát.
Každý má dluhy, drahé káry a hypotéky. Pokud nebude okrádat na daních musí si ty peníze vzít od zákazníků, protože ty pohledávky nějak zaplatit musí.
mne se EET netyka, ale chapu, ze pro vetsinu drobnych zivnostniku to neni jen par korun za EET pokladnu a instalaci a spolehlivy internet ono taky to cele nastavit a udrzovat ve funkcnim stavu neni zrovna prace na 5 minut budou si na to muste najmout firmu a nekoho kdojim bude delat 24/7 servis kdyz se neco pokazi jsou to mozna ve srovnani s ostatnima nakladama male polozky, ale to je jedno z druhym nedavno si museli najmout ucetni (nebo stavajici vice zaplatit) protoze musi odevzdavat kontrolni hlaseni letos toto priste tamto a kdyz to vsechno sectete dohromady nenito zanedbatelna castka a vse je slozitejsi komplikovanejsi a to uplne zbytecne jen proto aby zivnostnici nahrazovali stat kterej si to neumi/NECHCE skontrolovat sam. To je proste furt neco sama birokracie a ti velci ti maji danove prazdniny, EU dotace a to ucetnictvi pohoda klidecek to se dela na Kypru.....
Jenže...Svět je už dávno "digitální". Když se zeptáte drobných živnostníků, kteří si stěžují, že nemají zákazníky, jestli třeba nemíní zavést platbu kartou, tak se na vás podívají s odmítnutím, že přece nebudou odvádět 2-3% bance. Už jim nevysvětlíte, že lidé o to více utratí, protože nevidí reálné peníze v ruce a ty jednotky procent rozpustí v nepatrném navýšení cen. Doba si vyžaduje změnu.
Boží prostoto! Tím, že z každé platby odevzdáš 2-3%, tím žádné nové disponibilní peníze k útratě nevznikají. Ba naopak, o 2-3% jich "proteče" přes účet/pokladnu obchodníka méně.
Jediné, co tím lze dosáhnout je, že se změní časový průběh utrácení v průběhu měsíce - což ovšem obchodníkovi nepomůže.
To jen dokazuje, že mnozí obchodníci nejsou žádné velké hlavy. Zrovna nedávno jsem platil asi 12,5 tisíce. Obchodník se ptal, když viděl kartu, jestli nemám hotovost. No měl jsem, ale proč bych to dělal, když mi za platbu v hotovosti nic nenabídl, a z karty jsem měl 2% vratku? Kdyby mi ty 2% nabídl, souhlasil bych. Neudělal to.
To se ta karta tomu "digitálnímu" člověku vyplatila.
Kamarád provozuje chovatelské potřeby. Se zavedením platebního terminálu se mu, světe div se, zvýšil počet zákazníků, kteří utrácí vyšší částky. Stejnou situaci zažil známý provozující lepší restauraci. Je to o psychologii. Takže to zřejmě funguje. Podobně jako zákaznické karty. Pokud jde o placení, tak je nejhorší morálka mezi "podnikateli" navzájem. Hlavně ve vztahu velko - maloobchod. Platícím maloobchodníkům "na ruku" velkoobchodníci neposkytují automaticky slevy, které dávají těm na fakturu se špatnou platební morálkou(dlužníkům). Takže EET beru i jako nástroj k narovnání morálky a nejen platební.
To jakože v té lepší restauraci sním místo jednoho dva řízky? Bo je to o psychologii?
To ať se na mě nikdo nezlobí, ale nedám. A nevěřím, že by to dělal někdo jiný. Věřím jen, že to prodejci vykládají.
Ale jinak souhlas, to chování podnikatelů se příčí zdravému rozumu. No, mám zkušenost, že čím chudší člověk, tím menší pravděpodobnost, že budou problémy s placením faktury. A co jsem se bavil, nejen já má tu zkušenost. Vysvětluji si to tím, že chudý člověk ví, jaké problémy má když nedostane peníze, se kterými počítá. Bohatší na to kašle. Zajímavé je, že to platí úplně stjně pro ty co bohatství předstírají, i ty co ho doopravdy mají.
Povzdech je na místě. Jen doufám, že nepodnikáš. Není jen jedna sorta zákazníků. Musíš se přizpůsobit ty jako podnikatel, ne zákazník. Třeba i těmi tvými stravenkami, ze kterých tratíš často i více na poplatcích, než za tebou nepreferovanou kartu. Pokud jsme u stravenek, tak kam půjde utrácet člověk se stravenkami od zaměstnavatele. K někomu, kdo je bere a nebo ke konkurenci za vlastní? Připomínáš mi typického českého rádoby podnikatele, který nadává, že se zákazníci nehrnou a sám pro to nehne ani prstem, jen vyplakává všude, kam přijde.
Ty jsi moc rozumu nepobral. Pokud bych podnikal, tak podle tebe špatně,tudíž pro tebe slabá konkurence, tudíž bys měl být naopak rád. Nebo na mě vychrlíš debilní heslo "my konkurenci vítáme a těšíme se na ni"?
Stravenky... trolluješ, nebo nepoznáš ironii? Já se obávám, že to druhé. Skoro si jsem jistý.
A ještě si rýpnu: podle tvé "stravenkové teorie" by neměly existovat jiné podniky, nežli "polední meníčkovo stavenkové". Například takový Pohlrajchův Imperial by podle tvých teorií neměl vůbec fungovat. Bez stravenek. Ale ani pivní putyky, vždyť přeci jistě se nějaká najde, kde ti nalijí za stravenku, tudíž ty ostatní bez toho být nemohou. Mohou.
Já nadávám? Proboha na co a na koho? Zatím jen nad tebou žasnu.
A jak tě tak čtu, tak posloužím jedním moudrem. Pravil ho člověk ze spolupracující firmy: "Lidi se dodnes nenaučili odmítat zakázky". Pravil to před asi 15-ti lety, ale na platnosti se nic nezměnilo, a neplatí to jen pro zakázky, ale i pro zboží podomních obchodníků a další. Lidi se opravdu neobtěžují spočítat, jestli se jim brát cokoli s kým kdo přijde vyplatí... čehož ty jsi důkazem.
No, když jsem to před časem řešil s vedoucí vesnické prodejny Jednoty, a to po té, co u nich podnik zavedl platby kartou přesně s tímto tvrzením (že lidé víc utratí, neb to podnikovým managerům řekl soudruh manager z banky), tak se paní z prodejny smála, že to je a současně není pravda.
Reálně prý totiž došlo pouze k té změně, že se zvýšila cena účtovaná u jednotlivých nákupů, pokud byly placeny kartou, jak slibovali bankéři. A také se prodalo (pokud bylo) více zboží, které bylo ve slevových akcích. Ale pro změnu klesl celkově počet nákupů. A měsíční, resp. kvartální, tržby zůstaly zhruba na stejné výši.
Diskuze byla zakončena závěrem, že těm stále stejným lidem, kteří ve vsi s necelými pěti stovkami obyvatel do té prodejny chodí, přeci na účty a do peněženek nikdo žádné peníze nepřisype, takže nemohou v té jediné prodejně Jednoty víc utratit. Jediný rozdíl tedy je, že pokud je v obchodě výhodné zboží, jehož pořízení nebylo při tom konkrétním nákupu plánováno, není obvykle až takový problém při platbě kartou plány změnit, byť v peněžence není hotovost.
Ovšem zákazníkovi na omezeném trhu ta hodnota z účtu či peněženky prostě ubyde, takže zase nekoupí něco jiného. A "přespolní" zákazník, jako turista a pod., přijde a nakoupí úplně stejně nahodile, jako dříve.