Vlákno názorů k článku Poplatek 5 Kč za účtenku. Údajně první hospodský se už předem bouří proti #EET od Perse - Asi je všem normálním lidem jasné ,že celé...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 10. 2016 18:49

    Perse (neregistrovaný)

    Asi je všem normálním lidem jasné ,že celé EET je pouze kšeft
    pro firmy dodávající poklady a pronajímající program.
    600 000 subjektů x 450 Kč měsíčně - a vovovotom to je.
    Nevybere se ani koruna navíc a pak se z toho po česku vycouvá.
    Pouze chce Babiš a spol. rozeštvát lidi ,aby bonzovali atd.

  • 27. 10. 2016 21:01

    Vůl (neregistrovaný)

    Tak já nevím, ale do 2007-2008 se vybíralo řadově asi 10 x tolik. Pak přišla "optimalizace" daní a šlo to z 20 Mld na 2 Mldy ročně. Tak mě to teda vysvětlete čím to tak asi mohlo být. A to byly jen daně !! Bez zdravotního a důchodového pojištění. Prostě mi to hlava nebere. Zkrátka VŮL. Tak se ukažte !!! Vysvětlujte - páni podnikatelé.

  • 27. 10. 2016 21:23

    stamgast (neregistrovaný)

    ono tehdy kupoval člověk obyčejný počítač za 40k, dnes za něj nedá víc než 10k. platy nevyrostly stejně, jako vystoupaly náklady firem a životní náklady.

  • 27. 10. 2016 22:44

    Tom (neregistrovaný)

    Tak v prvé řadě byla v té době krize. Pokud jste ji jako zaměstnanec nepocítil, neznamená to, že ji nepocítili podnikatelé.

  • 29. 10. 2016 0:23

    T. (neregistrovaný)

    Jednak dost živnostníků zkrachovalo nebo to omezilo, stačí se podívat, kolik třeba za ty roky zmizelo malých obchodníků, co jeli na živnost, pak jak už někdo psal, byla krize, která s tím souvisí. Jinak jaká "optimalizace" daní přišla? Paušály? Ty většina živnostníků nepoužívá, nevyplatí se to, protože mají skutečné náklady vyšší a ti co je používají, těch není zase tolik (různí programátoři, zprostředkovatelé apod.).
    A taky dost podnikatelů začalo přecházet ze živností na společnosti, čili daně teď platí ve firmách a sami si jako jednatelé nebudou logicky vyplácet nějaké přehnané částky, aby platili daně podruhé, když už je odvádí ve firmě. Hodně se rozmohlo zaměstnávání na švarc systém, tam taky nejde o daň z příjmu i když na první pohled to může vypadat, že zase tolik podnikatelů neubylo. Zkus si to někdy spočítat, kolik musíš mít roční tržbu resp. konečný zisk, abys z toho pak nějakou daň platil po odečtení příslušných odečtů na sebe, děti a dalších. To už není žádná sranda se na tu částku dostat i když se ti daří poměrně slušně. Jinak odvádíš samozřejmě DPH (nebo pokud nejsi plátce tak si ji neodečítáš), zdravotní, sociální, silniční daň, různé poplatky za povinné věci atd. Pokud máš zaměstnance, tak platíš obrovské odvody za ně. Takže těch cca 15% daně z příjmu, které neplatíš, je z celkového hlediska naprosto nic, protože si to stát bohatě vybere jinde. Ale chápu, závistivé socky, co o tom neví nic, skáčou na Babišovy povídačky o zlodějích a 18 miliardách co se prý vyberou navíc. Nevybere se nic, spousta lidí skončí třeba s tím, že si k práci přivydělávají na ŽL protože jim ten opruz nebude stát za to a ještě se pak třepat, že dostanou pokutu za nějakou drobnost. Proč ty poctivko, kterou okrádáme, nejdeš za Babišem a nezeptáš se ho, kdy skončí s vyhazováním miliard ze státního rozpočtu? Tam je problém, ve výdajích, ne v pár hypotetických miliardách, co (prý) ulívají živnostníci... dokud neucpeš díry, poteče ti do lodi pořád voda, ať ji kýblíkem (EET) vyléváš povinně a furt.

  • 31. 10. 2016 11:25

    Veterán (neregistrovaný)

    Že by taková drobnost, jako byla minimální daň?
    To byla Špidlovina, kdy živnostník, i když neměl dostatečný příjem, musel zaplatit přes osm tisíc korun jako daň za tu drzost, že podniká.
    Asi jako by zaměstnanec s minimální mzdou a dvěma dětmi, který díky tomu neplatí žádnou daň z příjmu, na konci roku musel zaplatit daňový paušál za to, že si dost nevydělává.

  • 31. 10. 2016 12:05

    * (neregistrovaný)

    Děkuji za připomínku. Ono to bylo s tím Špidlou hodně jinak:

    https://www.novinky.cz/ekonomika/16177-podnikatele-budou-platit-minimalni-dan.html

    - Nebyla to daň "přes 8 tisíc" pro živnostníky, ale minimální ZÁKLAD DANĚ ve výši poloviny průměrné mzdy. Což je, jak snad chápeš, úplně něco jiného.
    - Snížení daní pro firmy z (Klausovských) 31% na 24%.
    - Snížení daně z nemovitosti z (Klausovských) 5% na 3% (aby to Kalousek zvýšil na 4%.
    - Zvýšení nezdanitelné částky na dítě.

    (Až na to, že zaměstnanec tu daň jednoduše nemůže nezaplatit, tudíž tvůj příklad je zcela absurdní.)

  • 31. 10. 2016 15:16

    ViR

    "Až na to, že zaměstnanec tu daň jednoduše nemůže nezaplatit, tudíž tvůj příklad je zcela absurdní."

    Jen na okraj - vzhledem ke slevně na dani (na poplatníka), která se týká všech, tedy OSVČ i zěměstnanců, cca 200 tis. zaměstnaců neplatí žádnou daň z příjmu fyzických osob také. A přibližně 600 tis. zaměstnanců ji má s jistotou nižší, než 1000 Kč měsíčně. (A vedle toho ještě "fšetci kradnú"... :-))

    Slevu na dani na děti, případně na manželku/manžela, přitom pomíjím, ač zaměstnaci jí čerpají podstatně častěji než OSVČ (ty v případě jejího uplatnění nemohou běžně uplatnit výdaje procentem, čili výrazně se jim zvýší evidenční náročnost).

    Vedle toho daně od OSVČ "vedlejších", kterých je cca 400 tis. z 900 tis., započítává finanční správa většinou jako daně odvedené zaměstnanci, protože to dodnes statisticky neumí u téhož člověka dost dobře rozlišit dle zdrojů. Při hodnocení odvedených daní připadajících na osobu však kalkuluje s veškerými OSVČ, případně podíl stanoví podle pomůcek (tj. pohledem z okna a účelem odhadu).

    Další věc je, že pokud OSVČ dosáhne příjmů na úrovni cca 100 - 150 % průměrné mzdy a větších, většinou přechází na jinou formu podnikání, typicky založí s.r.o., jelikož to je zpravidla podstatně výhodnější z hlediska odvodů, a dále již ve statistikách figurují jako zaměstnanci. Jinak řečeno, vysokopříjmové osoby tvoří v mezi OSVČ poměrně malé procento a většinou nejde o živnostníky, ale o advokáty, notáře, lékaře a pod., kteří jsou zase z hlediska příjmů poměrně snadno kontrolovatelní, neb o tom co dělají má stát z podstaty věci větší než malý přehled.

  • 31. 10. 2016 14:38

    tom (neregistrovaný)

    vysvetlim velice jednoduse hromada mensich zivnstniku zkrachovala, nebo to diky prebujele birokracii zabalila a misto nich otevreli svoje obchody nadnarodni korporace se sidlem v danovych rajich a ti velci udelali to same zaregistrovali sidlo na Kypru a dani tam.... Takze jestli chcete hledat nejake dane hledejte tam! PS: to zadne EET NEZMENI Mozna se nakonec vybere min pac to dalsi hromada lidi zabali zbozi a sluzby kazdopadne pro kazdeho PODRAZI

  • 2. 11. 2016 9:28

    PP (neregistrovaný)

    Samozřejmě že podraží, ale hlavně díky možnosti to zdražení na někoho hodit...V tomto případě Babiše. Při minulé změně DPH nezdražovali o jednotky procent, ale desítky. Byť neměli zvýšené náklady, jako v případě EET, kdy bych mírné zdražení toleroval.

  • 2. 11. 2016 22:40

    ViR

    Definujte "mírné zdražení" :-). Přítulkyně občas pomáhá jedné starší paní (cca 70 let), která má jako přivýdělek k důchodu (kolem 7,5 tis. Kč) malý krámek s korálky, knoflíky, vlnou a bazarovým oblečením, a to ve městě kolem osmi tisíc obyvatel. Denní tržby (nikoli zisk!) se jí pohybují mezi 50 až 1500 Kč, typicky ale kolem 500 Kč.To odpovídá, po odečtení nákladů, zdanitelnému příjmu z "podnikání" kolem 2 - 3 tis. měsíčně. Ročně obslouží, dle pečlivě ručně vedené "obchodní knížky", 350 - 450 zákazníků, s klesající tendencí. Internet ani počítač, natož tiskárnu, paní nemá, a to ani doma. Mobil používá důchodcovský ("Aligátor"), s předplacenou kartou.

    Pro takovou "podnikatelku" je technicky i ekonomicky EET téměř konečná. Téměř píšu proto, že by se snad naučila pracovat třeba s připravovaným beztiskárnovým systémem "Malá pokladna", u kterého se předpokládá i možnost EET pomocí SMS. Ale vedle toho, že není jisté, zda to provozně zvládne, neb poslat SMS je s "revmatickými klouby docela složité, by ji roční paušál (platit se bude 99 Kč/měs.), spotřební materiál (tzv. kasabločky, s odkazem na umístění účtenky v internetu) a náklady na SMS vyšly asi na 2100 Kč za rok. Což je jednak částka zhruba srovnatelná s jejím měsíčním příjmem z "podnikání", a jednak to prezentuje náklady cca 5,25 Kč na zaúčtovanou položku.

    Zejména ta posledná částka je zajímavá... Je to hodně, nebo málo? Když to promítne do ceny, bude to zdražení ještě mírné?

  • 3. 11. 2016 10:41

    PP (neregistrovaný)

    Možná by paní měla přestat dotovat pronajímatele, pokud není "ve vlastním" a zamířit třeba na net. S tím ji může pomoci vaše přítelkyně. Ale pokud paní chce být mezi lidmi, tak ji nezbývá nic jiného než se naučit s "moderní technikou" a nebo začít chodit do klubu seniorů, poklábosit do marketu.

  • 3. 11. 2016 14:35

    ViR

    Paní je pochopitelně ve vlastním. Z toho obratu co má by žádný nájem již neutáhla. A ten krámek má pro ni, vedle Vámi zmíněné sociální funkce, tedy kontaktu s lidmi, i význam ekonomický, neb i ten relativně malý výdělek navíc je cca čtvrtina až třetina jejího důchodu, což je docela znát. Obávám se, že toto by nějaký "klub seniorů" tak zcela nenahradil.

    Jinak s tím internetem - u seniorky, která jen velmi matně tuší, že něco takového je, to si asi děláte legraci, že? A jen na okraj, jestli si myslíte, že e-shop je sám o sobě automatickou zárukou výdělku, tedy vyšších příjmů než nákladů, tak to opravdu není.

  • 3. 11. 2016 15:10

    PP (neregistrovaný)

    Proto jsem zmínil vaši drahou polovičku, která by ji třeba zastoupila na netu. Neexistují jen e-shopy. Dost lidí prodává na Aukru a jíných portálech. Je to o změně myšlení. Když něco chci, musím pro to něco udělat.

  • 8. 11. 2016 9:05

    Chjo (neregistrovaný)

    Teda člověče, vy budete asi uplný magor!
    Opravdu vám přeji, abyste na takového pomatence, jako jste sám, ve věku té paní narazil. Zaráží mne trpělivost ViR, se kterou vám stále dokola vysvětluje zcela zřejmý příklad z reálného života, na což vy stále reagujete jen pomatenými tezemi, že si má paní zařídit eshop nebo aukční prodej. To je asi zadarmo (zřízení, provoz/obsluha) a asi se tím něco změní na problematice EET. Nehledě na to, že u daného sortimentu je cena dopravy ve většině případů daleko vyšší, než hodnota/cena prodávaného - tudíž je taková myšlenka obecně "na hlavu". Je mi z existence takových, jako vy, hodně smutno.

  • 3. 11. 2016 14:22

    * (neregistrovaný)

    Tak si nejsem jistý, jestli zde ještě hovoříme o podnikání, nebo o charitě, sociálním začleňování a dobročinnosti.

    Otázka také je, zda chceme kašlat na daňové podvody kvůli tomu, aby několik málo paní "přišlo mezi lidi" a mělo menší přivýdělek k důchodu. A to bych chtěl slyšet od tebe, tvůj názor, opravdu to chceš?

  • 7. 11. 2016 17:38

    prd (neregistrovaný)

    1. EET je zdroj dat pro soudruha STBaka Babise. Zrovna tady na Lupe si nebudeme delat iluze o zabezpeceni ruznych "zabezpecenych" dat. A jeji nasladne cene na trhu.

    1.a) Vse ostatni je jen pohodlna kamuflaz a zastiraci manevr na jeho dalsi fantasticke zdimani verejnych penez. Tim druhym, avsak aktualne objemem dulezitejsim je:

    2. Soudruh Babis konfident STB si tim medialne zakryva cerpani ESF, zemedelskych dotaci, technologickych podpor a danovych ulev pro jeho Agrofert & friends.

    3. Last but not least, Bures nadherne manipuluje s davem a vytvari tridniho nepritele, tu zivnostnik, tam cikan (a pak rychle obrati), tamhle korupcnik a v neposledni rade nejvetsi zlorad Kalousek (zajimave, kdyby na nej neco mel, uz by to urcite pouzil, ale protoze nic nema, drzi pod krkem jen CSSDaky).

  • 7. 11. 2016 22:18

    JT (neregistrovaný)

    Mimochodem , kdo z vas zaregistroval kroky jako - hloubkovy audit zdravotnickych zarizeni a nasledne nakup nekolik takovych zarizeni do portfolia pana Bureše ?

    Tohle bude naprosto to samé...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).