Nejvíc o poctivosti řvou ti, co se pak hned mezi dveřma ptají "kolik to bude bez papíru". Nehledě na to, že to, že někdo nevydá účtenku, neznamená, že tržbu nezahrne do celkového příjmu, ale to je už pro tebe asi moc složitá situace. Navíc pokud nejsi plátce DPH, tak ani nemáš povinnosti účtenky vydávat, pouze na vyžádání zákazníkem. K tomu vyžádání asi tolik - fakturu po mě chce zákazník pouze tehdy, když nakupuje pro organizaci nebo firmu, jinak to nikdo nechce. Přiznávám všechny tržby, nestojí mi za to, nějak přemýšlet, co přiznám, co ne a proč. Přesto jsem proti EET, protože nic nepřináší, pouze zvýšené náklady a hlavně administrativu a hrozby pokut za naprosté banality. Podobně jako kontrolní hlášení.
Jinak i když někdo nepřizná příjem, nikoho neokrádá. Naprostá většina ty peníze stejně pošle dál do oběhu, takže stát si tu daň akorát vybere jinde a dostane ji ještě dříve, než za pár měsíců z daňového přiznání. To už je ovšem úplně nad chápání vás "poctivých a obyčejných" lidí, že ty peníze neskončí nikde pod polštářem. Vy tak akorát vidíte "zloděje", který si odečte auto z daní a má ho tak "zadarmo" :-D
"Jinak i když někdo nepřizná příjem, nikoho neokrádá. Naprostá většina ty peníze stejně pošle dál do oběhu, takže stát si tu daň akorát vybere jinde a dostane ji ještě dříve, než za pár měsíců z daňového přiznání. "
Tohle by se mělo dostat do učebnic ekonomie a psychologie. A taky mytematiky.
Bože! Do čeho jsi to dal "rozum"!
elementary, dear watson.
do státního rozpočtu plyne z daně z příjmů pouhých 7% - naprostá většina příjmů státního rozpočtu je z DPH a pak ze sociálního pojištění. ale EET se týká jen daně z příjmů. třeba třetina živnostníků vůbec nepracuje s hotovostí, takže je EET nezajímá. taky velcí živnostníci, co mají více zaměstnanců - těm podnikatel nemůže říci aby podváděli, protože by byl od svých zaměstnanců vydíratelný - takže ti již dnes přiznávají své příjmy. další velká část živnostníků má prodejny, které prodávají hmotné zboží, a zákazníci paragon kvůli záruce chtějí - a i kdyby podváděli a nedávali by vytištěné paragony do účetnictví, hromadilo by se jim fiktivně neprodané zboží na skladě, což na sebe prásknou na berňák s první uzávěrkou, tohle taky nejde.
zbývají tedy ty populární hospody. kolik na ně zbývá daní, z tech sedmi procent státní kasy? jeden procentní bod? i dnes však musí hospodští vydávat paragony a i dnes na ně může přijít kontrola. kolik tedy hospodští můžou ukrást? půlku? tj EET může z 1% ušetřit polovinu, takže se bavíme o půl promile státního rozpočtu? to kdyby EET pochytalo úplně všechny dosavadní neplátce daně z příjmu.
Zkrátka: daně ať platí jiní.
Nakonec, jestliže má kolega představu (zajímavější nežli ta tvoje prostinká, mnohokrát odmeldovaná na všech ideoškoleních anarchistů), že daňová soustava je jakási hra, kde se potřebného výsledku dosáhne tím, že bankocetle v jakémsi nedefinovaném období projde státní kasou, a ještě něž se tak stane tak nadělá spoustu štěstí jinde, tudíž je žádoucí aby se tak stalo co nejdéle... tudíž ideálem je neplatit daně vůbec... tak to potom je mezi vámi děfčaty je možný jakýkoli myšlénkový pochod .
Nesouhlasím, ale lepší to už s vámi nebude.
to jste bohužel nepochopil.
daňová soustava je jakási hra, kde bankocetle v jakémsi nedefinovaném období projde státní kasou, a tím z ní zmizí 2/3 na správu a obsluhu tohoto systému.
ostatně, i šimpanz pochopí, kolik škody nadělá nenamarkovaný guláš, a kolik škody natropí miliardové odpustky na daních anofertu, nebo stovky miiard jeho dotací. z vašich peněz, s dovolením ...
Pokud by někdo opravdu okrádal a bylo to výnosné, věřte tomu, že pořídí pokladnu, bude v tom pokračovat a rozhodně nebude křičet.
Má k tomu dostatek možností, neboť jidlo odnesené s sebou EET nepodléhá a má tedy možnost pokračovat v tom co dělal ještě 2 roky.
Pouze musí zaplatit onu pokladnu a její provoz.
Obávám se,že nejvíce křičí ti , kteří jsou na hranici rentability a toto je pro ně další klacek pod nohy.
to je tak, když eet komentuji blbci, jejichž jedinou účetní kvalifikací je závist. maloprodej (žvýkačky přes pult, jídlo do ešusu) se do eet hlásí až od ledna 2018, i když probíhá v hospodě. takže všechny restaurační kasy mají tlačítko "nefiskalizovat", které vytištěnou účtenku nenahlásí do eet. i po roce 1918 ale hospoda bude muset umět přijmout platbu na fakturu převodem na účet, takže nulítko zůstane.
nikde jsem nenapsal at daně platí jiní.
jen tvrdím, že podnikatel, nebo připodnikávatel po odpolednách, který vydělá málo a na víc nestačí, a vejde se do nezdanitelného minima a neplatí žádné daně - by neměl mít horší podmínky než zaměstnanec za základní mzdu, který vydělá málo a na víc nestačí, a vejde se do nezdanitelného minima a neplatí žádné daně.
Takže ty si neuvedomuješ, co jsi napsal. Pravda, ne přímo těmito slovy, ale tohle je přesně smysl tvých mnoha vět.
"jen tvrdím, že podnikatel, nebo připodnikávatel po odpolednách, který vydělá málo a na víc nestačí, a vejde se do nezdanitelného minima a neplatí žádné daně - by neměl mít horší podmínky než zaměstnanec za základní mzdu, který vydělá málo a na víc nestačí, a vejde se do nezdanitelného minima a neplatí žádné daně."
To by jistě neměl mít. On snad někdo tvrdí, že by to tak mělo být? Zároveň já ale nevidím důvod, proč by měl být "podnikatel" zvýhodněný. Všem rovný přístup a podmínky.
Což ty takto nikde doslova nepíšeš, že to odmítáš, ale přesto je to smyslem tvých příspěvků. To je jako mít jedno vejce a dva chlapce. Ty tvrdíš, že Petr nesmí zůstat bez vajíčka, a já tě upozorňuji, že to znamená že Pavel bude o hladu. Na což ty oponuješ, že jsi neřekl, že Pavel bude o hladu.
prejdu "po roce 1918"
"hospoda bude muset umět přijmout platbu na fakturu převodem na účet" nejak mi neni jasne, proc by platba prevodem na ucet mela figurovat v uctenkove pokladne, aby bylo potreba nulitko
to cisnik s kasirtaskou stoji u pokladny s vypisem z banky a zauctovava platby?
"nejak mi neni jasne, proc by platba prevodem na ucet mela figurovat v uctenkove pokladne, aby bylo potreba nulitko ... to cisnik s kasirtaskou stoji u pokladny s vypisem z banky a zauctovava platby?"
Číšník určitě s kasírtaškou a výpisem z účtu u pokladny nestojí... Ale ve větším než nepatrném množství (větších) hospod to funguje tak, že se otevře účet na hosta/stůl, a vše co se vydá z kuchyně či z výčepu/baru na plac se položkově zaúčtuje.
Když přijde na placení, může host zaplatit hotově, kartou, stravenkou nebo, např. bezhotovostně placeným voucherem, třeba od zaměstnavatele, či z cestovky. A častá je kombinovaná platba, což musí personál a kasa při placení účtu a vyúčtování umět rozlišit. Samostatná "účtenková pokladna" je chiméra. Když už někde ten pokladní systém je, prochází jím samozřejmě všechno, co jde v restauraci hostům i přes ulici.
Přítel dcery jeden čas provozoval restauraci v centru Prahy a měl smlouvu s několika cestovkami, plus dvěma podniky v sousedství. Takový smluvní partner (cestovka, podnik) běžně platil fakturou (někteří předem, někteří dodatečně), a hosté/turisté ( většinou přišel celý zájezd) jen číšníkovi odevzdali voucher, prokazující nárok na bezhotovostně hromadně zplacené jídlo, ve variantách dohodnutých s CK, plus třeba na jedno pivo či nealko a kávu.
Co bylo konzumováno navíc platili hosté "cash" nebo kartou, přičemž poměr mezi hotovostí a bezhotovostí byl účet od účtu a host od hosta velmi různý. Nicméně ve výsledku to bylo tak, že z kuchyně a výčepu/baru vstoupilo do pokladního systému jídlo a pití v nějaké ceně, po položkách rozepsané na účtence. A na účtence bylo rozepsáno i to, jaká částka byla jakým způsobem uhrazena. A proti té ceně musela sedět hotovost v kase i stravenky v kase, platby kartou i bezhotovost, k níž se vázaly vouchery (jako stvrzenky o čerpání služby proti úhradě převodem, nikoli jako standardní cenina). Čili máte-li pokladní systém, zaznamenává zpravidla i zboží, vydané proti bezhotovostní platbě (jinak by zase neseděl sklad). To ovšem musíte z podstaty fungování EET ze sumy evidovaných hotovostních tržeb průhledným způsobem vyloučit, jelikož by tytéž tržby pak byly v účetnictví, resp. při porovnání bankovních výpisů a tržeb dle EET, evidovány vlastně dvakrát.