lidé jako vždy si poradí, daně přestanou platit i ti slušní, co je dosud platí. Za socialismu to bylo taky tak, nikdo nedodržoval nesmyslné předpisy a zákony i přes možné represe, ostatně odtud pramení i česká kultura pohrdání zákonem, protože žádná totalita nemůže zavřít všechny a de facto je vždy nucena tolerovat nedodržování svých vesměs absurdních a umělých pravidel, které zavádí. Ona ani neočekává, že budou dodržována, respektive vždy jsou konstruována tak, aby ani dodržet nešla a mohla být základem pro represe vůči těm, co se moci znelíbí, ať už jejich přičiněním, nebo jen tak. V totalitě neexistuje, žádný správný způsob, jak vyhovět moci, jedinec je udržován v neustálém strachu. Proto taky totality rychle ekonomicky krachují.
Ona ani neočekává, že budou dodržována, respektive vždy jsou konstruována tak, aby ani dodržet nešla a mohla být základem pro represe vůči těm, co se moci znelíbí, ať už jejich přičiněním, nebo jen tak.
Zcela souhlasim. Toto se tu od dob socialismu prakticky nezmenilo. Jen se nahradila represe ideologicka represi ekonomicky-existencni.
Resort pana Babiše (včetně jeho samého) zpracovává EET takovým způsobem, který by se dal srovnat ze stavbou domu, která začíná nákupem bytového vybavení, a teprve potom by stavitel zajišťoval koupi pozemku, projektovou dokumentaci, či řešil otázku dostatku financí.
Pomalu, ale jistě, nabývám pocitu, že tady ani tak nejde o EET, ale o byznys s pokladním systémem.
Na Slovensku od 1.dubna platí nová legislativa ohledně EET. Doposud platné registrační pokladny nepřinesly požadovaný efekt (platily jen pro určité subjekty), a tak byla zavedena EET pro všechny. Aby se nemohlo tvrdit, že zavedení EET může malé podnikatele zničit (a to je pochopitelně správné, na rozdíl od dosavadního českého modelu), tak byly navíc zavedeny tzv. virtuální pokladny EET. Tento způsob drtivou většinu živnostníků (jedná se o vystavení max. 300 prodejních dokladů za měsíc) , vůbec finančně nezatíží.
Když ale čtu, co všechno bude u nás EET zahrnovat, co musí doklady obsahovat, co musí pokladny umět, jak mají vymyšlené sankce, jak si nechávají v navrhovaných předpisech zadní vrátka pro dodatečnou legislativu, tak stále mi chybí sebemenší informace o tom, jak se vše bude realizovat v praxi (dostupnost hardware, softwarové aplikace, IT technologie).
Nejsem věřící, ale musím prohlásit: Bože ochraňuj tuto zemi.
Dnes se objevila informace od ministerstva financí, že se bude v rámci EET platit poplatek za pronájem software (za přístup na portál zajišťující EET) ve výši 100 až 300 Kč měsíčně. Kdo má pokladnu, tak zaplatí 500 Kč.
Minule jsem psal, že ani tak nejde o EET, ale o byznys s pokladními systémy. Netrvalo ani 24hodin, a moje předtucha se potvrzuje.
Tak uvidíme, co nám přinese dalších 24hodin.
Nechci být neslušný, ale celý proces EET se dá nazvat jen jedním slovem - šaškárna. Přeji pěkný den.