V dohodě bude muset být uvedeno místo výkonu práce na dálku, případně více takovýchto míst? Cožeto? Základní výhodou home office je, že mohu pracovat kdekoliv se zrovna nacházím. Což bude počítám tak dvacet míst za rok.
Takže budeme uzavírat nějaký naprosto zbytečný papír, ve kterém budou napsány naprosto nereálné věci, zaměstnavateli přibude obrovská administrativa kvůli měsíčnímu příspěvku, na který si vydělám za dvacet minut práce a nezmění se reálně vůbec nic.
Fakt, neber to.
Přesně. Úplná hloupost - není to odpovídající výraz, ale další jsou jen sprostá nebo neslušná slova. Zase neměl nějaký úředník co dělat, tak vymýšlí ptákoviny. Nikomu to nic dobrého nepřinese! Jen na sebe budou lidé víc naštvaní. Pane ministře, toho člověka pošlete na Úřad práce, oni ho někde vezmou. Já všechno srovnávám s požadavkem na registrační číslo dveří místa podnikání. To byla také hámotina nějakého "strýčka" v úřadě. Já mám číslo dveří - ano, ale už jsem se mezitím stěhovala, dveře jsem s sebou nevzala, ale číslo nepostrádám a nikdy to po mě nikdo nechtěl vědět. Tohle papírování je také tak ulítlé. Zase nějaký "strejček nebo teta", pro které je vymyšlené místečko ve státní správě. Protože normální člověk by na to ani nepomyslel.
Tak adresa je asi normální, v současné i předchozí práci jsme na práci z domova měli dodatek ke smlouvě a adresa tam byla. Přece jenom většina lidí pracuje z jednoho nebo dvou míst (domov a třeba chata přes léto). Ono to bude asi i souviset třeba s úrazy - pokud se to člověku stane během dne doma, tak se to dá brát jako pracovní úraz, ale pokud je v té době někde venku, tak asi těžko.
Kde jsem doma je moje věc, ne věc zaměstnavatele nebo státu. A klidně mohu být doma každý den na jiném místě. (Což ostatně třeba studenti bydlící na kolejích, doma, kde vyrostli a k tomu ještě napůl u partnera znají až moc dobře.)
Takže samozřejmě, že je. Ostatně kdyby to nebyl home office, co by to tedy bylo? Začne platit úřední zákaz práce z jiného místa, než mám uvedené na nějakém naprosto zbytečném papíru?
13. 10. 2022, 18:11 editováno autorem komentáře
Pokud má něco v názvu "home" nebo "z domova", tak to prostě platí jenom, pokud to vykonáváte z domova. Pobyt na koleji nebo práce v hospodě není "doma". Ale třeba se to jenom blbě jmenuje.
Druhá věc je, jak se k tomu staví zaměstnavatel. Někomu může být jedno, kde lidi pracují (řada jich jsou třeba OSVČ, pak z pohledu zákona nejsou ani jejich zaměstnavatel). Někde to je ale víc striktní a máte dodatek k pracovní smlouvě týkající se práce z domova, kde může být omezené jak často a je tam i adresa, kde tu práci z domova člověk vykonává. Reálně to asi nikdo příliš řešit nebude, někdo třeba pracuje půl roku z domova a půl roku na chatě. Předpokládám, že s tou adresou jde třeba o rozlišení, jestli případné zranění v pracovní době je pracovní úraz nebo ne.
Přesně.
Zaměstnavatelé budou nově muset některým zaměstnancům umožnit práci na dálku, tedy i z domova. Konkrétně půjde o těhotné zaměstnankyně, zaměstnance pečující o dítě mladší než 15 let
A pak se budeme slýchat nářky matek samoživitelek, jak to že je nikdo nechce zaměstnat. A jak to, že pay gap mezi pohlavími je u nás jeden z největších. Mně přijde, že se stát snaží ty matky vyloženě šikanovat.
... budou nově muset některým zaměstnancům >>umožnit<< ...
Umožnit není synonymum pro nařídit. Pokud tam pracujete a splňujete podmínky (kancl práce a dítě), tak nemůže cuknout.
Každopádně si myslím, že nastane ještě větší selekce při pohovoru. "My vás zaměstnáme, ale zapomeňte na HO" . Byť by to neobstálo, ale dokazujte to (+nervy, čas..atd). Spousta lidí je ráda, že mají nějakou práci. Skousnou leccos..