Chtěl bych se zeptat na pár doplňujících otázek, myslím že nebudu sám koho to bude zajímat:
- plátce DPH již jsem, platím čtvrtletně. Příjmy z jiných států EU mi chodí nepravidelně, některý měsíc ano, některý ne. Jde jak o platby za zboží tak i o platby za reklamy Adsense. Kdy se musí podávat souhrnné hlášení? Čtvrtletně nebo měsíčně? A pokud mi v tomto období žádné platby nepřijdou, musí se podat "nulové" hlášení?
- pokud posílám do zahraničí zboží tak samozřejmě vystavuji klasickou fakturu, ale třeba u platby za reklamu AdSense z Google mi přijdou peníze bez jakéhokoliv dokladu. Předpokládám že doklad si vytvořím sám, ale nevím ani jakou tam mám dát částku (na účet mi to přijde v korunách, v přehledech AdSense je to v Euro) ani jaké by tam mělo být datum zdanitelného plnění a tedy do jakého období by vlastně ta platba měla spadat.
- znamená toto nařízení, že pokud fakturuji zboží nebo služby do jiného státu EU tak ho posílám VŽDY bez DPH? Nebo to platí jen pokud bude chtít adresát uvést na fakturu své "IČ", ale pokud se to prodává koncovému klientovi tak to stále fakturuji včetně české DPH?
Jak si prosim presne vysvetlit bod 11, tedy " ... pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby." Tim slovem "dan" se mysli DPH ? Takze pokud by prijemce v dane zemi EU nebyl platcem DPH, nemusi se pak cesky neplatce DPH stat kvuli tomu platcem ?
Povinnost přiznat a zaplatit DPH má od nového roku příjemce služby v jiném členském státě, jestliže se jedná o osobu povinnou k dani. Osoba povinná k dani není plátce nebo neplátce DPH, ale osoba, která uskutečňuje ekonomické činnosti, zjednodušeně řečeno podnikatel.
Nové ustanovení se netýká poskytnutí služeb podnikatelem v jiném členském státě nepodnikatelům, tj. osobám nepovinným k dani. Vždy jen v článku zmiňovaný systém B2B, tj. transakce business to business, transakce mezi osobami povinnými k dani.
Určitě se tomuto tématu budeme dále věnovat. Pokusíme se podrobněji vysvětlit tuto problematiku, včetně zodpovězení doplňujících otázek v předchozím příspěvku.
Pokud tedy cesky OSVC neplatce DPH poskytne jednorazove sluzbu jinemu podnikatelskemu subjektu v EU ktery take neni platce DPH (jedna se vlastne o "statni firmu"), musi se pak oba stat platci DPH ?
Přesné znění, kdo je osobou povinnou k dani najdete v § 5 zákona o DPH. Osobou povinnou k dani může být v určitých případech i státní firma.
V podstatě je to tak. Osoba povinná k dani, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku se stává plátcem DPH. Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě se rovněž stává plátcem DPH.
To je vskutku genialni, aneb "snizovani administrativni zateze podnikatelu". Neplatce DPH ktery nestoji o to byt platcem i kvuli jedne jedine fakture musi projit timhle byrokratickym marasmem. To opravdu neexistuje nejaka legalni cesta jak z toho ven ? Treba pres autorskou smlouvu ?
řešit se to samozřejmě dá.
najdete si nějakého kamaráda, který už plátcem dph je, a pokud možno je pro něj intrakomunitární plnění běžnou záležitostí. přes něj "outsourcujete" prodej své služby - neboli vy prodáte jemu a on to přeprodá konečnému příjemci.
Jediným řešením je podnikat přes firmu registrovanou mimo EU (Hongkong, Kanada, USA, různé daňové ráje atd.). Nehodí se to ale pro všechny obory podnikání, určitě ne pro prodej zboží s provozovnou, ale ve službách fakturaci na zahraniční firmu aplikovat lze.
Zrejme aby to nebylo tak jednoduche:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-BF96ADF3/cds/xsl/legislativa_metodika_9940.html?year=
cituji:
1.1.5. Jak se postupuje, pokud je zákazníkem obec nebo jiný veřejnoprávní subjekt?
Jestliže veřejnoprávní subjekt uskutečňuje ekonomické činnosti, považuje se pro účely stanovení místa plnění za osobu povinnou k dani ve vztahu ke všem službám, které pořizuje pro svou činnost. Znamená to, že i když pořizuje službu výhradně pro činnost při výkonu působností v oblasti veřejné správy, která jako taková není předmětem daně, místo plnění poskytnuté služby se stanoví podle pravidla pro osoby povinné k dani.
Pokud však veřejnoprávní subjekt uskutečňuje pouze činnosti spadající do výkonu působností v oblasti veřejné správy a neuskutečňuje žádné ekonomické činnosti, nepovažuje se za osobu povinnou k dani a při stanovení místa plnění poskytnuté služby se použije pravidlo pro osoby nepovinné k dani.
A jeste jeden "nesrozumitelny" text ktery vnasi urcitou nadeji: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/dan-z-pridane-hodnoty/zmeny-v-oblasti-dph-u-sluzeb-leden-2010/1001635/55761/#tuzem
Reverse charge mechanismus se uplatňuje v případě poskytnutí zdanitelné přeshraniční služby mezi osobami povinnými k dani, kdy místo zdanění služby připadá na členský stát, ve kterém má sídlo, místo podnikání, případně provozovnu příjemce služby, ve kterém ale současně poskytovatel služby není usazený. V praxi to znamená, že v takovém případě službu nezdaní podle obecně platných pravidel poskytovatel služby, ale že daň z této služby přizná ve svém daňovém přiznání příjemce služby a poskytovatel služby tak není povinen se ve státě zdanění služby zaregistrovat pro účely DPH.
Opet, dokaze prosim nekdo desifrovat obsah a sdelit srozumitelnym neurednim jazykem co to presne znamena ? Dekuji.
Nejlépe na příkladu? Vždy sledujeme místo plnění. Jedná se o konkrétně vyjmenované služby v § 10 zákona o DPH. Když třeba my, jako plátce DPH poskytneme kulturní službu plátci v Německu, přičemž se ta akce i v Německu konala, je místo plnění té akce tamtéž. My fakturujeme bez DPH s tím, že se jedná o místo plnění v Německu, tudíž povinnost odvést DPH má odběratel a my nemusíme odvádět DPH v Německu. To je právě rozdíl, týká se to jen některých služeb, které jsou přesně vymezené v § 10. Jsou to výjimky. Pokud třeba podnikatel-neplátce teď poskytne reklamní službu (ta je podle § 9 - tam je ten průšvih) německému podnikateli (je jedno jestli plátci nebo neplátci), stává se plátcem okamžitě. U služeb podle reverse charge se povinnost odvést DPH vlastně přechýlí na toho odběratele.. jen se omlouvám, jestli to není dost srozumitelně napsané, fakt nevím jak to líp popsat... A taky doufám, že se moc nepletu, kdyžtak mě opravte :-)
Jeste me napadlo, jestli by to v pripade jedne zakazky neslo resit jako "prilezitostny prijem", ktery byl nebyl vyplacen z te zeme EU do CR jako fyzicke osobe OSVC, ale jen jako bezne fyzicke osobe (zrejme na rodne cislo apod.). Tento prijem by se pak zahrnul do celkoveho DP, ktere podava OSVC. Je to uplny nesmysl ?
Nechci být sprostý, ale napadají mě ty nejhorší výrazy. Co je to za nesmysl, kde je ten volný pohyb osob a zboží, když takovýmto způsobem podráží malému živnostníkovi nohy, který si chce normálně poctivě přivydělat. Co je to za nesmysl stát se plátcem dph přijetím nějaké služby. Tak buď platí obrat 1 mil pro registraci a má to nějaký smysl, nebo ne. Jednoduchý příklad, chci něco prodat do německa, poslat to z německé pošty, proč bych kvůli tomu měl být plátcem dph ? kdo mi zaplatí ty zvýšené náklady, vždy jde o malé prodeje, ten systém je tu nastaven jako když by jsme všichni byli milionáři. Je tu někdo koho by zajímalo to že si někdo vydělává v oblastech kde prostě ty peníze se vydělávají málo? Když to tak čtu tak si myslím že nemá cenu dělat nic a jít na úřad práce, vyjde to lépe než se snažit, když vymýšlejí kraviny.
To ze je to presne takto pozadavek EU jsou zrejme jen typicke kecy. Resim to uz prave se zakaznikem v jine zemi EU a ten vubec nechape co se to tu deje.
A posledni postreh, cely zamer teto saskarny ktery mel snad nejak zpruhlednit tok penez bude mit zrejme opacny dopad. Podle toho co se objevuje v ruznych diskusich, bude zrejme "prefakturace" pres nejakeho platce DPH v budoucnu regulerni byznys, takze tam kde to bylo doted prehledne a nikdo nic neresil, se to stane neprehledne.
To to opravdu neslo vyresit stejne jako na Slovensku, kde k tomuto ucelu dostanete pridelene DIC, ale nestavate se tim automaticky platcem DPH na Slovensku.
Ktery blb prisel s tim, ze to takto po nas chtela EU ?
Mna sa prave toto dotyka a som z toho dost nestastny, tocim male objemy pre vela zakaznikov, v obore vysoka konkurencia, takze kazdy prejde k CZ poskytovatelom, kvalita sluzieb je viacmenej rovnaka. Aj v pripade nahlasovania je to pre niektorych zakaznikov prekazka. Budem to musiet riesit refakturaciou cez niekoho, inak to nejde. Bud teda nech su povinne vsetci platcom DPH, co zasa zdrazi sluzby od neplatcov DPH, ale v ramci podnikania nebude niekto zvyhodneny a niekto nezvyhodneny. Alebo to teda vratit do povodneho stavu, kedy to bolo myslim vyhovujuce a ak chcu mat nejaku kontrolu nad tym, tak vyriesit sposobom, ze to pre nikoho nebude takto zatazujuce.
A nie, ze nejaky tajtrlik uradnik si povie, ze velka korporacia robi vacsinu prijmov do nasej ciernej diery, tych sa to nedotkne, je to ok, zivnostnici a male sro nakaslat na nich, je to len promile penazi. Mozno je, ale je ich mnohonasobne viacej a tazko sa ich to dotkne :/
Problem je, ze tou "refakturaci" se to vlastne po ceste 2x zdani, takze opet prijdete o nejake penize, jen diky blbosti zdejsich zakonodarcu.
O tomhle problemu se pise jen par dni a zrejme si jej jeste plno lidi neuvedomuje. Tak trochu doufam ze se to treba podari zmenit, protoze tohle opravdu znici plno zivnostniku.
Myslim, ze to tak asi nieje. U refakturacie by to bolo tak, ze ja ako SK subjekt vystavim fakturu s 0% DPH, CZ subjekt ju prijme, zapocita 20% DPH a ta vlastne prejde na koncoveho odberatela.
Dobre, pak to krome roviny financni/danove i ma dalsi, rekneme obchodni. Pokud budu pro nekoho delat neco specialniho na zakazku, tak bych take chtel za to sklidit pozitivni reference (a odberatel by take chtel nejake zaruky a podobne). Vsechno tohle je u te prefakturace proste problem, a to zbytecne vyvolany problem.
Neni uz na tohle tema zalozena nejaka skupina na Facebooku ? Zrejme by byla treba. Porad doufam ze tu vec lze nejak vratit zpet.
Me jen porad neni jasne, jestli je tohle jen typicky produkt tech nasich mimonu, nebo je za tim nejaka dlouhodobejsi sofistikovana likvidace malych zivnostniku. Tvrdit ze tohle opatreni "zjednodusuje a podporuje podnikani" muze jen cvok nebo politik. A priklady z jinych zemi ukazuji, ze to slo zpracovat i lepe.
Mě připadá že tady vůbec nejde o lidi. Tady prostě není systém pro lidi, hrozně to člověka bolí, protože tu nejsou jasně a srozumitelně dané pravidla. Každý vám řekne něco jiného - na ministarstvu, 3 daňový poradci, Hospodářská komora, každý mi řekl něco jiného a za jeden dotaz platíte 600 kč. Tady se prostě vyplatí dělat na těch místech kde jsou oni - na minsterstvu daňového poradce apod s tisícovkou za hodinu a na za stovku za hodinu a přijít o všechny peníze kvůli těmto změnám které si oni usmyslí. Tyto změny dělají lidé kteří vůbec neví jak se těžko vydělávají peníze, stokoruna ke stokoruně a nesmírným nasazením apod, to jsou lidi kteří berou minimálně 30 000 měsíčně a nemají žádnou odpovědnost, ani to co poradí, každý řiká že odpovědnost on nenese. Tzn tady nemá cenu podnikat.
Skupina uz je: http://www.facebook.com/home.php#!/group.php?gid=285893443327&ref=nf
Me to tak vytocilo, ze jsem ji pred chvili zalozil. Delam obcas ilustrace do zahranici, radove par tisicovek, ted jsem posilal fakturu a vzapeti se dozvim, ze kvuli tomu budu platce DPH??? WTF??? Vzdyt s takovou nevydelam ani na ucetni, ktera mi odted bude muset delat podvojny ucetnictvi :/
Jsem podnikatel, neplátce DPH v tuzemsku (ČR). Když poskytnu službu (grafický design pro www stránky), který vytvořím v tuzemsku (ČR) a fakturovat budu do Anglie za poskytnutou službu klientovi, který:
1) je plátce DPH
2) není plátce DPH
tak se stane co v konkrétních případech 1) a 2)?
Z toho článku jsem pochopil, že pokud nejsem plátce DPH a klient v Anglii také není plátce DPH, tak se nic neděje a nestávám se plátcem DPH.
Pokud však je klient v Anglii plátce DPH, tak já se automatický také stávám plátcem DPH.
Chápu to dobře?
Mohl by mi na to prosím někdo odpovědět, kdo by to věděl na 100%. Děkuji
Myslim, ze je to jasne z prvej vety daneho clanku.
Prvním poskytnutím služby osobě povinné k dani s místem plnění v jiném členském státě se stáváte plátcem DPH.
Osobu povinou k dani je pro účely zákona o DPH (podle § 5 odst. 1 ZDPH) právnická nebo fyzická osoba, která uskutečňuje samostatně ekonomické činnosti.
Vzhledem k tomu ze tenhle problem ma zrejme dost lidi a jeste vice jich o tom zatim nevi, neprislo se na jine reseni nez budto vzdat podnikani v ramci EU (a jit treba na pracak) nebo prefakturace pres sro ?
Ja som bol jednym z nich. Chodia mi peniaze z google a az na zaklade tohoto clanku som zacal zistovat, co sa vlastne deje. Na financaku ma nechceli zaregistrovat ako zakonneho platca od 1.1.2010, tak som sa zaregistroval aspon ako dobrovolny platca od 25.1.2010. Kedze som v januari nic nefakturoval, tak by to problem byt nemal.
Ja som tiez subjekt posobiaci v CR. Keby som podnikal na slovensku, tak by som to neriesil. Tam staci zaplatit DPH zo sluzby poskytnutej do ineho statu EU a neznamena to automaticky stat sa platcom DPH. Inak DIC mate v CR od zaciatku podnikania. Na slovensku existuje este ICO DPH.
zaslal jsem dotaz FÚ a byl jsem odkázán na par. 9, který obsahuje slova "osoba povinná k dani, která má sídlo nebo místo podnikání v tuzemsku, je osvobozena od uplatňování daně, pokud její obrat nepřesáhne za částku 1 000 000 Kč za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců, pokud tento zákon nestanoví jinak (§ 94)."
Čili by mě zajímalo, zda novela vlastně popírá tuto výjimku?? Jeden pragraf přece nemůže popírat jiný, či ano? A pokud tento Kocourkov je skutečností - paragraf popírá jiný, znamená registrace totéž co povinnost DPH účtovat? Nebo se musí člověk registrovat pro forma, aby se úřední šiml nažral, a DPH platí příjemce služby? A dále: co registrace znamená pro zákazníky v ČR: má se u nich účtovat DPH i když konkurence neúčtuje nic jen proto, že pro její neschopnost podniky v EU o její služby zájem nemají? A konečně: kde byla informační kampaň kolem této věci? Že poslanci ani nevědí, co zavařili, je mi ale jasné už teď.
Myslím, že § 94 odstavec 11 ti da jasnú odpoveď na tvoju otázku.
(11) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby.
Čiže sa musíš registrovať ako plátca DPH už od prvého dňa poskytnutia služby. Účtovať DPH samozrejme musíš. DPH z adsense sa napr. rieši cez reverse charge, kde DPH musí byť v súlade s článkom 196 smernice Rady č. 2006/112/ES vyúčtována príjemcom, čiže spoločnosťou Google Ireland. V pripade nejakych dotazov ma mozete kontaktovat mailom na krack@seznam.cz