Jak si prosim presne vysvetlit bod 11, tedy " ... pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby." Tim slovem "dan" se mysli DPH ? Takze pokud by prijemce v dane zemi EU nebyl platcem DPH, nemusi se pak cesky neplatce DPH stat kvuli tomu platcem ?
Povinnost přiznat a zaplatit DPH má od nového roku příjemce služby v jiném členském státě, jestliže se jedná o osobu povinnou k dani. Osoba povinná k dani není plátce nebo neplátce DPH, ale osoba, která uskutečňuje ekonomické činnosti, zjednodušeně řečeno podnikatel.
Nové ustanovení se netýká poskytnutí služeb podnikatelem v jiném členském státě nepodnikatelům, tj. osobám nepovinným k dani. Vždy jen v článku zmiňovaný systém B2B, tj. transakce business to business, transakce mezi osobami povinnými k dani.
Určitě se tomuto tématu budeme dále věnovat. Pokusíme se podrobněji vysvětlit tuto problematiku, včetně zodpovězení doplňujících otázek v předchozím příspěvku.
Pokud tedy cesky OSVC neplatce DPH poskytne jednorazove sluzbu jinemu podnikatelskemu subjektu v EU ktery take neni platce DPH (jedna se vlastne o "statni firmu"), musi se pak oba stat platci DPH ?
Přesné znění, kdo je osobou povinnou k dani najdete v § 5 zákona o DPH. Osobou povinnou k dani může být v určitých případech i státní firma.
V podstatě je to tak. Osoba povinná k dani, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku se stává plátcem DPH. Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě se rovněž stává plátcem DPH.
To je vskutku genialni, aneb "snizovani administrativni zateze podnikatelu". Neplatce DPH ktery nestoji o to byt platcem i kvuli jedne jedine fakture musi projit timhle byrokratickym marasmem. To opravdu neexistuje nejaka legalni cesta jak z toho ven ? Treba pres autorskou smlouvu ?
řešit se to samozřejmě dá.
najdete si nějakého kamaráda, který už plátcem dph je, a pokud možno je pro něj intrakomunitární plnění běžnou záležitostí. přes něj "outsourcujete" prodej své služby - neboli vy prodáte jemu a on to přeprodá konečnému příjemci.
Jediným řešením je podnikat přes firmu registrovanou mimo EU (Hongkong, Kanada, USA, různé daňové ráje atd.). Nehodí se to ale pro všechny obory podnikání, určitě ne pro prodej zboží s provozovnou, ale ve službách fakturaci na zahraniční firmu aplikovat lze.
Zrejme aby to nebylo tak jednoduche:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-BF96ADF3/cds/xsl/legislativa_metodika_9940.html?year=
cituji:
1.1.5. Jak se postupuje, pokud je zákazníkem obec nebo jiný veřejnoprávní subjekt?
Jestliže veřejnoprávní subjekt uskutečňuje ekonomické činnosti, považuje se pro účely stanovení místa plnění za osobu povinnou k dani ve vztahu ke všem službám, které pořizuje pro svou činnost. Znamená to, že i když pořizuje službu výhradně pro činnost při výkonu působností v oblasti veřejné správy, která jako taková není předmětem daně, místo plnění poskytnuté služby se stanoví podle pravidla pro osoby povinné k dani.
Pokud však veřejnoprávní subjekt uskutečňuje pouze činnosti spadající do výkonu působností v oblasti veřejné správy a neuskutečňuje žádné ekonomické činnosti, nepovažuje se za osobu povinnou k dani a při stanovení místa plnění poskytnuté služby se použije pravidlo pro osoby nepovinné k dani.
A jeste jeden "nesrozumitelny" text ktery vnasi urcitou nadeji: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/dan-z-pridane-hodnoty/zmeny-v-oblasti-dph-u-sluzeb-leden-2010/1001635/55761/#tuzem
Reverse charge mechanismus se uplatňuje v případě poskytnutí zdanitelné přeshraniční služby mezi osobami povinnými k dani, kdy místo zdanění služby připadá na členský stát, ve kterém má sídlo, místo podnikání, případně provozovnu příjemce služby, ve kterém ale současně poskytovatel služby není usazený. V praxi to znamená, že v takovém případě službu nezdaní podle obecně platných pravidel poskytovatel služby, ale že daň z této služby přizná ve svém daňovém přiznání příjemce služby a poskytovatel služby tak není povinen se ve státě zdanění služby zaregistrovat pro účely DPH.
Opet, dokaze prosim nekdo desifrovat obsah a sdelit srozumitelnym neurednim jazykem co to presne znamena ? Dekuji.
Nejlépe na příkladu? Vždy sledujeme místo plnění. Jedná se o konkrétně vyjmenované služby v § 10 zákona o DPH. Když třeba my, jako plátce DPH poskytneme kulturní službu plátci v Německu, přičemž se ta akce i v Německu konala, je místo plnění té akce tamtéž. My fakturujeme bez DPH s tím, že se jedná o místo plnění v Německu, tudíž povinnost odvést DPH má odběratel a my nemusíme odvádět DPH v Německu. To je právě rozdíl, týká se to jen některých služeb, které jsou přesně vymezené v § 10. Jsou to výjimky. Pokud třeba podnikatel-neplátce teď poskytne reklamní službu (ta je podle § 9 - tam je ten průšvih) německému podnikateli (je jedno jestli plátci nebo neplátci), stává se plátcem okamžitě. U služeb podle reverse charge se povinnost odvést DPH vlastně přechýlí na toho odběratele.. jen se omlouvám, jestli to není dost srozumitelně napsané, fakt nevím jak to líp popsat... A taky doufám, že se moc nepletu, kdyžtak mě opravte :-)
Jeste me napadlo, jestli by to v pripade jedne zakazky neslo resit jako "prilezitostny prijem", ktery byl nebyl vyplacen z te zeme EU do CR jako fyzicke osobe OSVC, ale jen jako bezne fyzicke osobe (zrejme na rodne cislo apod.). Tento prijem by se pak zahrnul do celkoveho DP, ktere podava OSVC. Je to uplny nesmysl ?