Docela by mne zajímal údaj, jak velká je ta "nemalá část OSVČ", která neplatí žádnou daň z příjmu. Má o tom autorka článku nějakou povědomost? Jisté například je, že ji platí OSVČ vedlejší, které jsou současně zaměstnané, protože se jim daňové základy ze závislé činnosti (§ 6 ZoDP) a ze samostatné (§ 7 ZoDP) pro účely vyměření daně vždy sečtou.
Co je pravda nejasné je to, jak s tím finanční správa pracuje ve statistkách. Pokud jako při uplatní slevy na zařízení pro EET (z čehož ji podezřívám) , tak potěš koště :-).
Tam se totiž sleva na poplatníka "tvůrčím způsobem" odečítá nikoli od celkově zaplacené daně (tedy ze závislé i ze samostatné činnosti, či v poměru k daňovým základům) ale primárně jen od daně připadající na tu samostatnou. A teprve to co je ze SVČ navíc se považuje (pro tento účel) za odvedenou daň, proti níž je možné uplatnit EET slevu. (Jinak řečeno, OSVČ vedlejší si musí na ten "vedlejšák" přivydělat po odečtení nákladů v průměru více než 13800 Kč měsíčně = 165600 Kč ročně, aby měla na tu EET slevu na dani vůbec nárok...)
Bohužel se v tomto zapomíná na lidi s více malými dětmi 4 a manželkou starající se o ně a tudíž strop ve výši 60300kc na daňovém bonusu stejně nedovolí odečíst vsechny možné odpočty školkovne atd. Jelikož při příjmu 25000hrubeho nemáte z čeho odečítat už ani tu manželku natož ostatní možnosti takže pro bohaté výhoda pro pracující jako vždy 🥳
Ten strop u daňového bonusu ve výši 60300 Kč by měl být ale nyní také zrušen. Takže aspoň na děti něco bude. U manželky či manžela asi bohužel.... To je prostě jen pro bohatší. (Proto to ti (někteří) chudší naopak řeší žitím "na hromádce" a falešným "samoživitelstvím". (Nehodnotím, v jaké míře se to vyskytuje, ale o některých případech v minulosti vím.)