Poslední den na přiznání k dani z nemovitostí a dani silniční. Koho se to týká?

31. 1. 2022
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Žádné odklady jako v loňském roce. V pondělí 31. ledna končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí a také pro přiznání k dani silniční.

Přiznání k dani z nemovitých věcí podávají především ti, kteří loni nabyli nějakou nemovitost. Přiznání k dani silniční zase ti, kteří využívají ke své podnikatelské činnosti auto. Zatímco daň z nemovitostí se platí dopředu, silniční daň za předchozí zdaňovací období.

Co se dozvíte v článku
  1. Kdo podává přiznání k dani z nemovitých věcí
  2. Kdo nepodává přiznání k dani z nemovitých věcí
  3. Jaké jsou sankce při pozdním podání
  4. Dokdy daň zaplatit
  5. Kdo podává přiznání k dani silniční
  6. Pozor na povinné elektronické podání
  7. Z čeho se daň platí
  8. Dokdy se silniční daň platí

Kdo podává přiznání k dani z nemovitých věcí

Přiznání k dani z nemovitých věcí podávají poplatníci, u nichž se změnily okolnosti rozhodné pro stanovení daně. Hlavně se jedná o poplatníky, kteří v roce 2021 nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku.

Přiznání musí podat i ti, kteří v minulosti k přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně. Změnou rozhodnou pro stanovení daně je rovněž změna výměry parcely na základě obnovy katastrálního operátu.

Poplatníci, kteří nějakou nemovitost darovali, prodali nebo jinak pozbyli, nemusí v některých případech podat přímo daňové přiznání a stačí, když finančnímu úřadu ohlásí změnu ve vlastnictví nemovitosti formou písemného oznámení. Toto ale platí jen pro poplatníky, kteří už v daném kraji žádnou nemovitou věc nemají. Pokud někomu v daném kraji ještě nějaká další nemovitá věc zbyla, musí podat dílčí daňové přiznání.

Přiznání se podává k finančnímu úřadu, v jehož kraji se nemovitost nachází. Kdo vlastní více nemovitostí a všechny se nachází v jednom kraji, podává přiznání jen na jeden úřad. Pokud má ale poplatník nemovitosti ve více krajích, podává více přiznání, a to za každý kraj jedno.

Kdo nepodává přiznání k dani z nemovitých věcí

Přiznání naopak nepodávají ti, kteří jej odevzdali v předešlých letech a nezměnily se u nich skutečnosti rozhodné pro stanovení daně. Pokud se například kvůli rozhodnutí obce změnily koeficienty, nové přiznání poplatníci podávat nemusí. Přepočet se provede automaticky a novou výši daně se lidé dozvědí rozhodnutím, zpravidla hromadným předpisným seznamem, případně platebním výměrem.

Jaké jsou sankce při pozdním podání

Kdo podá přiznání později, hrozí mu sankce. Lze se nicméně o několik dnů beztrestně opozdit. Penále činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (maximálně 300 tisíc korun). Pokuta se ale nepředepíše, pokud částka nepřekročí 1000 Kč.

Čtěte více na Měšec.cz: Jak na daň z nemovitých věcí v roce 2022? 

Dokdy daň zaplatit

Většina poplatníků musí daň z nemovitých věcí zaplatit do úterý 31. května. Pokud výše daně překročí 5000 korun, je možné ji rozložit do dvou stejně vysokých splátek, přičemž první je nutné uhradit do konce května a druhou do čtvrtka 1. prosince. Výjimku mají zemědělci a chovatelé ryb, kteří musí daň či první část daně doplatit do středy 1. září. Případným druhým termínem zůstává 1. prosinec.  I v případě doplatku daně se lze beztrestně o několik dnů opozdit.

Máte nejasnosti? Čtěte manuál k dani z nemovitých věcí pro rok 2022

Kdo podává přiznání k dani silniční

Přiznání k silniční dani podává fyzická nebo právnická osoba, která provozuje vozidlo registrované v České republice a využívá jej ke své podnikatelské činnosti a je zapsána v technickém průkazu. Poplatníkem daně může být také zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití jeho osobního automobilu při výkonu práce, jestliže daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla. Pokud existuje u jednoho vozidla poplatníků více, hradí daň společně a nerozdílně.

Klíčovým faktorem pro samotnou daň je však fakt, zda vozidlo patří do předmětu daně. Pokud ano, teprve v druhém kroku se určuje, kdo daň platí. Může se tak stát, že jiná osoba vozidlo používá a jiná osoba je za toto vozidlo poplatníkem silniční daně.

Pozor na povinné elektronické podání

S přiznáním se mohou podnikatelé beztrestně o několik dnů opozdit, jelikož penále začíná nabíhat až od šestého pracovního dne. V případě zpoždění se platí pokuta 0,05 % stanovené daně, pokud ale nepřekročí částku 1000 Kč, nepředepíše se.

Někteří majitelé zpřístupněných datových schránek by neměli zapomenout na to, že musí podat přiznání elektronicky. Až do předloňska platilo, že ti, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku, musí podávat řádné, dodatečné nebo opravné přiznání k dani silniční jen elektronicky, a to v požadovaném formátu. Nově se tato povinnost zúžila jen na osoby, které mají datovou schránku zřízenou na základě zákona, typicky tedy na firmy nebo vybrané profese.

Z čeho se daň platí

Silniční daň se platí z motorových vozidel a jejich přípojných vozidel, která jsou registrovaná a provozovaná v Česku, jestliže jsou používána v souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatně výdělečnou činností. Nákladní vozidla a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v ČR patří do předmětu silniční daně vždy, a to bez ohledu na to, zda slouží k podnikání.

Silniční daň se ale neplatí z elektrovozidel, z vozidel s hybridním pohonem kombinující spalovací motor a elektromotor nebo třeba z vozidel na zkapalněný ropný plyn nebo stlačený zemní plyn, která váží méně než 12 tun. Kompletní výčet osvobození je uveden v § 3 zákona o dani silniční.

Povinnost registrovat se k silniční dani vzniká v kalendářním měsíci, ve kterém je vozidlo poprvé využito pro podnikání.

skoleni_8_1

Dokdy se silniční daň platí

U silniční daně se do konce ledna nepodává pouze přiznání, ale rovněž se i doplácí samotná daň. I zde se ale mohou podnikatelé o něco opozdit, jelikož penále začíná nabíhat až od čtvrtého dne. Úrok se opět nepředepíše, pokud jeho výše nepřekročí 1000 Kč. Pozor ale na to, že doplatek obsahuje i prosincovou zálohu, která se neplatí.

Psali jsme: Úlevy už patří minulosti, přiznání k silniční dani musíte podat do konce ledna 

Kdo podává přiznání k dani z nemovitostí?
Přiznání k dani z nemovitých věcí podávají poplatníci, u nichž se změnily okolnosti rozhodné pro stanovení daně. Hlavně se jedná o poplatníky, kteří v roce 2021 nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku.
Kdo podává přiznání k dani silniční?
Přiznání k silniční dani podává fyzická nebo právnická osoba, která provozuje vozidlo registrované v České republice a využívá jej ke své podnikatelské činnosti a je zapsána v technickém průkazu.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).